Punk Rock Nedir ? Türkiye’de Punk Rock

0

Punk Rock Nedir ?  Türkiye’de Punk Rock

Punk Rock, aslında bir yaşam biçimi olarak adlandırılmaktadır. Aykırı biraz daha serseri tarzda söylenen rock müzik ailesinin bir üyesidir. Tam olarak adlandırmamız gerekirse bir reediş grubudur. Suçlu insanların tamamen toplumsal organizmalardan oluştuğu, ve bunlara aykırı olarak şarkılarını seslendirdikleri bilinmektedir. Suçlu gördükleri şeyleri kesinlikle savunmaktan çekinmezler. Bu grup Türkiye’de ise “emo” olarak tabir edilen grup türüne ilk başlarda hitap etmişti. Şuanda belki bir çok kişinin dahi fark etmeden dinlediği bir rock müzik türüdür.

punk rock nedir
punk rock nedir

Punk Rock Tarihi

Punk rock, Amerika Birleşik Devletleri ve Berleşik Krallıklarda ilk aykırı grup olarak, 1974 ve 1975 yıllarında oluşmaya başladıklarının belirtileri duyulmuştu.  Green Day, The Exploited, Ramones, The Damned ve The Clash gibi gruplar ise tamamen kendini göstererek Punk Rock müzik harekatının başladığını kanıtlamıştır.  1970’li yılların sonlarına doğru artık Punk Rock listelerde en çok dinlenen şarkılar olmayı başarmıştı.  1990 ve 2000’li yıllarda artık başarısının meyvelerini yemeyen başlayan bu müzik türü, Pop Punk ve Ska punk uluslar arası başarılarını her zaman gösterdi.

Punk Anlamı

Punk anlamı, Kültür, politika daha çok siyasi ve toplumsal olaylara dayalı rock kültürüne alt terim olarak anlamdırılmaktadır. Alt kültür olarak nitelendirilen Punk Rock, agresif gençlik ve serseri serbest giyim tarzlarıyla ön plana çıkmaktadır.

Türkiye'de punk rock
Türkiye’de punk rock

Türkiye’de Punk Rock

Türkiye’de punk rock, Ülkemizde sayısız bilinen ve bilinmeyen birçok Punk Rock gönüllüsü bulunmaktadır. Belki de şuan sayacağımız sanatçılar arasında kesinlikle 1 tane bile olsa dinlediğiniz bir Punk Rock Sanatçısı bulunmaktadır. Ülkemizdeki yerli gruplar genel olarak görünümlerini emo ve ska tarzlarına daha yatkın bir hale getirmektedir. Şuan Türkiye’deki en çok bilinen Punk Rock Sanatçısı olarak “Athena” vardır. En çok tanınma sebebi ise, Milli Basketbol takımımız “12 Dev Adam” şarkısını seslendirmesiyle başlamıştır. Türkiye’de diğer müzik grupları ise; Türkiye’den Cemiyette Pişiyorum,Zibidiler,Pandik,Düz Mantık,Sokak Köpekleri ve Yancı gibi Punk Rock müzik grupları örnek olarak gösterilebilmektedir. Şuan da çoğunluk olarak,  Taksim punk sahnesi, Ankara punk sahnesi ve İzmir punk sahnesi doluluk oranlarını en üst limite çıkarmaktadır.

Türkiye’de ilk müzik yapmaya başlayan müzik grubu, “Suratına İşemek İstiyorum” parçasıyla Headbangers grubudur. Konumuzun en başında bahsettiğimiz gibi Punk Rock tamamen aykırı ve serseri tarzda bir müzik grubudur. 1987 yılında bu çıkan parçayla birlikte yine bir aykırı şarkı ile Punk Rock müzik severlere hitap etmiştir.

Bu şekilde size Punk Rock ile alakalı her şeyi bahsetmiş olduk. Bizleri https://www.sarkitv.com üzerinden takip edebilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.