Telli Çalgılar Nelerdir ?

0

Telli Çalgılar Nelerdir ?

Telli çalgılar deyince herkesin aklına gelen tabii en başta gitar ve saz gibi müzik aletleridir. Eğer böyle düşünüyorsanız haklısınız. Fakat Telli Çalgılar 3 gruba ayrılmaktadır. Öncelikle bu enstrümanlar dan nasıl böyle güzel bir ses elde edildiğini anlatalım. El, pena veya yay yardımı ile titreşen tellerin sesi açığa çıkmaktadır. Şimdi 3 gruba ayrılan Telli Çalgıları size hemen aşağıda açıklayacağız.

Tezeneli Çalgılar: Bu bölümde tellere müdahale şeklinize göre ses çıkmaktadır. Pena, mızrap veya çekip bıraktıktan hemen sonra elde edilen titreşim gibi örnekler verilebilir. Bu bölümün  müzik aletlerini örnek gösterecek olursak eğer; gitar,elektro gitar,bas gitar,  bağlama, ut, tambur, cümbüş, banjo, mandolin, kanun, arp, tar, ukelele, burda ki gibidir. Maddeler bittikten hemen sonra bütün müzik aletlerinin açıklamasını makale altında görebileceksiniz.

Yaylı Telli Çalgılar: Direk başlığımızı okuduğunuz gibi aklınıza keman ve kemençenin geldiğini hissediyor gibiyiz. Tellere elinizdeki yayı sürtüp titreşim kuvveti oluşturarak ses elde edebilirsiniz. Yine aynı şekil burda ki Yaylı Telli Çalgılarımızı da makalenin en son bölümünde açıklayacağız.

Vurmalı Telli Çalgılar: En karamsar bölümlerden bir tanesidir. Çünkü tek örnek gösterilecek müzik aleti burada piyanodur. Piyanonun sistemi tamamen tuşlara bir çekiç vurmasıyla ses elde edilmesidir. Piyanoyu ünlü düşünürler perküsyon sınıfına sokarken çoğu düşünürler de vurmalı telli çalgılar kategorisine sokmaktadır.

Gitar nedir ? Elektro Gitar, Bas Gitar

Gitar Nasıl Çalınır ?
gitar nedir

Bir çoğumuzun bildiği pena veya el ile çalınan çok güzel solo, arpej ve ritim tutulabilen neredeyse tüm şarkıların en güzel şekilde eşlik edilebildiği Telli çalgılar ailesinin en önemli müzik aletlerinden bir tanesidir. Gitar hakkında geniş bir bilgi için lütfen https://www.sarkitv.com/gitar-nedir-gitar-nasil-calinir-gitar-fiyatlari/ bağlantısına tıklayınız.

bağlama nedir
bağlama nedir

Bağlama Nedir ?

Bağlama yada saz olarak bilinen Türk toplumunda özellikle Türkü, Uzun hava, Oyun havaları gibi her şarkıda rol alabilen Telli çalgılar ailesinin ileri derecede önem gören müzik aletlerinden bir tanesidir. Toplumumuzda bölgeden bölgeye isimleri değişmektedir. kopuz, cura, saz, çöğür, dombra, ikitelli, tambura, tar  bazı bölgelerde bu isimlerle de bilinmektedir. Tezene olarak bilinen mızrapla tellere vurularak çalınır.

ud
ud

UT veya UD: Telli bir müzik aletidir. Türk sanat müziğinde ön planda olan bu müzik aletinin asıl anlamı Arapça’dan öd ağacı olarak bilinmektedir. Telli çalgıların en eski aile üyelerinden olduğu söylenmektedir. Hatta tam bilgi edinmek için lütfen https://www.sarkitv.com/ut-nedir-ut-tarihi/ bağlantıya tıklayarak yazımızı okuyunuz.

tambur
tambur

Tambur: Tarihi her ne kadar bilinmese de Türk ve Arap toplumumun da yaygın olarak kullanılan Tezeneli çalgılar ailesinin bir üyesidir.

cümbüş
cümbüş

Cümbüş: Türk yapımı bir müzik aletidir. Hatta yapan kişi soy adını direk bu değerli müzik aletine vermiştir. Zeynel Abidin Cümbüş 20. Yüz yılların hemen başında 2 parça halinde olan bu müzik aletini geliştirmiştir. 2 ayrı bağlantı noktası olduğundan dolayı gitar, mandolin gibi bir çok müzik aletine çevrilebilmektedir.

banjo
banjo

Banjo: Bu müzik aletimiz Türkiye’de çok kullanılmasa da Dünya’da önemli bir yere sahiptir. Afrika menşei bu çalgı aleti, Afrika’dan Amerika’ya köle işçi olarak gidenler hemen sonra tüm Avrupa ve Amerika’da popülaritesini artırmıştır.

mandolin
mandolin

Mandolin: Bu müzik aletinden keman ile yakın bir ses elde edilebilmektedir. Görünüş olarak uta çok benzemektedir. Mızrapla çalındığı zaman ses kalitesi daha da üst düzeye çıkmaktadır.

kanun
kanun

Kanun: Kanun çalgısının tarihi 19. Yüz yıllara dayanmaktadır. Türk toplumunda meyhanelerde yaygın olarak görebileceğiniz Telli çalgılar aile üyelerinden bir tanesidir. Orta doğu ve Kuzey Afrika’da popülerdir.

arp
arp

Arp: Klasik Batı Müziğinde kullanılan, her telden 3 ayrı ses alınabilen ve yedi pedaldan tutturulan bir müzik aletidir. Çınlama kasası, oluk haznesi ve konsol bölümleri de bulunmaktadır.

tar
tar

Tar: Kelime anlamı olarak Farsça’ da “tel” anlamı taşımaktadır. Genel olarak Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan, İran’da kullanılmaktadır. Çok olmasa da Türkiye’de de kullananlar vardır. Tar müzik aletini icra eden kişiye ise tarzen denmektedir.

ukelele
ukelele

Ukelele: Gitarın aslında 4 tellisi ve 2-3 boyut ufağı olarak tanımlanabilmektedir. Ses kalitesi olarak keyifli dakikalar yaşatabilmektedir. Hatta sizin için tam olarak bu müzik aletini açıkladık. Bağlantısına tıklayarak https://www.sarkitv.com/ukulele-muzik-aleti/ Ukelele müzik aletini tam olarak inceleyebilirsiniz.

keman
keman

Keman: Tüm dünyada en çok kullanılan enstrümanlar dan bir tanesidir. 4 teli bulunmaktadır. Bütün şarkı ve parçalara uyarlanabilmektedir.

kemençe
kemençe

Kemençe: Karadeniz Kemençesi olarak da bilinmektedir. Karadeniz bölgesi ağırlıklı kullanılmaktadır. 3 teli bulunmaktadır ve 1 yay yardımı ile kolaylıkla çalınabilmektedir.

piyano
piyano

Piyano: Vurmalı Telli Çalgılar ailesinin bir üyesidir. Klasik ve caz müzikte kullanılan bu müzik aleti, tuşlar yardımı ile çalınabilmektedir. Tuşlara bastıkça içinde bulunan ses tellerine tahta bir çekiç ile ses elde edilmektedir. Sizin için piyanonun tarihini detaylı olarak araştırıp kaleme döktük. Bağlantıya tıklayarak https://www.sarkitv.com/piyano-hakkinda-bilgi/ Piyanoyu tamamen inceleyebilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.