Vibrafon Nedir? Vibrafon Nasıl Çalınır?

0

Vibrafon Nedir? Vibrafon Nasıl Çalınır? Vibrafon Tarihi

Vibrafon nedir, Vibrafon nasıl çalınır ile alakalı geniş bir araştırma yaptık ve sizlere aktarmaya çalışacağız. Öncelikle vibrafon müzik aleti tanıtımı yapalım. Vibrate kelimesi İngilizce kökenlidir ve titreşmek anlamını taşımaktadır. Devamı ise phone kelimesinden türemiştir. İki kelimenin birleşmesi sonunda Vibrafon Çalgı Aleti türemiştir. Perküsyon ve idiophone ailesinin en sevilen çalgı aletlerinden bir tanesidir.  Metal çubuklardan oluşur ve tokmak yardımı ile vurarak ses çıkarılır. Stres atmaya ve müzik kulağınızı geliştirmek için birebir müzik aletlerinden bir tanesidir. Eğer Vibrafon sesini merak ediyorsanız ve özellikle caz müzik hayatınızda 1 kere dahi dinlediyseniz daha önce duyma olasılığınız çok yüksektir. Genellikle caz müzikte kullanır.  Klasik müzikte en çok kullanılan müzik aletlerinden bir tanesidir. Perküsyon ailesi içerisinde bulunan marimba müzik aletinden sonra en popüler çalgı, Vibrafon Müzik Aletidir.

Vibrafon Tarihi

Vibrafon tarihinde ilk olarak 1921 yılında Amerika’nın bir eyaletinde ve Leedy Fabrikasında üretimine başlanmıştı.  Her yeni müzik aleti gibi o zamanlar ki üretilen müzik aleti çağdaşlaştırılmış bir şekilde üretilmemişti. Yani günümüzdeki kullanılan Vibrafondan farklılıkları mevcuttu.

Vibrafon Nedir? Vibrafon Nasıl Çalınır?
Vibrafon Nedir? Vibrafon Nasıl Çalınır?

1927 yılına geldiğimizde Henry Schluter Vibrafon üzerinde değişiklikler yapmak için kolları sıvadı ve büyük uğraşlar sonucunda alemyüm yerine çelik kullanmaya başladı.  Böylelikle elde edilen ses yumuşak ve sade tona bıraktı kendini. Daha sonrasında kontrol pedalları eklemek geldi aklına ve daha da kullanışlı bir hale getirdi. Şuanda halen 1927 yılında geliştirilen Vibrafon Müzik Aleti günümüzde kullanılmaktadır.

Vibrafon Nasıl Çalınır?

Vibrafon çalınırken dikkat edilmesi gereken şeyler müzik kulağıyla çalmaktır. Kulağınız tuşlardan çıkan seslere alışması zaman alacaktır ama sıkılıp bırakmamanız gerekmektedir. Stres atmak için dahi olsa o tuşlara vurup güzel sesler elde etmek başarıdır. İki adet çubuk bulunmaktadır ve bu çubukları elinize alarak kavramanız gerekmektedir. Çubuklar her türlü şekilde tutulabilir. Önemli olan vuruş anında rahatlıkla tüm bölümlere yetişebilmenizdir. Bundan sonrası tamamen tuşlara vurarak sesleri iyice tanımanız ile alakalı. Ne kadar çok deneme yaparsanız o kadar çabuk alışabilirsiniz.

Diğer müzik aletlerini tanımak istiyorsanız bağlantısına tıklayarak bir çok müzik aleti tanıtımı görebilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.