Piyano Nedir? Piyano Hakkında Bilgi, Piyanoda Kaç Tuş Vardır?

0

Piyano Nedir? Piyano Hakkında Bilgi,  Piyanoda Kaç Tuş Vardır?

Müzik denilince akla gelen ilk enstrümanlardan biri olan piyano, rock, rap, caz, pop ve klasik müziklerin vazgeçilmezlerinden birisidir. Her tuşu ayrı bir sesi ihtiva eden piyano hem orkestra hem de solo çalınabilecek enstrümanlar arasında yer almaktadır. Birçok kültüre bir çok sanatın olmazsa olmazlarından piyano, her yaş insana hitap etmektedir. Gerek çizgi film müzikleri gerekse herkesi ağlatacak tonda müzik yapımında kullanılmaktadır. Peki, piyano nedir? Bununla ilgili bilgi sahibi misiniz? Size garanti ediyoruz yazımızı okuduğunuzda gerçekten piyano konusunda oldukça donanım sahibi olacaksınız.

Piyano Nedir?

piyano nedir?

Piyano, çalgı türleri içerisinde tuşlular kategorisinde yer almaktadır.  Önde bir tuş takımı, halk ağzında buna klavye deniyor, arka bölümünde ise çekiç ve yayların birlikte kombine edildiği bir büyük mekanizma yer almaktadır. Mantıken tuşlara dokunulduğu anda teller çekiçleri yukarıya kaldırır ve tuş seslerini verirler. Çekiçlerin tellere vurmasından çıkan ses ortama loş bir hava katar. Bu doğrultu da ses meydana gelmiş oluyor. Birçok sanat dalı ve birçok grupta baş rolde olan piyano 2 türde karşımıza çıkar. Bu türlerden ilki elektrikli, diğeri ise akustik özelliklerle meydana çıkar.

Piyanoda Kaç Adet Tuş Vardır? Piyano Tuşları Hangi Ağaçtan Yapılmıştır?

piyano nedir

Piyanoda 88 adet tuş yer almaktadır. Bu tuşlar arasında 36 adeti ser abanoz ağaçlarından ihtiva edilmiş siyah tuşlardan müteşekkildir. Geriye kalan 52 tuş ise beyaz tuşları oluşturur. Klavyenin üzerinde yer alan beyaz tuşlar ana notaları, siyah tuşlar ise bemole ve diyez olarak belirtilen ara notaları meydana getirir. Bu doğrultu da 88 adet tuştan meydana gelen Piyanonun çokça ses kombinasyonu vardır.

Piyanonun Tarihçesi Hakkında Bilgi

Piyano, eski zamanlardan beri süre gelen bir enstrümandır. Özellikle eski zamanlarda ihtiva edilmiş Klavsen adlı bir müzik aletinden türediği kabul edilir. 15. yy sonlarından itibaren Avrupa halkalarının dini yanlışlardan kurtulup artık özgür bir biçimde sanata baktıkları dönemlerde Klavsen’in yetersizliğinin ardından gereksinimler doğrultusunda 1711 yılında icat edildiği biliniyor.

Piyanoyu Kim İcat Etti?

Piyano, Klavsenin gereksinimleri karşılamadığı için meydana gelmiştir. Piyanoyu 1711 yılında Bartolomeo Cristoforni icat etmiştir. 1721 yılında G. Silberman ve 1780 yılında Sebastian Erarda önderliğinde bir üst boyutlara çıkarılan piyano, en nihayetinde günümüz görünümünü kazanmıştır.

Piyano Türleri

Piyano, ihtiyaç dahilinde farklı türlere de çevrilmiştir. İşte piyano türleri

piyano nedir piyano türleri

Kuyruklu piyano: Orkestra dahili ya da solo olarak çalınabilen ön yüzünde 88 adet tuş bulunan klasik piyanoyu temsil eden piyano türüdür. Gövde bölümü tamamen ahşaptan müteşekkil kuyruklu piyanonun, 10.000 farklı ses kombinasyonu mevcuttur.

Konsol tipi piyano: duvar piyanosu olarak da bilinen konsol tipi piyanolar, oldukça az yer kaplamaktadır. Az yer kapladığı için daha az ses çıkartmaktadır.

Portatif piyano: Portatif piyano, elektrikli çalışan bir piyanodur. Bu doğrultu da sesi akustik değil de daha çok elektronik ses çıkartmaktadır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.