Rock Müzik Türleri Rock Müzik Nedir ?

 Rock Müzik Türleri Rock Müzik Nedir ?
Okunuyor Rock Müzik Türleri Rock Müzik Nedir ?

Rock Müzik Türleri Rock Müzik Nedir ?

Rock müzik Nedir, 1950 Yıllarında Rock müziğin ilk doğuşu “Rock and Roll” olarak günümüze kadar gelmiştir. Bir çok farklı tarzı bulunmaktadır. Elektro Gitar, Bass gitar, Davul ve size açıklayacağımız diğer müzik türlerinde klavye kullanıldığı da görülmüştür. Rock Müzik Türleri, Türkiye’de olduğu gibi dünyada da en çok sevilen müzik türlerinden bir tanesidir. Rock müzik 3’e ayrılır fakat ülkeler ve tarzlara göre bunların da alt başlıkları bulunmaktadır. Şimdi size tek tek bu maddeleri açıklayacağız.


rock müzik
rock müzik

Normal Rock

Bu tür hafif ve akıcı olan türlerdendir. Fakat bu  Normal Rock Türleri de kendi arasında dallara ayırılmaktadır. Normal rock dalları şu şekildedir; Rock and roll, Alternatif rock , ,Indie rock,Psychedelic rock, Punk rock, Senfonik rock, Folk rock, Glam rock, Arena rock, Blues rock, Garaj rock, Soft Rock  Şimdi rock müzik türleri açılımı yapacağız.

 • Rock And Roll

Rock müziğin çıkmasına sebep olan türdür. 1950 ve 1990 yıllarının en çok dinlenen müzik türleri arasına girmeyi hak kazanmıştır. İlk önce Amerika’da başlayıp daha sonra tüm dünyaya yayıldı. Çoğunlukla bu tür de duyabileceğimiz müzik aletleri elektro gitar, bas gitar ve bateri nadiren duyulsa da piyano ve org müzik aletinin de çalındığı duyulmuştur.

 • Alternatif Rock

Diğer adıyla Alt rock olarak da bilinmektedir. 1980 yılların başında underground bağımsız müzik kültürlerinden türeyip 1990 yıllarının hemen ortalarında çok büyük bir kitleye ulaşmıştır. Rock müzik alttürü olarak adlandırılmaktadır.  Fakat 1990 yılların kasım-aralık ayına geldiğimizde bu müzik türü Britpop ve Grunge’nin kitlesi azalmasıyla birlikte alternatif rock’u bir sessizlik almıştır.

 • Anadolu Rock

Hepimizin bildiği Türk toplumunda önemli bir yeri olan ve uzun yıllardır popülaritesini hiçbir zaman kaybetmemiş bir rock müzik türüdür.  Anlatmadan önce ülkemizde bazı Anadolu Rock Müzik Sanatçılarını  sıralayacak olursak eğer;

Apaşlar, Ayna ,Barış Akarsu, Barış Manço, Bulutsuzluk Özlemi, Bunalımlar, Cem Karaca, Kardaşlar, Dadaşlar, Dervişan, Duman, Düş Sokağı Sakinleri, Edip Akbayram, Edirdahan, Erkin Koray, Ersen Dinleten, Feridun Düzağaç, Fikret Kızılok, Gültekin Kaan, Mavi Işıklar, Mavi Parşömen, Modern Folk Üçlüsü, Haluk Levent, Haramiler, Hayko Cepkin, İpucu Beşlisi, Kaygısızlar, Kazım Koyuncu, Kıraç, Kurtalan Ekspres, Manga, Mazhar-Fuat-Özkan, Moğollar, Murat Kekilli, Murat Göğebakan, Ogün Sanlısoy, Pentagram (Mezarkabul), Replikas, Umut Kuzey, Üç Hürel, Yırtık Uçurtma, Pilli Bebek

rock müzik türleri
rock müzik türleri

Buradaki bazı sanatçılarımız vefat etse daha müzik listelerinden düşmemiştir.

1967 ve 1968 dönemlerinde  Barış manço ve Moğolların ilk döneminde bulunan klavye sanatçısı Murat Ses’in yapmış olduğu girişimlerle Türk toplumunda çok sevilen bir Rock müzik türü olmuştur.  Amerika’daki büyük çalkalanmayı takip eden Türkler, Türkiye’de batı-doğu çalışmaları yaparak şuanda içinde bulunduğumuz 2020 yılına kadar bu müzik türünü daha da popüler hala getirmiştir.

 • İndie Rock (Bağımsız Rock)

Türkçe karşılığı bağımsız rock olarak da bilinmektedir.  Müziklerini deneysel olarak adlandırırlar ve plak şirketleriyle anlaşmak yerine kendileri dağıtımını seçerler. Türkiye’de önemli bağımsız rock müzik gruplarından biri; Sakindir. 2008 yılında yayına sürmüş oldukları hayat albümüyle hayran kitlesine ulaşmayı başarabilmişlerdir.

 • Psychedelic rock

1960 ve 1970 yılların en popüler rock müzik türlerindendir.  Uyuşturucunun vermiş olduğu etkiyle psikedelik müzik olarak adlandırılan bir tür çıkmıştır. The Doors, The Beatles, The Jimi Hendrix Experience, Pink Floyd, Jefferson Airplane gibi rock müzik gruplarıda psikedelik müzik türününde rol oynamıştır.

 • Punk Rock

1974 ve 1975 yıllarının aykırı müzik gruplarından bir tanesidir. Aslında bir nevi redediş grubudur. Bütün suçluyu toplumsal organizma olarak gören bu grup türü tartışmaktan ve suçlu gördüğü şeye saldırmaktan kesinlikle çekinmez.  Türkiye’de ise bu grup Headbankers “ Suratına İşemek İstiyorum” şarkısıyla Türkiye’ye punk rock giriş yaptığı anlaşılmıştır. Türkiye’de biraz daha emo grup olarak adlandırılan türe kaymıştır.

 • Senfonik Rock

Normal klasik rock müziğin daha da sade haline senfonick rock denmektedir. Şiddeti hafifletmek bu türü yakalamak için yeterlidir.

 • Folk Rock

1960 ve 1970 yılları arasında oldukça popüler olan bir rock müzik türüdür. Halk müziği ve rock müziğinin birleştirilmiş halidir. Türkiye’de ise bu akıma en iyi ayak uyduran usta sanatçılar Cem Karaca, Erkin Koray ve Cem Karaca olarak bilinmektedir.

rock müzik türleri
rock müzik türleri
 • Glam Rock

1970 yıllarında Glack Rock sanatçılarının Birleşik Krallık’ta aşırı halde üne kavuşmasına sebep olmuştur. Pop müzik ile rock müzik karışımıdır. Değişik giyim tarzları ve saç stilleriyle dikkat çeken bir müzik grupları oluşmuştur.

 • Arena Rock

Sadece radyolarda aşk üzerine ve üzüntülerini dile getiren bir rock müzik türüdür.

 • Blues Rock

Rock müziğinin oluşumu olan Rock and roll ve blues müziğinin Elektro gitar, bass gitar ve bateri ile çalınan halidir.

 • Garaj Rock

En sert tarzlardan bir tanesidir. 60’li yılların en güzel çağlarını yaşayan bu rock müzik türü, özgür düşüncelerle daha çok adlandırılan sert bir türdür.

 • Soft Rock

Rock müzik genelde elektro gitarın sert ritimi ve hızlı solosu ile akıllara kazanmıştır. Soft Rock müzik türü ise biraz daha naif ve yalınlaştırılmış şeklidir.

 • Grunge Rock

Günümüze ne çok uzak ne çok yakın yıllarda 1990’lı yılların başlarında hayatımıza girmiştir. Alternatif Rock alt kademesi olarak bilinmektedir.

 • Hard Rock

Bu rock müzik türünde Toplumsal olaylarla, insanların sorunlarıyla, siyasi gündemle ilgilenirler. Sözler aşırı halde sertleşmeye başlar. Dünyada çok sevilir.

Heavy Metal

Bu rock müzik türü biraz daha diğer müzik türlerine göre isyan bildiren, ölümleri veya kötü şeyleri çağrıştırmakta. Siyah onlar için temsili bir renktir. Giysileri veya çağrıştırdıkları her şey karanlığı hissettirir.

 • Thrash Metal

Trash metal, 1970 ve 1980’li yıllarda hız ve agresiflikleri ile çılgınca şeyler yaparak ön plana çıkmışlardır. Günümüzde çoğu müzik grupları özelliğini yitirmiş olsa da hala günümüzde Metal Grubu Thrash Metal’e en yakın olanıdır.

 • Death Metal

1980’lerin sonunda hardcore’un bilavasıtasını ön plana çıkaran rock metal türü müzik topluluğudur. Vokal, Elektro Gitar, Bas Gitar ve Davul müzik aletleri kullanılmaktadır.

 • Black Metal

1980 yıllarında kendini göstermeye başlayan bir gruptur. Heavy Metal’in bir alt türüdür. Günümüzde hala devam etmektedir.

rock
rock
 • Power Metal

Bu metal müzik türünde klavyede kullanılmaktadır. Power Metal vokalisti olmak istiyorsanız çok güçlü bir ses ve alt yapıya ihtiyacınız olduğu bilinmekte. Sözlerdeki duyguyu en iyi şekilde dinleyiciye aktarabilecek iniş ve çıkışları ile coşturacak insanlar aranmaktadır.

 • Folk Metal

1990 yıllarda çoğunlukla Avrupa’da kendini göstermeye başlamıştı. Yöresel şarkıların ön planda olduğu  ve yöresel çalgıların kullandığı bir rock metal müzik türüdür.

 • Alternatif Metal

80’li Yıllarda ABD’de metal müziğe isminden de anlayacağımız gibi alternatif bir seçenek olarak keşfedilmişti. Ağır müzik, Ağır gitar riffleri, ve deneysel yaklaşımlar ön plandaydı.

 • Nu Metal

Nu metal, 90’lı yılların ortasında çıkan bi metal müzik türüdür. Alternatif Metal, Endüstriyel, funk  ve elektronik gibi benzer müzik türleriyle etkileşimi sonucunda günümüze kadar gelmiştir. 

 • Endüstriyel Metal

Klavye kullanımı en üst düzeyde olan tek metal müzik türüdür. Heavy Metal ve Thrash metal karışımdır.  Türkiye’de temsilcilerinden bir tanesi de Hayko Cepkin’dir.

Bu uzun konumuzdan özet geçecek olursak Rock Müzik Türleri 3 gruba ayrılmakta. Bütün grupları ayırıp ve alt oluşumlarını da sizlere anlatmaya çalıştık. Diğer Müzik aletleri veya müzik gruplarını incelemek için bağlantısına https://www.sarkitv.com/muzikaletleri/  tıklayabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın