Tulum Nedir? Tulum Hakkında Bilgi

0

Tulum Nedir? Tulum Hakkında Bilgi

Tulum Nedir, Karadeniz bölgesinde yaygın olarak nefes yardımı ile çalınabilen müzik aletlerinden bir tanesidir. Genellikle Artvin, Gümüşhane, Rize, Trabzon hatta Gürcistanlı vatandaşların dahi sıklıkla kullandığı görülmüştür. Tulum Müzik Aleti, İskoçya’nın kültürel müzik aleti olan, İskoçya Gaydasıyla görünüşü her ne kadar aynı olsa bile önemli bir farkı bulunmaktadır. Tulumda pes sesleri kontrol edebilmek adına boru eklenmiştir. Yani seslendirmesi daha iyi olmaktadır.

Tulum Nasıl Yapılır?

Tulum çalgısı, en önemli yerlerinden bir tanesi gövde bölümüdür. Gövde bölümünü tüyleri tamamen temizlenmiş oğlak derisinden yapılabilmektedir. Tüylerinin temizlenmesi ve delik yerlerine bağlanmasında son derece titiz davranılması gerekmektedir. Ayaklarına ise lülük ve nav takılması gerekmektedir. Genellikle tulum çalgısı ayakları boynuzdan yapılmaktadır fakat günümüzde bir çok tulum müzik aleti ayakları ahşap kullanarak yapılmaktadır. Kimi araştırmacılar tulum için önceki zamanlarda sadece çobanlar için yapıldığını belirtmektedir. Hatta bazı yerlerde “çoban çalgısı” olarak da geçmektedir. 

Tulum Çalışması Sistemi

Tulum Çalışma Sistemi tamamen güçlü bir nefesten geçmektedir. Komalı adı verilen bir sipsi bulunmaktadır. Ağızlık kısmından nefesinizi güçlü bir şekilde verdiğinizde enstrümanın şiştiğini göreceksiniz. Sıkışan hava nav içinde bulunan zimbona doğru geldiğinde ise sizin buraya tek yapmanız gereken parmaklarınızla boru yardımıyla istediğiniz sesi elde etmeye çalışmanız gerekmektedir.

tulum müzik aleti
tulum müzik aleti

Tulum Tarihçesi

Tulum müzik aletinin henüz tam olarak ne zaman bulunduğu veya kimin keşfettiği bilinmese de yaptığımız araştırmalar sonucu kesinliği olmamasıyla birlikte sizlere aktarmaya çalışacağız.  Milattan Önce 425 yıllarında Suetonius’un İmparotr Nero’nun hayatını günümüze kadar taşıdığı Utricularius adlı bir eserinde tulum çalan bir kesinin varlığında bahsedildiği görülmektedir. İmparator Nero’nun Milattan Sonra 54-68 yılları arasında ve Mezopotamya’da yaşadığı bilinmektedir. Bundan dolayı her ne kadar tarih belirtemezsek de yapmış olduğumuz araştırmaların sonucunda Mezopotamya’da keşfedildiği tahmin edilmektedir. Dünya çapında tamam tulum çalgısı yaygınlaşmasının en önemli türü İskoç gaydasıdır. Atası olarak bilinmektedir. Yayılmasındaki en önemli ülkelerden bir tanesi de Romalılardır. Romalılar tarafından Mısır, Trakya ve Anadolu kıtasına taşındığı bazı araştırmacılar tarafından dile getirilmektedir.  Türkiye’de ise çoğunlukla Karadeniz bölgemizde kullanımı sürdürülmektedir. İlk önce Rumlar tarafından Trabzon bölgesinde kullanıldığı ve daha sonra Türk halkıda Tulum Çalgısını yöreselleştirildiği bilinmektedir.

 Tulum Nedir, Tulum Çalışma Sistemi, Tulum Tarihçesi, Tulum Nasıl Yapılır, Tulum Müzik Aleti, Tulum Nedir ve Tulum hakkında tüm doğru bilgileri sizlere en iyi şekilde aktarmaya çalıştık. Bir çok müzik aleti daha incelemelerimiz bulunmaktadır. Diğer müzik aletlerini okumak için lütfen https://www.sarkitv.com/muzikaletleri kategorisini ziyaret ediniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.