Sonisphere Festivali Ne Zaman? Sonisphere Nedir?

0

Sonisphere Festivali


Sonisphere Festivali, Avrupa’nın çeşitli kentlerinde, Haziran ve Ağustos ayları arasında düzenlenen bir rock müzik festivalidir. Sonisphere Festivali’nin düzenlenmesi fikri, 90’lı yılların sonlarında, John Jackson tarafından gündeme getirilmiştir. Sonic ve Sphere sözcüklerinin birleştirilmesiyle elde edilen Sonispere ismi de, John Jackson’a aittir. 2008 yılında Stuart Galbraith’in bu fikri hayata geçirmek için ortaklık kurması sonucunda, ilk festival 2009 yılında gerçekleştirilmiştir.

Sonisphere 2009

Sonisphere 2009 turu, Avrupa’da 6 tane bir günlük, İngiltere’de ise 2 günlük, toplam 7 festivali kapsamıştır. Festival; 20 Temmuz’da Hollanda’da, 4 Temmuz’da Almanya’da, 11 Temmuz’da İspanya’da, 18 Temmuz’da İsveç’te, 27 Temmuz’da Finlandiya’da, 1-2 Ağustos tarihlerinde ise İngiltere’de gerçekleştirilmiştir. Birçok ünlü rock ve metal topluluğunun katıldığı konserlerin ‘headliner’ı (başrol grubu) Metallica olmuştur.

Sonisphere 2010

2010 yılında gerçekleştirilen Sonisphere Festivali, 11 ülkede yapılmıştır ve bu ülkelerden biri Türkiye’dir. Avrupa’da festivalin yapıldığı 10 ülke; İsviçre, Polonya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Romanya, Yunanistan, İspanya, İngiltere, İsveç ve Finlandiya’dır. 2010 konserlerinin ‘headliner’ları, Iron Maiden, Metallica ve Rammstein’dır.
Sonisphere Türkiye, 25-27 Haziran tarihlerinde, İstanbul İnönü Stadyumu’nda gerçekleştirilmiş ve müzik tutkunlarının yoğun ilgisine neden olmuştur. Türkiye’de 3 gün süren konserlere; Alice in Chains, Black Tooth, Pentagram, Rammstein, Stone Sour, Accept, Manowar, Volbeat, Anthrax, Megadeth, Metallica, Slayer ve Hayko Cepkin katılmıştır.

Sonisphere Festivali
Sonisphere Festivali

Sonisphere 2011

Sonisphere 2011 Festivali’ne, Fransa, İtalya, Hindistan gibi yeni ülkeler de eklenmiş; ancak Romanya konserleri yapılmamıştır. Bu festivalde, Metallica, ilk kez Hindistan’da sahneye çıkmıştır. Festivalin Türkiye ayağı, 19 Haziran tarihinde İstanbul Küçükçiftlik Park’ta yapılmıştır. Festivalde, Iron Maiden, Slipknot, Alice Cooper, In Flames ve Mastodon sahne almıştır.

Sonisphere 2014

Rock müziğin 40. yılını kutlamayı da içeren bu festival, bu müzik türünün doğum yeri olan İngiltere’de 4-6 Temmuz tarihleri arasında düzenlenmiştir. Iron Maiden, Metallica ve Prodigy’nin headliner olduğu festivale, çok sayıda rock topluluğu katılmış ve konserler son derece görkemli olmuştur.
2012, 2013 ve 2015 yılında yapılması planlanan festivaller, organizatör firma tarafından iptal edilmiştir. 2016 festivali ise, sadece İsviçre’de gerçekleştirilmiştir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.