Rap Müzik Nedir? Rap Müzik Türleri

0

Rap Müzik Nedir? Rap Müzik Türleri

Hip Hop kültürünün ayrılmaz bir parçası olan Rap, ritmik kafiyelerle oluşturulan bir müzik türüdür. En önemli öncüleri Eminem ve 50 Cent dir.

Rap müzik nedir, Amerikan müzik sahnesine çıkmadan bir asırdan fazla bir süre önce, Batı Afrikalı müzisyenler ritmik olarak hikayeler anlatıyordu, sadece eşlik etmek için bir davul ritmi ile. Bu arada Karayip Adaları’ndan halk sanatçıları da kafiye içinde hikayeler anlatıyorlardı. Gerçekten de, Afrika ve Karayipler’den gelen bu şarkı söyleyen şairler, günümüz Amerikan rap müziğinin temelini attı.

Rap müzik hakkında esas olarak, çoğu zaman ritim olan sözlerinin söylenmesini içerir. Rapçiler tarafından yaratılan kafiye, birçok kişi tarafından en karmaşık şiir stillerinden biri olarak kabul edilir. Dahası, bu tekerlemeler genellikle şiddet ve sosyo-politik konular gibi kışkırtıcı konulara hitap eder.

Rap müzik, ilk olarak 1970’lerde ABD’de, özellikle Afrikalı ve Amerikalı gençler arasında bir tür sokak sanatı olarak popülerlik kazandı. Ancak 1979’a kadar, Sugarhill Gang ayrılıkçı isabetini when Rapçi’nin Delight’ı çıkardığında, plak yapımcıları bu yeni ortaya çıkan müzik türünü fark etti. yaptıktan sonra, Run-DMC ve N.W.A. dahil olmak üzere çok sayıda rap eylemi ortaya çıktı ve rap’in izleyicileri şişmeye başladı. Sadece Afro-Amerikan erkek rapçiler de harekete geçmiyordu: 1980’lerde Beastie Boys gibi beyaz rap grupları ve Salt-n-Pepa gibi kadın rap grupları listelerin en üstüne ulaşıyordu.

rap müzik nedir rap müzik türleri
rap müzik nedir rap müzik türleri

1990’lara gelindiğinde rap, nispeten basit şarkı sözlerine dayanan eski bir okul tarzından, daha yüksek sesle ve daha karmaşık şarkı sözlerini içeren yeni bir okul tarzına olgunlaştı. The Notorious B.I.G., Snoop Dogg ve Tupac gibi sanatçılar, bu süre zarfında listeleri yönetti ve tüm zamanların en popüler beyaz rapçilerinden biri olan Eminem gibi.

Farklı Rap Stilleri

Rap çeşitleri, Otomobiller, para, şöhret kulağa bugünlerde rap müziğin ana teması gibi görünüyor, ancak bu gerçeklerden daha fazla olamazdı. Rap ilk kez ana akım haline geldiğinde 80’lere geri dönün ve akla gelen grup Sugarhill Gang ve onların hitleri “Rapper’s Delight”. 80’lerin sonlarına ve 90’ların başına hızlıca ilerledi ve rap mizah ve samimiyetten çıktı ve daha karanlık bir dönüş yapmaya başladı.

Günlük yoksulluk ve yasadışı yollardan elde etme mücadeleleri tema haline geldi ve oradan başladı. Rap o zamandan beri ticari ve yeraltı başarısı olan insanlarla dallandı ve popülaritesi arttı. Şimdi, rap türleri çoğunlukla bölgesel olarak bölünmüş, her bir tarafın kendine özgü sesi var. Doğu Kıyısından gelen rapçiler doğada daha felsefi olma eğilimindedir ve cesur olarak tanımlanabilir.

Birçok rap çeşitleri söyleyen, rap’in Doğu Yakası’ndan geldiğini söyleyecektir, ancak o zamandan beri yayılmıştır. Batı Kıyısı’ndan gelen rapçiler, Tupac Shakur ve Snoop Dogg ve yaratıcıları NWA gibi öne çıkanlar ile daha ticari başarı elde edebildiler. Orta batı rapçileri, Bone Thugs n Harmony ve Twista gibi gruplarla hızlı rap stilleri ile karakterize edildi. Son olarak, Güney rap son birkaç yıl içinde kendi haline geldi. Rap tarzları genellikle çok fazla bas içeren yavaş ritimlerle karakterize edilir ve daha sonra parti, kulüpler ve dans için kesinlikle kullanılır. Şimdi Rap türleri, bugün çocuk gösterilerinden müziğe kadar her yerde kullanılan kültürel bir dayanak noktasıdır ve gelişmeye devam edecektir.

Gündemi takip etmek için lütfen bağlantısına tıklayınız.

Leave A Reply

Your email address will not be published.