Pop Müzik Nedir ? Pop Müzik Tarihi

0

Pop Müzik Nedir ? Pop Müzik Tarihi

Pop müzik nedir, Dünya üzerinde en çok dinlenilen, tercih edilen ve hiçbir zaman popülerliğini kaybetmemiş müzik türlerinden bir tanesidir. Tarihi çok eskilere tanınmasa da günümüzün şartlarında gayet yaygın bir şekilde dinlenmektedir. Özellikle Türk Pop Müzikleri, ülkemizde hiçbir zaman etkisini azaltmamıştır. Pop müziğin asıl açılımı “popüler müzik” yada “popüler müzikler” olarak dile getirilmektedir. 1950’li yıllarda ABD ve İngiltere başta olmak üzere bir çok ülkede hızla yayılmaya devam etmiştir. Şuan da bir müzik listesi açtığınızda karşınıza ilk çıkacaklardan bir tanesi “Pop Müzik Listesi” olacaktır. Popülerliğini hiçbir zaman kaybetmeden hala günümüz şartlarına kadar gelmeye devam etmektedir. İlk Pop Müzik Tarihi Pop ve Rock karışımı olarak ortaya çıktığından dolayı karışıklıklara neden olmuştur. Zaman içerisinde birbirinden soyutlaştırarak tamamen Popüler müzik yada Pop Müzik haline getirilmiştir.

Türk Pop Müziği Öncüleri Hakkında Yazımız

Türk Pop Müziği Veya Türkiye’de Pop Müzik

Bilindiği üzere Türkiye’de Pop Müzik önemli bir yere sahiptir. Pop müzik sanatçılarının özellikle konserlerine daha çok gidilmektedir ve bu konserlerden çok ciddi derecede para kazanan sanatçılar olduklarını bilmekteyiz.  Türkiye’de Türk Pop Müziğinin oluşumu,  Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziğinin yoğun olduğu dönemlerde ve diğer dış ülkelerde pop müziği çıkmasından dolayı her iki akımın karışımı olmuştur. Zaman geçtikçe pop müzik yaklaşık parçalara ayrılmıştır. (Slow Pop Müziği  –Hafif Pop Müziği – Türk Pop Müziği Anadolu Pop gibi vs.) Daha sonrasında batıya daha da ayak uydurarak çağdaş bir Türk pop müziği elde edilmiştir.

pop müzik nedir
pop müzik nedir

Türkiye’de İlk Pop Müzik Sanatçısı

Türkiye’de ilk pop müzik sanatçısı, Anadolu pop müziğinin yaygınlaşmasıyla temellerini atmıştır. Anadolu pop müziğinin yaygınlaşmasında en önemli rolü olan sanatçılar Selda Bağcan ve Gülden Karaböcek’tir. Daha sonrasında şuanda ülkemizde bir çok pop müzik sanatçısı bulunmaktadır. Arabesk sanatçılarının dahi 1 kez olsa bile pop müzik söyledikleri görülmüştür.

Yabancı Pop Müzikleri Top List 5

  • Luis Fonsi, Demi Lovato – Échame La Culpa (Video Oficial)
  • Ariana Grande ft. Nicki Minaj – Side To Side (Official Video) ft. Nicki Minaj
  • Clean Bandit – Rockabye (feat. Sean Paul & Anne-Marie) [Official Video]
  • Camila Cabello – Havana (Lyrics) (ft. Young Thug)
  • Luis Fonsi, Demi Lovato – Échame La Culpa (Video Oficial)

Türk Pop Müzikleri Top List 5

  • Aleyna Tilki – Sen Olsan Bari
  • Gülşen – Bangır Bangır
  • Doğukan Manço feat. Tuğba Yurt – Sakin Ol

 

  • Ozan Doğulu feat. Model – Dağılmak İstiyorum
  • Serdar Ortaç – Gitme

Leave A Reply

Your email address will not be published.