Ut nedir ? Ut Tarihi

0

Ut Nedir ? Ut Tarihi

Ut Nedir ?, Ud yada ut olarak bilinmekte olan bu müzik aleti asıl olarak arap ülkelerinden yayılımı başlanmıştır. Asıl anlamı el-oud yani Türkçe’de öd ağacı olarak söylenmektedir. Büyük bir gövdesi, ince ve kısa bir sapı bulunmaktadır. Genellikle Maun, ceviz, paduk, vengi, kelebek, çok olmasa da zeytin ağacı ve erikten de yapıldığı bilinmektedir. Türkiye’de büyük bir öneme sahip olan bu telli çalgı aleti bizimle birlikte Fas, Cezayir, Tunus, İran, Azerbeycan, Yunanistan hatta Ermenistan’a kadar çok sevilerek kullanılan Telli çalgı aletlerinden bir tanesidir. Türk sanat müziğin de önemi büyüktür. Ut nedir adlı konumuzun sonuna gelmiş bulunmaktayız. Şimdi size Ut Tarihi hakkında bilgi vereceğiz.

UT NEDİR
UT NEDİR

Ut Tarihi

Ut tarihi çoğu kaynakta çok eski zamanlara dayandığı söylenmekte. İ.Ö(İsa’dan Önce)  Eski Mısır’da 1320-1085 tarihleri arasında yapıldığı tahmin edilmektedir.  Kimi kaynaklarda da İslam’ın en ünlü isimlerinden biri olan ve en iyi çağlarda yaşamış Altın Filozof olarak tabir edilen “Farabi”bu telli çalgılar kategorisindeki müzik aletini icat ettiği söylenmektedir. Topladığımız bilgiler doğrultusunda Ud müzik aletinin en eski çalgılardan bir tanesi olduğu düşünmekteyiz.          Farabi’nin en çok icat olarak düşünülmesinin sebebi ise İslam Filozofu karakteri hariç müziğe olan katkılarıdır. Ut’un akordeonunu Farabi yapmıştır.

UT TARİHİ
UT TARİHİ

Ut ile alakalı tüm bilgileri özetleyecek olursak Arap ülkeleri ve Türklerde kullanımı yaygındır. Telli çalgılar ailesi içerisinden en eski yapılmış olduğu tahmin edilmektedir. İsa’dan önceye kadar bir tarihi olan Ut müzik aletini icat eden ise Farabi olduğu düşünülmektedir. Ut Nedir ve Ut Tarihi ile alakalı Araştırabildiğimiz tüm bilgileri size en doğru şekilde aktarmaya çalıştık. Umarım araştırmayı başladığınız bu müzik aletini en iyi şekilde çalabilirsiniz. Diğer müzik aletlerini https://www.sarkitv.com/muzikaletleri/ bağlantısına tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.