Teoman Hayatı, Teoman Nereli?

 Teoman Hayatı, Teoman Nereli?
Okunuyor Teoman Hayatı, Teoman Nereli?

Teoman Hayatı

Sanatçının tam adı Fazlı Teoman Yakuboğlu’dur. Teoman Hayatı 20 Kasım 1967’de İstanbul’da  Giresunlu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Ailesinin tek çocuğudur. Teoman’ın babası avukattı ve sanatçı 2,5 yaşındayken babasının vefatıyla karşılaştı. Teoman’ın en sevilen şarkılarından birisi olan Paramparça’da da ”Bugün benim doğum günüm her sarhoşum hem yastayım bir bar taburesi üstünde babamın öldüğü yaştayım” sözleri ile babasını ölümüne vurgu yapmıştır. Ayşe Arman ile yaptığı röportajda bu konunun kendisini ne kadar etkilediğini içtenlikle anlatmıştır. Teoman lise eğitimi İstanbul Ataköy Lisesi’ndenmezun olarak bitirdi. Lisans eğitimini ise girdiği Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun olarak tamamladı. Yüksek lisansın çalışması için İstanbul Üniversitesi’nde iken kadın araştırmaları konusunda yapmak istedi ama “çizgi romanda kadının rolü” konulu tezi kabul görmeyince yüksek lisans eğitimi yarım kaldı.

Teoman Hayatı
Teoman Hayatı

Teoman’ın Müzik Kariyeri

Sanatçının müzik kariyeri, 1986’da kuruculuğunu yaptığı Mirage grubunda vokal yaparak başladı. Grubunun dağılmasının ardından Black Rose, Indians, Mavi Sakal, Işığın Yansıması gibi farklı gruplarda kariyerini sürdüren Teoman, sonrasında müzik kariyerine tek çalışarak devam etti.

‘Ne Ekmek Ne De Su’ şarkısı ile 1996’da Roxy Müzik Yarışması’nda en iyi beste ödülünü alan Teoman, ‘Yollar’ şarkısı ile de en iyi söz ödülünün sahibi oldu. 1996’nın Ekim Ayı’nda da ilk albümü çıktı.

“O” adlı ikinci albümü 1998 Mayıs’ında çıktı. Akabinde yayınlanan üçüncü albümü Onyedi ile 2000 Mayıs’ında piyasaya sürüldü. 3 klip çektiği “Onyedi” albümünün radyolarda ve müzik kanallarında en çok rağbet gören parçaları “Paramparça”, “17” ve “İki Yabancı” oldu. Teoman Hayatı bu çıkışıyla 2000 Yılında Altın Kelebek En İyi Pop Şarkıcı ödülüne layık görüldü.

Diğer Sanatçılarımızın Hayatlarını Merak Ediyor musunuz ?

Özellikle şarkılarında hayatla ve kendi iç dünyasıyla olan kavgası, alkol gibi kadın gibi temalar ağır ve yoğun olmuştur. Bazı otoriteler Teoman’ın bu tarzını eleştirilse de, kendi dünyasını müziklerinde ifade ettiğini belirtmiştir. Alkol ve ona olan tutkusunu şarkılarında vurgulamaktan hiç vazgeçmemiştir. Magazin basınının kendisine sıkı takibi sonucu bazen kameralar karşısında da kontrolünü sağlayamamıştır.

Teoman Hayatı
Teoman Hayatı

Teoman Yükseliş Dönemleri

‘Söz Müzik Teoman’ isimli albüm 27 Aralık 2007’de piyasaya sürüldü. Çeşitli sanatçılar bu albümde Teoman’ın şarkılarını seslendirdi. Şubat 2009’da tamamen yeni parçalardan oluşan ‘İnsanlık Halleri’ adlı albümünü piyasaya çıktı. Teoman’ın müzik kariyerinde şu an 9 stüdyo, 5 remix, 2 soundtrack, 1 best of, 1 konser, 1 reklam ve 1 adet de Türkiye’de ilk best of düet albümü olan “Söz-Müzik: Teoman” bulunmaktadır.

Teoman, 4 Ağustos 2011’de kendi websitesi üzerinden müziği braıktığı açıklamasını yaparak hayranlarını üzmüştü. 24 Kasım 2012’de yeniden müziğe geri döndüğü açıklamasını yaptı. Sanatçı 30 Aralık 2012 günlerden Pazar iken Ayşe Kaya ile dünya evine girdi. Mart 2015’de de çift anlaşmalı olarak boşandı. Ayşe Kaya’dan Zeyno Şazi adında bir kızı bulunmaktadır. Aylin Aslım ve Şebnem Ferah ile düetler yapan Teoman, aynı yıl Ahmet Kaya’nın ‘’ Bir Eksiğiz ’’ isimli albümünde ‘’Acılara Tutunmak’’ şarkısına ses verdi. 2015’de ‘’Eski Bir Rüya Uğruna’’ isimli albüm Teoman tarafından piyasaya çıktı. ‘’ Koyu Antoloji ’’ isimli toplama albümü ise 2018’de sevenleriyle buluştu.

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın