Saksafon Nedir ? Saksafon Tarihçesi

 Saksafon Nedir ? Saksafon Tarihçesi
Okunuyor Saksafon Nedir ? Saksafon Tarihçesi

Saksafon Nedir ? Saksafon Tarihçesi

Saksafon nedir, Değişik boyutları bulunmaktadır ve enteresan sesler çıkarabilmektedirler. Çalması da dinlemesi de oldukça eğlenceli bir müzik aletidir. Genellikle “s” şeklinde pirinçten üretilebilmektedir ve kamış olarak adlandırılan ağızlığından üfleyerek çalınabilmekte.  Geçmiş yıllarda ordu müzikleri ve klasik batı müziklerinde daha çok ön plandaydı. Günümüz şartlarında ise şuan da sadece pop ve caz müziği için kullanıldığı bilinmektedir.  Klarnete benzeyen bu müzik aletinin aslında benzetilen klarnet ile hemen hemen aynıdır. Çalışma sistemi yine ucundaki kamış yardımıyla üflemesi sonucunda oluşmaktadır ve sadece şekil farkları vardır.  Aynı zamanda nefesli çalgılar ve üflemeli çalgılar olarak da bilinmektedirler. Böylelikle Google’da en çok aranan Saksafon Nedir Sorusunu cevaplamış olduk.

saksafon tarihçesi
saksafon tarihçesi

Saksafon Tarihçesi

Saksafon Tarihçesi, Ünlü müzik aletleri yapımcısı ve klarnet ustası Belçika’lı Antoine-Josehp sax tarafından keşfedildi. Tasarımını yaptıktan hemen sonra patentine kadar aldı. Sax bununla birlikte yıllarca babasının klarnet fabrikasında görev aldı. 1846 ‘dan 1866 yılları arasında Saksafonu Sax harici kimse üretemedi. Patent tamamen Sax’da olduğu için sadece üretimini o yapabiliyordu. 1866 yılının sonuna doğru patent süresi dolduktan hemen sonra dünyada bir çok üretici saksafon üretmeye başladı.  Saksafon tarihi böylelikle Belçika ile sınırlı kalmayıp tüm dünyaya yayılmaya başladı. Daha sonra bir çok oluşuma uğradı. Plastik tahta gibi her türlü şey denenerek en iyi ses hangi maddeden elde ediliyor diye bakıldı. 1930 yıllarının öncelerine kadar verniklenmeden ve kaplama dahi olmadan satış yapılmaya başlanmıştı. 1960’lı yıllara geldiğimizde ise, daha da ucuz saksafon satılsın diye gümüşle değil nikelajla kaplandı.

Saksafon Nedir
Saksafon Nedir

Saksafon Çeşitleri

Saksafon çeşitleri, üflemeli çalgılar ailesninin 1 üyesi olmasına rağmen toplamda 10 adet alt grubu bulunmaktadır. Görünüm olarak veya ses olarak değişiklikler mevcuttur. İstenilen sesi elde edebilmek için bir çok kez değişimler görmüştür. Saksafon ailesinin 10 üyesi ise, büyükten küçüğe doğru sıralayacak olursak eğer;  kontrabas, bas, bariton, tenor, C-ezgi, alto, F mezzo-soprano, soprano, C soprano, sopranino olarak adlandırabiliriz. Alto, Soprano, Tenor ve Bariton saksafon ailesinin en çok tercih edilen saksafon türlerindendir.

Böylelikle saksafon nedir, saksafon tarihçesi, saksafon çeşitleri ve saksafon türleri hakkında tüm bilgiyi sizlere vermiş olduk. Diğer müzik aletlerini merak ediyorsanız, lütfen https://www.sarkitv.com/muzikaletleri kategorimizi ziyaret etmeyi unutmayınız.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın