Zeki Müren Kimdir, Nerede Doğdu, Ne Zaman Vefat Etti?

0

Zeki Müren Nerede Doğdu?

Zeki Müren, 6 Aralık 1931 yılında Bursa’nın Hisar Semtinin, Otopazarı Caddesinde yer alan 30 numaralı ahşaptan müteşekkil bir evde dünyaya geldi. Zeki Müren, Hayriye Müren ve Aya Müren çiftinin tek çocuğudur. Ailesi Üsküp’ten Türkiye semalarına göç ederek Bursa’ya yerleşmişlerdir. Zeki Müren’in babası Aya Müren, kereste tüccarlığı yaparak geçimini sağlardı. Bazen babası ile tüccarlık yapan küçük ve çelimsiz çocuk olan Zeki Müren, 11 yaşında iken Bursa’da sünnet düğünü yapılmıştır.

Zeki Müren’in Eğitim Dönemleri

zeki müren

Zeki Müren, ilkokulu Bursa Osmangazi ilkokulunda okumuştur. Henüz ilkokulda iken sınıf öğretmenleri tarafından yetenekleri öğrenilen Zeki Müren’in, müzik müsamerelerinde başrolde olması için girişimler bile sürmüştür. Hayatında ilk kez ilkokulda okul müsamerelerine çıkan Zeki Müren, ilk sahnesinde çoban rolüne girerek deneyim kazanmıştır.

Zeki Müren, ortaokulu Bursa’daki Tahtaleke ortaokulunda tamamlamıştır. Ardından babasının İstanbul sevdasından dolayı İstanbul’a göç eden aile Zeki Müren’in eğitimini de etkiledi. İstanbul’daki İstanbul Boğaziçi Lisesine yazılan Zeki Müren, liseyi bitirdi. Ardından İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisini kazandı ve burada Yüksek Süsleme Bölümü Sabih Gözen’den mezun oldu.

Zeki Müren’in Sanat Kariyeri

Zeki Müren henüz Bursa’da iken İzzet Gerçeker’den solfej ve usul dersleri almıştı. 1949 yılında ise henüz lisede okurken sinema yönetmeni ve yazarlık görevinde bulunan Arşavir Alyanak’ın babası olan Agopos Efendi’den musiki dersleri aldı.

zeki müren

1950 yılında henüz üniversite öğrencisi iken Türkiye Radyo ve Televizyonunun Radyosunda açtığı 186 adayında katıldığı sınavda 1. gelerek radyo yayımları yapmaya başladı. 1 Ocak 1951 yılında ilk radyo konserini beren Zeki Müren, çok sevildi. Bu konserin ardından Hamiyet Yüceses stüdyoyu arayarak Zeki Müren’i tebrik etti. Aynı hafta Şükrü Tunar Müren ile birlikte Yeşilköy’deki plak fabrikasına giderek “Muhabbet Kuşu” şarkısını icra etti. Bu plak özellikle Anadolu’da çok sattı ve Zeki Müren tanındı.

Zeki Müren’in bu plağının ardından TRT’de düzenli olarak şarkılar söyledi. Burada kazanılan ünlü birlikte daha çok plak ve şarkı yaptı. İlk sahne konserini 6 Mayıs 1955 yılında veren zeki Müren, kendisinin dizayn ettiği kıyafetleri tercih ediyordu.

Zeki Müren’in Ölümü

zeki müren

Kalp ve şeker hastalığı olan Zeki Müren, Bodrum’daki evinde inzivaya çekilmişti. Zeki Müren, 24 Eylül 1996 yılında TRT İzmir Televizyonunda kendisi için düzenlenmiş tören esnasında kalp krizi geçirerek vefat etti.

Zeki Müren’in Albümleri

1970’senesinde Senede Bir Gün albümü

1973’senesinde Pırlanta 1 albümü

1973’senesinde Pırlanta 2 albümü

1973’senesinde Pırlanta 3 albümü

1973’senesinde Pırlanta 4 albümü

1976’senesindeGüneşin Oğlu albümü

1977’senesinde Mücevher albümü

1978’senesinde Nazar Boncuğu albümü

1979’senesinde Sükse albümü

1981’senesinde Kahır Mektubu albümü

1982’senesinde Eskimeyen Dost albümü

1984’senesinde Hayat Öpücüğü albümü

1985’senesinde Masal albümü

1986’senesinde Aşk Kurbanı albümü

1987’senesinde Helal Olsun albümü

1988’senesinde Gözlerin Doğuyor Gecelerime albümü

1989’senesinde Ayrıldık İşte albümü

1989’senesinde Zirvedeki Şarkılar albümü

1990’senesinde Dilek Çeşmesi albümü

1991’senesinde Doruktaki Nağmeler albümü

1992’senesinde Sorma albümü

Leave A Reply

Your email address will not be published.