Piyano Hakkında Bilgi

0

Piyano Hakkında Bilgi

Vurmalı bir çalgı olan piyano, ilk olarak 1700’lü yıllarda İtalya’nın Floransa kentinde Bartolommeo Cristifori tarafından yapılmıştır. Bunun üzerine birçok Fransız, Alman ve İtalyan geliştiriciler eklemeler yaparak günümüzde çok yaygın kullanılan düz piyanoyu yapmışlardır. Ağırlığı ve kapladığı hacim olarak zor yer değiştirme imkanına sahip olmasına rağmen bu enstrüman çok yaygın bir şekilde prova, bestecilik ve solo performans için oldukça uygun kullanımı vardır.

Ses tahtasını ve metal telleri koruyup saran ahşap kasası ile standart bir piyanoda 52 beyaz ve 36 siyah tuş olmak üzere toplam 88 tuş bulunmaktadır. Tuşların ucunda bir tablaya bağlı deri veya keçe kaplı çekiçler bulunur ve bu çekiçler tellere vurarak oluşan titreşimden sesler yaratır. Ardından ses gerili olan eşik tablasına iletilerek büyür. Neredeyse her piyanoda yer alan pedal ise tellerin serbest titreşimini sağlamak amacıyla bulunmaktadır. Tahta çekicin bu şekilde tellere vurmasından dolayı piyano vurmalı çalgı sınıfına girmiştir. Hornbostel-Sachs enstrüman sınıflandırmasında yeri chordophone yani telleri ve onu ileten gövdesi olan enstrüman olarak sınıflandırılmıştır.

piyano
piyano

Piyano Hangi Malzemelerden Yapılmıştır?

Temelinde piyano yapımında ahşap, metal ve keçe kullanılmaktadır. Ahşap malzeme ile ses tablası, iç malzemelerin bir kısmı ve dış gövdesinde sedir ağacından yapılma mobilya olarak kullanılır. Metal malzemeler piyanonun iç kısmında kasnak, tel ve mekanizma için kullanılır. Son olarak keçe ise mekanizmanın ana malzemesi olan çekiç için kullanılmaktadır.

Piyano Türleri Nelerdir?

Kuyruklu, konsol ve portatif piyano olarak üçe ayrılıp hacim, ses-kalite miktarı, ağırlık ve fiyatı sıraya göre azalır. Bunun haricinde tuş ve çalışma prensibi açısından da akustik, dijital ve hibrid olarak gruplandırılır. Akustik piyanolar tuş-çekiç mekanizması mekanik olarak sağlanan ses kalitesi ve miktarı en iyi olanıdır. Ayrıca kuyruklu ve konsol akustik piyano olarak da iki gruba ayrılırlar.  Dijital yani elektro piyanolar tuş-çekiç mekanizması elektrik ile sağlanan dijital ses veren piyano çeşididir. Piyano kalitesi ve görüntüsü akustik piyanoyu taklit etmektedir. USB, dijital audio ve hoparlör sistemi de yer almaktadır. Bu özellikler sayesinde ses kısılabilir ya da kulaklık sayesinde yalnızca çalan kişide dinleyebilme fırsatı elde edebilir. Kuyruklu, konsol ve portatif dijital piyano olarak da üçe ayrılırlar. Hibrid ya da hibrit piyanolar akustik ve dijital piyanoların harmanlanmış hali olarak karşımıza çıkarlar. Her iki piyanonun da özelliklerini aynı anda veya farklı zamanlarda kullanabilme fırsatları vardır.

Türkiye’deki diğer müzik aletlerini görmek için lütfen https://www.sarkitv.com/muzikaletleri/ bağlantıya tıklayınız.

Leave A Reply

Your email address will not be published.