Tambur Nedir? Tambur Müzik Aleti Hakkında Bilgi

0

Tambur Nedir? Tambur Müzik Aleti Hakkında Bilgi
Tambur Nedir, Tambur müzik aleti Türk müziğinde önemli yere sahip olan ve yıllardır kullanılan saz ailesinin bir üyesidir. Tür hat sanatıyla motiflenmiş ve Türk sanatçıların zevklerine göre düzenlenmiştir. Tambur çalgısı her ne kadar ne zaman keşfedildiği belli olmasa da bazı rivayetler mevcuttur. Evliya Çelebi 17. Yüz yıllarında İstanbul’da 500 adet tambur bulunduğuna dair yazısı mevcuttur. 17. Yüz yılda 500 adet tambur müzik aleti var ise demek ki tarihi biraz daha eskiye gidebilmektedir. Tarihte tambur ile alakalı bir çok çeşidi bulunduğuna dair bilgiler verilmiştir. “Horasan tanburu”, Maragali Abdulkadir’de “tanbur-ı Şirvaniyan” ile “tanbura-i Türki”  bunlarda onlardan birkaç tanesidir.

Tambur Çalgısı Tarihi

Tambur çalgısı, Türk müziğinin de en önemli yerlere sahip olduğu gibi tarihide çok eski zamanlara dayanmaktadır. Hala günümüzde kullanımına devam edilen ve hiçbir zaman popülerliğini kaybetmeyen Tambur Çalgısı, İlk olarak Kantermiroğlu’nda görülmüştür. Osmanlı Devleti’ne bağlı Boğdan eyaletinin başkanı “Dimitri Kantemir” Türk müziğinde kullanılmasına neden olan en büyük nedenlerden bir tanesidir. Tambur’un en iyi bestecisi ve kullanıcısı olarak da “Tamburi Cemil Bey” olarak bilinmektedir.  

Tambur Nedir? Tambur Müzik Aleti Hakkında Bilgi
Tambur Nedir? Tambur Müzik Aleti Hakkında Bilgi

En Ünlü Tambur Sanatçıları

 Tamburi Büyük Osman Bey, Tamburi İzak, Tamburi Cemil Bey, Kadı Fuat Efendi, Mesut Cemil, Refik Fersan, İzzettin Ökte, Ercüment Batanay, Necdet Yaşar, Özer Özel, Abdi Coşkun
En ünlü tamburi sanatçılarından birkaç tanesini sizler için araştırdık ve ortaya bu isimler çıktı. Uzun yıllardır hala ülkemizde çok sevilerek kullanılan Tambur çalana, Tamburi denmektedir.

Diğer müzik aletleri araştırmak istiyorsanız lütfen Müzik Aletleri bölümüne tıklayınız.

Leave A Reply

Your email address will not be published.