Ukulele Müzik Aleti

0

Ukulele Hakkında Bilgi

Ukele Müzik Aleti tarihi açıdan Portekizli göçmenlerin, sahip oldukları ve bildikleri aletleri geliştirmek istedikleri esnada bulunmuştur. Portekiz’in Madeira adasından çıkan bu enstrüman 1800’lü yılların son çeyreğinde Joao Fernandes tarafından Hawaii’ye getirilip tanıtılmıştır. Hawaii’ye getirildiği süreçte bu müzik aletinin klavyesi üzerinde parmaklar hızlı geçişler yaptığı için, ‘Zıplayan Pire’ anlamında olan Hawaii dilinde ‘Ukulele’ denilmiştir. 1959 yılından sonra Hawaii’den Kuzey Amerika kıtasına oradan da ticaret, savaş gibi nedenlerle Avrupa’da tanınmıştır.  Kısa bir süre içinde Marilyn Monroe’nin ‘Bazıları Sıcak Sever’ adlı filminde bir sahnede yer almasından dolayı Avrupa’da da büyük üne kavuşmuştur.

Türleri Nelerdir ve Ne ile Üretilirler?

Ukulele Müzik Aleti, Gitar familyasında yer alıp dört adet naylon tele sahip olan bu enstrüman, dört tipte bulunabilir. Bunlardan ilki 53 cm uzunluğundaki sopranodur. 15 perdeli ve diğerlerine nazaran daha küçük olan bu ukulele, geleneksel Hawaii adalarının sıcak tonlarını verir. Konser ya da Concert tipi ukulele 58 cm boyutunda ve ortalama 20 perdeye sahiptir. Son olarak tenor ve bariton ukuleleler ise sırasıyla 66 ve 76 cm büyüklüğündedir. Perde sayıları 15’in üzerinde bulunup, ses ve tınısı daha geniş hacim kaplamaktadır. Bu nedenle dinleyiciler karşısında genellikle tenor veya bariton kullanılır. Bu modellerin birbirinden en büyük farkı olan uzunluk arttıkça ses daha pes (sert), azaldıkça ise daha tiz yani ses dalgasının boyutları daha küçük olacaktır.

Ukulele Müzik Aleti
Ukulele Müzik Aleti

Ukulele yapımında temel iki malzemeden yararlanılır. Bunlar maun ve koa ağacıdır. Maun ağacından yapılan ukuleleler daha yumuşak bir tınıya sahipken, koa ağacından yapılan ukuleleler gür ve ilgi çekici bir tını çıkarırlar.Bu iki malzeme haricinde metalden yapılan ukulelerde yer almaktadır. Telleri G, C, E, A (sol, do, mi, la) olarak sıralanmıştır. Bu düzen C-akort düzeni olarak adlandırılır ve sesi gitardan bir oktav daha yüksektir.

Gitar ve Ukulele Arasındaki Fark Nedir?

Görünüş olarak boyutları hariç gövde, tel ve perde bakımından pek fark yokmuş gibi görünse de öncelikli olarak telleri birbirine göre farklıdır. Ukulele Müzik Aleti Gitarda çelik ve misina tel birlikte kullanılıyorken, ukulelede yalnızca misina tel kullanılmaktadır. Gitarda altı adet, ukulelede dört adet tel bulunmaktadır. Bu özellik az notalı olmasını sağladığından dolayı öğrenme konusunda gitardan daha kolay olduğu aşikardır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.