Türk Pop Müziğinin Öncüleri

 Türk Pop Müziğinin Öncüleri
Okunuyor Türk Pop Müziğinin Öncüleri

Türk Pop Müziğinin Öncüleri

Türk müzik sektörüne damga vurmuş pek çok isim bulunmaktadır. Bu etkiler kimi şarkıcılarda bir süre devam ederken kimisinde ise kalıcı olmuş ve çıkmış oldukları zirveden asla inmeyecek gibi görülmektedirler. Yapmış olduğu şarkılar ve çalışmalar sonucunda aradan yıllar geçse bile Türk Pop Müziğinin Öncüleri bu yazımızın konusu olmaktadır.

Tarkan
Tarkan

Tarkan

”Megastar” lakaplı pop müzik sanatçısı Tarkan Tevetoğlu, 17 Ekim 1972 Almanya doğumludur. 1992 yılında ”Yine Sensiz” albümündeki ”Kıl Oldum” şarkısı ile bir anda hit olmayı başarmıştır. Devamında ise çıkarmış olduğu tüm albümleri ve şarkı isimleri 90’lar nesli tarafından neredeyse ezbere bilinmektedir. Tarkan, sadece Türkiye’de hit olmakla kalmamış, Avrupa’da yapmış olduğu çalışmalar ile tüm dünyada tanınır olmuştur. Hayran kitlesi oldukça geniş olan pop müzik sanatçısının çıkmış olduğu tahtta yerini tamamen sağlama almış isimlerden birisidir.

Sezen Aksu
Sezen Aksu

Sezen Aksu

Günümüzde daha çok slow ve duygusal parçalarla bilinen Sezen Aksu, aslında bir pop müzik sanatçısıdır. ”Minik Serçe” lakaplı şarkıcı, Türk pop müziğine yön veren isim olarak bilinmektedir. Ayrıca kendisine vokalistlik yapan pek çok ismin müzik piyasasına girmesini de sağlamıştır. İlk stüdyo albümü olan ”Allahaısmarladık” 1977’de piyasaya çıkmıştır. Pop müziğe yaklaşımı ve çıkarmış olduğu onlarca albüm oldukça beğenilmiştir. Dünya genelinde satılmış olan albümü 40 milyonun üzerindedir. Bütün bunların yanında, günümüze kadar pek çok hit olmuş şarkıların söz yazarı da yine Sezen Aksu’dur.

Ajda Pekkan
Ajda Pekkan

Ajda Pekkan

12 Şubat 1946 doğumlu olan ”Süperstar” lakaplı Ajda Pekkan, Türk pop müziğinin efsane isimlerinden birisidir. Şarkılarında ve konserlerinde müzikal konsepti önde tutarak yeni bir akım başlatmış ve kendisinden sonra gelen pek çok pop müzik sanatçısına ilham olmuştur. Zarafeti ve güzelliği ile büyük ilgi çekmiş ve aynı zamanda birçok Yeşilçam filminde rol almıştır. Kariyerinin uzun bir kısmını yabancı hit şarkıların bestelerini alıp Türkçe olarak yorumlanması ile geçirmiştir. “Kimler Geldi Kimler Geçti”, “Palavra Palavra”, “Hoş Gör Sen”, “Uykusuz Her Gece” ve “O Benim Dünyam” şarkıları bu konuda en çok bilinen şarkılarından birkaçıdır. Aktif müzik kariyeri 50 seneyi aşkın bir şekilde devam ettirmiştir.

Sertap Erener
Sertap Erener

Sertab Erener

Sezen Aksu’nun pop müzik dünyasına kattığı efsane isimlerden biri olan Sertab Erener, şarkıcılığının yanında şarkı yazarlığı da yapmaktadır. Klasik müzik eğitimi olan Erener, pop müziğe ilk başladığı zamanlarda zorlanmış olsa da bu konunun üzerine düşerek oldukça başarılı pop müzikleri piyasaya sürmüştür. ”Sakin Ol” albümü ile çıkış yakalamış ve güçlü sesi ile he yaştan her kesimi etkilemeyi başarmıştır. Setab Erener’in ve Türkiye’nin müzik konusunda ki en büyük başarısı 2003 Eurovision Şarkı Yarışması’nda 1. olmasıdır. Bu başarısı ile hem Türkiye’de hem de dünyada büyük bir başarıya imza atarak efsaneler arasında yerini almıştır.

Candan Erçetin

Candan Erçetin
Candan Erçetin

Kariyerinin büyük bir kısmını insan hayatını etkileyen konular üzerinde şarkılar seslendirerek geçiren Candan Erçetin, albümlerinde tanıtıma çok yer vermemesine rağmen oldukça yüksek satış rakamlarına ulaşmış ve oldukça başarılı olmuştur. Çıkarmış olduğu şarkılarda sık sık Balkan müziği enstrümanlarına yer veren şarkıcı aynı zamanda Fransızca ve Yunanca şarkılar da seslendirmiştir. Bu sayede sadece Türkiye’de değil Avrupa’da da oldukça tanınır hale gelen Candan Erçetin, oldukça geniş bir hayran kitlesine sahiptir. Erçetin, film yapımcılığı, film müzikleri yapımcılığı ve oyunculuk da yaparak efsaneler arasına girmeyi başarmıştır.

Türk Pop Müziğinin Öncüleri
Türk Pop Müziğinin Öncüleri

Levent Yüksel

Gece kulüplerinde bas gitar çalarak müzik dünyasına adım atan Levent Yüksel, askerlik görevini yerine getirdikten hemen sonra gece kulübü orkestrasında olan Fatih Erkoç ve 6 sene evli kaldığı Sertab Erener ile 2 sene çalışmıştır. Daha sonra çalışmalarına devam eden Yüksel, Sezen Aksu ile tanışarak pop müzik dünyasına adım atmıştır. 1993 yılında piyasaya sürdüğü ”Med Cezir” albümü büyük bir başarı yakalamış ve çok fazla satış rakamlarına ulaşmıştır. Toplamda 8 adet albüm çıkarmasına rağmen ses tonu ve sempatik video klipleri ile şarkıları çok fazla beğenilmiş ve pop müziğinde efsaneler arasında yerini almıştır.

Kenan Doğulu
Kenan Doğulu

Kenan Doğulu

Pop müzik şarkıcısı olmanın yanı sıra söz yazarı, besteci ve albüm yapımcısı olarak bilinen Kenan Doğulu, günümüze kadar 14 albüm ve 5 single çıkartmıştır. İlk albümü 1993 yılında yayınladığı ”Yaparım Bilirsin” çok beğenilmiş ve yükselişi başlamıştır. Kenan Doğulu 2007 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil ederek 4. olmuştur.

Böylelikle sizlere Türk Pop Müziği Sanatçıları ve Türk Pop Müziğinin öncülerini anlatmış olduk.
Bizlere zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Diğer magazin haberlere bakmak için lütfen https://www.sarkitv.com/magazin/ bağlantıya tıklayınız.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın