Zurna Nedir? Hangi Ağaçtan Yapılır? Zurna Çeşitleri Nelerdir?

0

Zurna Nedir?

Zurna, çift kamışlı üflemeli çalgılar arasında yer alan bir geleneksel çalgıdır. Zurna, özellikle Orta Doğu’yu etkisi altına aldıktan sonra, Çin, Hindistan, Moğolistan ve ardından Balkanları etkisi altına almıştır. Türkiye Cumhuriyetinin ise özellikle Anadolu bölümünde yer alan şehirlerdeki ve köylerdeki kesimin asker eğlenceleri ve düğün gibi organizasyonlarının vazgeçilmezidir. Özellikle Osmanlı Devleti ile özleşen mehter müziğinin de başlıca çalgı modelleri arasındadır. Günümüzde ise Osmanlı Devleti’nde kullanıldığından farklı olarak davul ile kullanılmaktadır. Aslında zurna dendiğinde mutlaka yanında bir davulun olduğu akıllara gelmektedir. Bu bakımdan Rumeli ve Anadolu’nun da vazgeçilmez müzik aletlerini sembolize etmektedir.

Zurna Hangi Ağaç’tan Yapılır?

Anadolu ve Balkan müziğinin vazgeçilmez çalgılarından olan ve günümüzde düğün, askeri eğlence ve partilerde kullanılan zurna, şimşir, kayısı ve özellikle erik ağaçlarının bölümlerinden yapılmaktadır. Bu ağaçlardan kesilen ve şekil verilen 3 bölümden müteşekkildir.

Zurnanın Parçaları

Anadolu halkının duygularına tercüman olan ve erik, şimşir ve kayısı ağaçlarından teşkil edilen zurna 3 bölümden oluşmaktadır. En büyük bölümü olan kısmına “Lüle” adı verilmektedir. Ardından kamıştan yapılan ve lüle’ye göre daha küçük parça olan kısmına “Zıpçık” adı verilir. Bu isim kimi şehirlerde sipsi olarak adlanmaktadır. Zurnanın en önemli parçalarından olan ve lüle ile zıpçık yani sipsi arasında kalan bölümü birleştiren kısmına da “Dil” adı verilmektedir.

Zurna Parçaları Nasıl Birleştirilir?

Zurna’yı birleştirmek için 3 ana parçadan oluşan Lüle, Dil ve Sipsi’ye sahip olmak gerekmektedir. Bu durumun ardından Dil bölümü denen ve sipsi ve lüle arasında kalarak birleşmesini sağlayan bölümü alıyoruz. Dil’i lülenin içerisine yerleştirerek ilk parçamızı birleştirmiş oluyoruz. Ardından dile sipsiyi geçirerek zurnamızı oluşturuyoruz. Bu durumda tek bir parça haline gelen zurna’nın lülesine “kamış” olarak isimlenen aparatı takarak kullanıma hazırlıyoruz. Bu aparata bazı bölgelerde ağızlık adı da verilmektedir. Lüle’nin ucuna da kalak kısmı ismi verilmektedir. Bu kısım sesin alana yayılmasını sağlayan en temel maddedir.

Zurna’da Kaç Delik Vardır?

Anadolu halkının duygularına tercüman olan zurna’da arkada 1 önde 8 adet delik bulunmaktadır. Ağızlıktan üflenen hava deliklerin kapatılmasıyla ses titreşimlerini meydana getirir. Zurna’dan genellikle iki oktavlık bir çıkmaktadır. Bu ses gerçekten de başarılı bir sestir ki tüm alanı inletme özelliğine sahiptir. Ses aralığını dar olması sesin tok çıkmasını engelleyememektedir. Bunun için bulunduğu alanı aydınlatır.

Zurnanın Çeşitleri

Davul ile özleşen zurnanın en küçük boyutundaki haline “Cura” ya da “ Zil Zurna” adı verilmektedir. Zurnanın orta boyutlarındaki haline “ Orta Kaba Zurna” adı verilir. Son olarak en büyük ve en kaba olan zurnaya “Kaba Zurna” adı verilmektedir.

Farklı boyutlarda olmasına rağmen genel itibariyle standart ölçüleri bulunmaktadır. Orta kaba zurnanın boyutlarına bakıldığında 30 ila 35 santim aralarında değişkenlik göstermektedir. Burada unutulmaması gereken zurnaların boyutlarına göre sesleri de değişmektedir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.