Taiko Nedir? Taiko Müzik Aleti Hakkında Bilgi

0

Taiko Nedir?

İlk olarak, “Taiko” Japonya’daki herhangi bir davula atıfta bulunmak için kullanılan bir kelimedir. Trampet bir “Taiko Müzik Aleti”, djembe “Taiko” dur. Ancak İngilizce konuşan dünya için, “Taiko Çalgısı”, “geleneksel Japon davulculuğu” anlamına gelen bir terimdir. Ve bu da muazzam derecede açık bir yorum alanına yol açabilir, çünkü aslında Japonya’da pek çok “geleneksel” davul çalma tarzı vardır. Sade “gagaku” dan “kabuki” ve “noh” performanslarına eşlik eden tiyatro geleneklerine kadar her şey halk müziğine kadar.

Taiko Müzik Aleti Hakkında Bilgi

Karışıklığı daha da ileriye götürmek gerekirse, insanların “Taiko Müzik Aleti” olarak bildiklerinin çoğu sadece yaklaşık 60 yıldır var olan çok modern bir versiyon. Bu, büyük bir gruba sahip olduğu Osuwa Tapınağı için eski bir ritmi yorumlamak için görevlendirilen bir savaş sonrası caz davulcusu olan Oguchi Daihachi’ye aktarılan bir davul topluluğu Oguchi Daihachi’ye aktarılan bir Taiko Çalgısı tarzı olarak bilinir. Taiko’nun çoğu geleneksel şekli, genellikle diğer enstrümanlarla birlikte sadece bir veya iki davulcu içerdiğinden bu olağan dışıydı.

taiko nedir taiko hakkında bilgi
taiko nedir taiko hakkında bilgi

Kumi-daiko’nun icadından bu yana, dünyanın “Taiko” olarak düşündüğü şeylerin çoğu, Ondekoza ve Kodo gibi gruplar nedeniyle küresel olarak yayıldı. Bu gruplar büyük ölçüde festival gelenekleri (“matsuri bayashi”) aldı ve onlara daha teatral bir duyarlılık sundu. Bu performans grupları davul çalmalarıyla tanındı, ancak bu festival geleneklerinde yer alan diğer birçok enstrüman, dans ve şarkı sundu. Taiko Çalgısı, dünya müzik forumuna giderek daha fazla yayıldıkça, Taiko’da birçok geleneksel ve modern müzik tarzından etkiler ortaya çıkmaya başladı.

Genel olarak, Taiko bir enerji alışverişidir. Bundan daha karmaşık bir şey yok. Bir davulcu ile davul arasındaki, bir davulcu ile onların davulcuları arasındaki ve davulcular ile bu davulu dinleyen herkes arasındaki enerji ilişkisidir. Taiko Çalgısı, enerjinin ifadesi için çok güçlü bir araçtır, ancak bu sadece bir araçtır. Taiko Müzik Aleti oyuncuları kendi enstrümanları dır. Çubuklar, davullar ve diğer enstrümanları kullanıyoruz ama enerjimizin ifadesini harekete geçiren bedenlerinizdir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.