Tarkan Kimdir ? Tarkan Hayatı

0

Tarkan Kimdir?

Tarkan kimdir,   Türk şarkıcı, söz yazarı, besteci, prodüktör. Aslen Karadeniz kökenli olan Tarkan Rize İkizderelidir. Annesi Neşe Tevetoğlu, Tarkan isimli çizgi romandan esinlenerek bu ismi vermiştir.

Tarkan Hayatı

 Tarkan hayatı,  Tarkan Tevetoğlu 17 Ekim 1972 yılında Almanya’ nın Renanya-Palatina eyaletindeki Alzey kasabasında doğmuştur. 1986 yılında ailesi ile birlikte Türkiye’ye dönerler. Küçük yaşlardan beri müziğe duyduğu ilgisi sonucunda lise hayatının başlangıcı Karamürsel’ de müzik eğitimine başlar. Sonraki yıllarda İstanbul Plak’ın sahibi Mehmet Sögütoğlu ile albüm anlaşması imzalar.

Tarkan Hayatı
Tarkan Hayatı

Tarkan Müzik Kariyeri

  Tarkan, 1992 sonlarında “Yine Sensiz” ilk stüdyo albümü olarak halkın takdirine sunulur.  “Kıl Oldum”  albümde dikkat çeken şarkılardandır. Bu şarkı ile birlikte albüm toplamda 900 bin adet satmıştır. Müzik hayatına çok iyi çıkışlar yaparak giren sanatçı, Sezen Aksu’nun da yardımı ile beraber 1994 yılında “Aacayipsin” i yayımlar ve 1997’de yayımladığı Ölürüm Sana ile toplamda 3 milyon satış yakalar. Bu iki şarkısıyla beraber ticari başarı elde eder. Bunun ardından 1998 senesinde “Şımarık” isimli parçası global başarı getirir. Tarkan Kimdir ? Birçok ülkenin müzik listelerine hızlı bir giriş yapar. Aynı yıl Universal Group Music ile anlaşma imzalar.1999 yılında pek çok ülkeden platin ve altın sertifikalar kazanır. 2001 yılında dördüncü stüdyo albümü Karma’yı yayımlar ve Kuzu Kuzu, Verme ve Hüp şarkılarına klip çeker. 2002 yılında Tarkan, Dünya Kupası’nda kullanılması için milli takıma “ Bir Oluruz Yolunda” yı bestemiştir. Bu şarkı hala maçlarda çalmaya devam etmektedir. 2003’te çıkan Dudu albümüyle yeniden ticari başarı sağlamıştır.

tarkan hayatı
tarkan hayatı

  2006’da yayımladığı ilk İngilizce albümüyle Avrupa listelerine giriş yapar. 2007 yılında “Dilli Düdük” isimli parçayı çıkarır ve şarkının sözleri Türk Dil Kurumu tarafından takdir edilir. Nedeni ise şarkının sadece deyim ve atasözlerinden oluşmasıdır. 2010 yılında ise “Adımı Kalbine Yaz” yayımlanır ve o yılın en çok satan albümü olur. Diğer yandan 2001’ de Pepsi, 2004’ te Opet, 2006’ da ise Avea olmakla birlikte birçok markanın da reklam yüzü olmayı başarmıştır.

Tarkan Hayatı,  2016’ da Tarkan’ın dokuzuncu stüdyo albümü “Ahde Vefa” piyasaya sürülür. “Ahde Vefa” yaptığı ilk sanat müziği albümüdür. İlk haftasında 170 bin satış rakamına ulaşmıştır. Yine aynı yıl “Cuppa” şarkısını yayımladı.  “Yolla” adlı parça ülkede en çok sevilen popüler yaz şarkılarından biri olmuştur ve şu anda 200 milyondan fazla YouTube görüntülemesine sahiptir. Ahde Vefa ile 43. Altın Kelebek Ödülleri’nde Türk Sanat Müziği’ne desteklerinden dolayı En İyi Proje ödülünü aldı. Tarkan, 2017 de yeni albümü “10”u yayınladı.

  Tarkan Tevetoğlu başta Rusya olmak üzere Çek Cumhuriyeti, Kanada ve daha birçok ülkede tanınmıştır. Boğazın Yakışıklısı veya Türkiye Tatlısı gibi sıfatlarla gazetelerde manşetlenmiştir. 1999’ da Word Music Awards ödül töreninde “ En fazla Satışı Yapan Albüm ve Ortadoğulu Sanatçı Ödülü ”nü almıştır.

  Müzik kişiliğinin yan sıra sosyal alanda da adından söz ettiren Tarkan, yabancı ülkelerde “Boğaz Prensi” lakabıyla, kendi ülkesinde ise ” Megastar” olarak tanınır. Başta İngiltere olmak üzere bugün hala birçok gece kulübünde dünyanın her yerinde çalmaktadır.

Tarkan Kimdir
Tarkan Kimdir

  Müziğin dışında Tarkan, Doğa Derneği’ne katılımı da dahil olmak üzere, çevresel konular hakkında farkındalık yaratan bir sözcüdür. Doğa Sensin adlı konserinden elde edilen geliri Seferihisar Doğa Okulu’na bağışlamıştır.

  Bugüne kadar 15 milyonun üzerinde albüm satışı yapan Tarkan, mütevazı bir yaşam sürmektedir. 29 Nisan 2016’da Pınar Dilek ile evlenmiştir. 12 Temmuz 2018’de Tarkan ve Pınar çifti ebeveyn olmuştur. Kızlarının adını Liya koymuşlardır.

Tarkan Kimdir ve Tarkan Hayatı sorularını en doğru bilgilerle cevaplamaya çalıştık. Diğer sanatçılarımızın hayatlarını merak ediyorsanız lütfen https://www.sarkitv.com/sanatcilar/ bağlantısına tıklayınız.

Leave A Reply

Your email address will not be published.