Timpani Nedir? Timpani Müzik Aleti Hakkında Bilgi

0

Timpani Nedir?

Timpani Müzik Aleti ,İtalyancada davul anlamına gelmektedir. Timpani Çalgısının kalıcı olarak orkestra enstrümanları arasında kullanımı 17. yüzyılın ortalarına kadar dayanmaktadır; ilk örnekleri Matthew Locke’nun Psyche (1673) ve Jean-Baptiste Lully’nin opera Thésée (1675) ‘nde bulunmaktadır.
İlk başta esas olarak sevinci ifade etme ile sınırlıydılar. Biri tonik, diğeri baskın olan (ölçeğin ilk ve beşinci notaları) ayarlı iki enstrüman 17. ve 18. yüzyıl da normaldi. Daha sonra, çeşitli ayarlarla daha fazla enstrüman kullanıldı. 19. yüzyılda timpani çalgısı, daha çeşitli ve etkileyici şekillerde kullanıldı.

Timpani Müzik Aleti Hakkında Bilgisi

Modern timpani hakkında‘de kase şeklindeki kabuk genellikle bakır veya pirinçten yapılmıştır. Dana derisi veya sentetik malzemeden zar, metal bir halka ile sabitlenir. Gerginliği, gövdeye sabitlenen ve kasnağa etki eden el vidaları veya daha çok sayıda 19. ve 20. yüzyıl cihazlarından biri ile değişir: kasnağa bağlı çubuklarla gerginliği kontrol eden pedal veya el mekanizmaları. Hava sarsıntısının kafayı yüksek geçitlerde ayrılmasını önlemek için kabuğun dibinde bir delik delinir. Ton, çubuğun başının dokusuna ve zarın bulunduğu bölgeye göre değişir. Timpani müzik aleti, Besteciler bazen zarı titreşime ayarlamak için parmakları kullanmayı belirtirler.

Timpani Nedir
Timpani Nedir

Timpani Notaları

Orkestra kettledrum beş tam tondan oluşan pratik bir pusulaya sahiptir. Bir çift timpani pusulası normal olarak orta C’nin altındaki F’den aşağı doğru bir oktavdır; üçlü bir orkestra seti için ayar aralıkları genellikle c – g, G – d ve E ♭ –B ♭’dir (g = orta C’nin altındaki G; E ♭ = aşağıdaki ikinci E)). Timpani’nin etkileyici kaynakları arasında özel efektler, sönümlü veya boğuk notalar, iki çubuklu bir nota vurmak, bir rulo üzerinde pedal glissando (kayma aralığı) ve davul kafasına bir bez yerleştirerek sesi kısmak vardır.

Diğer Müzik Aletlerini incelemek için lütfen bağlantıya tıklayınız.

Leave A Reply

Your email address will not be published.