Tef Nedir? Tef Nasıl Çalınır? Tef Tarihi

0

Tef Nedir?

Çok eski zamanlardan beri tef, birçok Avrupa kültüründe önemli bir halk aracı olmuştur. Bugün özellikle şarkılara ve danslara eşlik eden bir ritim enstrümanı olarak hizmet verdiği Akdeniz ülkelerinde yaygındır. Ya elle vurulur ya da sallanır.

Tef müzik aleti, 19. yüzyıldan beri orkestrada, renk eklemek ve dans sahneleri önermek için bir ritim ve gürültü aracı olarak kullanıldığı bir yere sahipti.

Tef Tarihi, Bunun yanı sıra popüler bir çocuk enstrümanıdır. 1930’larda Carl Orff bunu Metoduna dahil etti. O zamandan beri müzik öğretiminin önemli bir parçası olmuştur.

Tef’in Tarihi

Tefler Yakın Doğu’da ortaya çıktı. Bir çerçeve tamburunun kabuğuna çanlar ve çeşitli çıngıraklar eklendiğinde ortaya çıktılar. Başlangıçta, çan içermeyen çerçeve tamburlarına da yaygın olarak tef denirdi. Enstrüman eski Mısırlılar ve Asurlular tarafından zaten biliniyordu: Mısır’da dini törenlerde kadın tapınak dansçıları tarafından kullanıldı. Kadınlar da diğer erken uygarlıklarda teflerin başlıca oyuncularıydı. Danslara eşlik etmek için kullanılmasının yanı sıra tefler de alaylarda, şenliklerde ve cenaze törenlerinde çalındı.

Tef Müzik Aleti, Her ne kadar enstrümanın boyutu ve jingleların şekli yüzyıllar boyunca birçok değişiklik geçirmiş olsa da, yapı her zaman aynı kalmıştır; Yunanlılar ve Romalılar tarafından kullanılan tefler modern enstrümanla hemen hemen aynı görünüyordu.

tef nedir tef nasıl çalınır
tef nedir tef nasıl çalınır

Orta Çağ’da tef zaten tüm Avrupa’da yaygındı. Ortaçağda ilk olarak 18. yüzyıla kadar tabret veya timbrel olarak biliniyordu. Fransa, İspanya’da (pendereta olarak adlandırılır) ve güney İtalya’da önemi hiç azalmamıştır. Ancak halk eğlencesinin bir parçası olan tef Avrupa ile sınırlı değildir; Çin, Hindistan, Peru, Grönland, Kafkasya ve Orta Asya’da da birçok başka kültürde bulunur.

Ortaçağ tef çalgısı, tek başlı dikdörtgen veya yuvarlak düz ahşap bir çerçeveden oluşuyordu; alt taraf açıktı. Tef, elin düzüyle veya parmaklarla eski selefi ile aynı şekilde çalınıyordu. Ortaçağ tabloları ve oymaları ve dini el yazmaları genellikle melekler tarafından çalınan aleti tasvir eder. Öte yandan, tef müzik aleti aynı zamanda gezici eğlence programları ve âşıkların da favori aracıydı.

Diğer konularımızı incelemek için lütfen Müzik Aletleri Tanıtımı kategorimizi inceleyiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.