Sezen Aksu Kimdir? Sezan Aksu Hayatı

0

SEZEN AKSU KİMDİR?

Sezen Aksu kimdir, ünlü Türk şarkıcı ve şarkı sözü yazarıdır. 1975 ‘ te büyük mesleğe profesyonel olarak başlamıştır. Birçok hayranı vardır ve şarkıları çok sevilmektedir. Sahnesindeki back vokallerin önünü açmıştır, yardımcı olmuştur. Pop müziğine büyük katkı sağlamıştır ve Türk pop müziğinde asla unutulmayacak eserlere imzasını atmıştır. Minik serçe lakabını taşımaktadır.

Sezen Aksu Hayatı

Sezen Aksu Hayatı,  13.07.1954 Denizli Sarayköy doğumludur. Yengeç burcudur. Annesi Ve babası aslen Rizelidir. Annesi fen öğretmeni babası ise matematik öğretmenidir. Asıl adı Fatma Sezen Yıldırım’dır. Üç yaşındayken İzmir’e yerleşmişlerdir. Eğitimine ilk olarak İzmir Kız Lisesi’nde başlamıştır ve daha sonra Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde eğitimini tamamlamıştır. Gençken çok yaramaz olan Sezen Aksu sık sık saç rengini değiştirir, Konak-Köprü troleybüsünde şarkı söyler ve intihara kalkışırdı. Bu yüzden insanlar ona cüce bela diyordu. Küçüklük hayali dansöz olmak olsa da ilerleyen zamanda şarkıcı olmaya karar vermiş ve şarkıcı olmuştur. Gençlik yıllarında birçok sanat dalına merak salmıştır. Resim, tiyatro, dans dersleri almıştır. 1970’lerde Altın Ses yarışmasında altıncı olmuştur. Aynı yarışmada Nilüfer ise birinci olmuştur. 1974 yılında üç tane şarkısını plak şirketine göndermiştir. 1974 yılında Ali Aksu ile evlenip okuldan ayrılmıştır. İzmir Radyosu Sanatçılar Derneği’ne katılmıştır. Rüştü Şardağ’dan Türk Sanat Müziği dersleri almıştır. Aynı zamanda resim, oyunculuk gibi eğitimler de almıştır. İlk plağını 1975 yılında Sezen Seley adıyla yayımlamıştır. Böylelikle mesleğe profesyonel olarak başlamıştır. İlk 45 ‘lik plağı Haydi Şansım hiç satmamıştır. 1980’lere kadar art arda yeni 45 ‘lik plaklar çıkardı. Ve 1975’deki Yaşanmış yıllar – Kusura Bakma yayımlanmıştır.  1977 ‘de  Allahaısmarladık adıyla ilk müzik kasetini çıkarmıştır. Bu albümünde ki Kaç Yıl Geçti Aradan şarkısı çok beğenilmiştir. Daha sonra aynı yılda Kaybolan yıllar – Neye Yarar plağı yayımlamıştır.

sezen aksu
sezen aksu

Sezan Aksu Nasıl Ünlü Oldu ?

Bebek Gazinosu’nda 1976 yılında sahne almaya başlamıştır. Gölge Etme -Aşk bestelerini 1978 yılında yapmıştır. Serçe çalışmasını çıkarmıştır. Bulut Aras ile Minik Serçe filminde oynadı. Sevgilerimle albümünü çıkarmıştır. Aile Gazinosu müzikalinde; Adile Naşit, Ayşen Gruda, Altan Erbulak, Şener Şen ile birlikte oynamıştır ve burada yedi farklı karakteri canlandırmıştır. 1981 yılında Sinan Özen ile evlenmiştir. Bu evlilikten oğlu Mithat Can Özen doğmuştur.  Yılın Kadın Sanatçısı seçilmiştir. Eurovision yarışması için Heyemola şarkısını yapmış fakat katılamamıştır. Bu şarkı çok satan çalışma olmuş ve Yılın Şarkısı seçilmiştir. Sen Ağlama şarkısını 1984 yılında çıkarmıştır. Bu çalışması çok başarılı olmuştur. Geri Dön, Git, Dağlar Dağlar aynı başarıyı yakalamıştır.  Eurovision için 1985 yılında Küçük Bir Aşk Masalı parçasını hazırlamıştır. Türkiye finalini denemiş fakat olmamıştır. 1986 yılında Bin Yıl Önce Bin Yıl Sonra Müzikaliyle Şan Müzikhol’de beğeni toplamıştır.

Sezen Aksu Kimleri Ünlü Yaptı ?

1990’larda yapımcı olarak çalışmalar yapmıştır. Sertap Erener, Levent Yüksel, Aşkın Nur Yengi Sezen Aksu’nun vokalistliğini yapmıştır. Ve bu isimleri pop müziğine kazandırmıştır. Göksel ve Işın Karaca’ya da destek olmuştur. Büyük Yalnızlık filminde oynamıştır. 1991 yılında Gülümse şarkısı başarlı olmuştur. Bu albümdeki Hadi Bakalım parçası Avrupa’da satışa sunulmuştur. 1992 yılında Sertap Erener ile Sakin Ol albümünü çıkarmıştır.  Uzay Hepari’nin ölümünün ardından yaş adlı şarkı bestelemiştir. Uzay Hepari, Yıldız Tilbe ve Sezen Aksu aşk üçgeni uzun süre magazinlerde konu olmuştur. Toplamda dört evlilik yapmıştır. Sezen Aksu dünya genelinde 40 milyondan fazla albüm satmıştır. Pop müziğine büyük katkısı olmuştur ve pop müziğine büyük isimler kazandırmıştır.

Sezen Aksu Kimdir ve Sezen Aksu Hayatı hakkında en doğru bilgileri sizlere aktardık. Diğer sanatçılarımızın hayatlarını incelemek için lütfen https://www.sarkitv.com/sanatcilar/ bağlantıya tıklayınız.

Leave A Reply

Your email address will not be published.