Türk Sanat Müziği Nedir ? Türk Sanat Müziği Hakkında

0

Türk Sanat Müziği Nedir ? Türk Sanat Müziği Hakkında

Türk sanat müziği nedir,  En anlamlı sözlerin bir arada buluştuğu, en güzel enstrümanların dile getirildiği ve Türkiye’de gönlümüze taht kuran, unutulmayan sanatçıların günümüze kadar popülerliğini koruduğu bir müzik türüdür. Diğer adıyla “Klasik Türk Müziği” olarak da bilinmektedir. Tamamen yörelerimize göre uyarlanmış çok güzel bir Türkçeyle seslendirilmektedir. Örnek olarak anlamı ve güzel şarkıcı ve şarkı sözü ekleyecek olursak; Behiye Aksoy – Yalan Dünya /        Bir garip yolcuyum hayat yolunda, Yolunu kaybetmiş perişanım ben, Mecnun misali gurbet ellerde, Ümitsiz sevginin kurbanıyım ben. Yalan dünya herşey bomboş Hancı sarhoş yolcu sarhoş… Bu kadar anlamlı sözleri ve böyle güzel bir sesi şuan günümüzün şartlarında maalesef bulmak mümkün değildir. Şuan ki şarkıcılar veya gençler daha çok argo olarak tabir edilen müzik türlerine kaymıştır. Klasik Türk Müziği Nedir, deyince bir çok usta sanatçı daha akıllara gelmektedir. Makalemizin en sonunda yine usta sanatçılarımızın şarkılarını sizlerle paylaşacağız.

türk sanat müziği
türk sanat müziği

Türk Sanat Müziği Tarihi

Türk sanat müziği tarihi,  Osmanlı dönemlerinden hala bu günümüze kadar çizgisini bozmamış bir müzik türüdür. Şuanda genellikle ülkemizde pop, rap, rock gibi müzikler dinlensene sosyal medya kanallarından hala milyonlara hitap eden eski yıllardan bu güne kadar popülerliğini bozmadan dinlenmeye devam eden Türk Sanat Müzikleri görebileceksiniz.  Klasik Türk Müziği 6 parçaya ayrılmaktadır. Tam olarak doğru bilgileri aktarmamız için ayrıştırılmış bir şekilde anlatmaya devam edeceğiz.

Madde 1: Millattan Sonra  Ocak 901 – 1000 yılları arasında 1405’e kadar geçen zaman arasında ve Farabi’den Timurluk’in ölmüştür. Bu dönem içerisinde yazılı veya sözlü oluşum içerisinde olunduğu bilinmektedir. Bu dönemi Türk Sanat Müziği Oluşumu olarak adlandırılmaktadır.

Madde 2: Türk Sanat Müziği Dönüşüm Dönemi, Türk Müziğinin meşhur ünlü üstadı Abdülkadir Meragi, Klasik Türk Müziği üzerinde değişikler yaparak yön verici olarak adlandırılmıştır. Hemen hız kesmeden 1600’lü yıllarda “Yavuz Sultan Selim Klasik Türk Müziği üzerinde belli başlı değişikler yaptırmayı uygun görmüştür.

Madde 3: Türk Sanat Müziğinde Klasik Dönem, Artık devlet arasında en çok sevilen bir müzik türü olmuştur. O çağlarda var olmuş bütün milletlerin yapmış olduğu müzikleri geride bırakmış Türk Sanat Müziği gönüllerde taht kurmaya devam etmişti. 1640 yıllarında I.V Murat’ın ölmesiyle birlikte Osmanlı Devleti Doğu’ya sefer düzenlemelerine başlamıştı. Bu sefer düzenlemelerin sonucunda Ortadoğu’dan en ünlü sanat adamları Osmanlı Saray’ına dahil edilmişti. Bu dönemle birlikte klasik dönem başladı.

Madde 4: Türk Sanat Müziği Son Klasik Dönem,  İsmail Dede Efendi 1730 ve 1864 yılları arasındaki ölümüne dek geçen zaman son klasik dönem olarak adlandırılmaktadır.

Madde 5: Türk Sanat Müziği Romantik Dönem, 1839  ve 1945 yılları arasında Tanzimat fermanı ve 2. Dünya Savaşı olmuştur. Bu dönemler arası Romantik Dönem olarak adlandırılmıştır.

Madde 6: Türk Sanat Müziği Çağdaş Dönem, Bu günümüze kadar her ne kadar şuan da çok seslendirilen parçalar olmasa da bugünümüze kadar gelmiş en kaliteli müzik türüdür.  Cumhuriyet döneminde şekil almıştır. Cumhuriyet döneminde çağdaş müzik adlandırılmasını almasındaki en büyük temsilcilerden bir tanesi de “Münir Nurettin Selçuk’tur” Çağdaş süreçte sadece TRT repertuarında 19 bini gecik Türk Sanat Müziği Eserleri olduğu bilinmektedir.

 

Türk sanat müziği aletlerini incelemek için lütfen https://www.sarkitv.com/muzikaletleri bağlantısına tıklayınız.

Leave A Reply

Your email address will not be published.