Perküsyon nedir ? Vurmalı Çalgı Türleri

0

Perküsyon nedir ? Vurmalı Çalgı Türleri

Yani kısacası bu Perküsyon Müzik Aleti, vurmalı çalgılarının genel adıdır. Bununla birlikte tarihi en eski çağlara kadar dayanmaktadır. Kelime kökeni ise Latincedir ve müziklerin çoğunda Vurmalı Çalgıları duymaktayız.

Vurmalı çalgı türleri genel olarak stres atıcı olduğundan dolayı çok rağbet görmektedir. Psikolojik tedavi aldığınızda bile hem eğlenerek hem de bu aletlere vurup stresinizi atarak bir müzik ve psikoloji etkeninden yararlanabilirsiniz. “Perküsyon Aletleri” bu kelimeyi biraz daha açarak size bir makale haline getirdik. Umarım keyif alırsınız.

Perküsyon Aletleri

Perküsyon aletleri, Latincede bu söz tamamen dövmek veya çarpmak olarak nitelendirilmektedir. Aynı zamanda yine perküsyon aletleri sınıfına giren “darbuka” Arapçada vurmak olarak bilinmektedir. Bu vurmalı çalgılar dünyanın ilk aletleri olarak ne kadar kanıtlanmamış olsa da hala tartışmaları sürmektedir. Bunlara örnek olarak tahtalar veya taşlar gibi şeylerle çıkarılan sesler tarihine inecek olursan perküsyon aletleriyle birlikte örtüşmektedir. Ellerimizle alkışlamak veya ayaklarımızdan ses çıkarmak yine perküsyon aletleri örneğidir. Çünkü tarih araştırmacıları tamamen eller, ayaklar, taş, tahta ile başlayıp şuan da her müzikte duyduğumuz aletlerin başlangıcı olduğunu belirtmekte.

Perküsyon Aletleri Hangi Müzik Dallarında Kullanılmakta

Perküsyon, müzik tamamen bir parçası veya belirleyici olarak nitelendirilmektedir. Bu konuyu biraz daha açacak olursak eğer rock müzik de davullar vazgeçilmezdir. Rock müzikte ilk başta davullar sahne önüne koyulur çünkü davulların çıkardığı sesler bir çok insana müzik kulağı olarak iyi gelmektedir. Hip hop üzerine bir çok grup yine vurmalı çalgılar üzerine kurulmuştur.

Ülkemizde “Trakya bölgesi” olarak adlandırılan şehirlerimizde bilindiği üzere roman havası çok meşhurdur ve darbuka ve davullar bu şarkılarda önemli bir bölümü oluşturmaktadır.

Askeri yemin törenine bir çoğumuz gitmişizdir sanırım eğer dikkat ettiyseniz askerler her zaman ayaklarını davulun ritmine göre ayarlamaktadır.  Klasik müziğe gelecek olursak da Haydn ve Mozart timpani olmadan kesinlikle hiçbir bölümü bulunmamakta. Yine aynı şekil caz müzik bilindiği üzere vurmalı çalgılar aşırı halde önem taşımaktadır.

Vurmalı Çalgı Çeşitleri

darbuka
darbuka

Darbuka: Darbuka Müzik aleti  yapımında genel olarak pirinç veya aleminyum gibi çeşitleri kullanılmıştır. Akordunu ayarlanabilmesi için ise kenarlarına vidalar yardımı ile gerginleştirilip istenilen ses alınmaya çalışmıştır.  Darbukanın tarihi çok eski çağlardan günümüze kadar özellikle Türk toplumunda popülerliğini hiçbir zaman bozmamıştır.  Darbuka, öncelikle Anadolu bölgesinde keşfedilen darbuka, Mezopotamya ve Orta Asya topluluklarında her zaman popüler olarak rol almıştır. Vurmalı çalgı çeşitlerinde önemli bir rol almaktadır. Şuan en çok Türkiye’de kullanılmakta fakat Arap ülkeleri ve K. Afrika’da da önemli bir yeri bulunmaktadır.

KUDÜM
KUDÜM

Kudüm: Kudüm müzik aleti Türkiye’de toplumumuzda tamamen küreselleşmiştir. Tercih edilen en temel müzik aletlerinden bir tanesidir. Kudüm, genel olarak dini müziklerde görebileceğiniz belki ismini bilmeseniz bile kaseyi andıran görüntüsü ile herkesin bir anda ben bunu biliyordum dedirtecek Türk toplumuna tamamen girmiş bir müzik aletidir. Kudüm, “zahme” adı verilen tokmaklarla çalınmakta olup,  çalana ise  “kudümzen” adı verilmektedir. Bu aletle perküsyon aletleri arasına girmektedir.

DEF YADA TEF
DEF YADA TEF

Def: Yine dini müziklerde çok kullanılan bir müzik aletidir. Diğer adıyla toplumumuzda “tef” olarakta bilinmektedir. Genel olarak bu perküsyon aletini tarif edecek olursak eğer; Bir tahta kasnağı düşünün ve bir örtü geçiriliyor fakat deriden bunlar iyice gerildikten sonra güzel bir ses elde ediliyor. Parmak uçlarıyla çok rahatlıkta herkesin çalabileceği bir müzik aletidir.

Makaras
Makaras

Marakas: Perkisyon nedir? Diyince akla gelen ilk aletlerde en ön sırayı almaktadır. Çünkü içi oyuk bir parçadır ve içinde bulunan parçalarar sayesinde  salladıkça güzel bir ses edilir. Marakas, bir çok ülkede kültürel olarak kullanılmaktadır. Bir çok müzik türünde de bu alet ile karşılaşabiliriz.

Bongo
Bongo

Bongo: Tarihi 1500’lü yılları bulduğu söylenen bu müzik alet çeşiti aslında Güney Amerika ve  Afrika’da 19. Yılda görüldüğü söylenmekte. Bu ülkelerin kültürel derecede önem verdiği çalgı türlerindendir.

Cajon
Cajon

Cajon: Türkiye’de son zamanlarda özellikle gitar ile çalınan parçaların yanında çok sesini duymaktayız. İnternetten detaylı olarak araştırdığınızda evet sık sık bu sesi aslında duyuyorum diyeceksiniz. Fakat aslında tarihi İspanyol’lara dayanmaktadır ve kelime kökeni İspanyolca’dır . Cajon, kutu görüntüsü andıran bir alettir ve kelime kökeni de kutu demektir. Türkiye’de ise “kahon” olarak bilinmektedir.

Djembe
Djembe

Djembe: veya jembe olarak da bilinmektedir. Yine çoğu perküsyon aleti gibi bu aletinde kökeni Afrika’ya dayanmaktadır. Bu aletinde Afrika üzerinde önemi çoktur. Herkes barış içinde bir araya geliyor diyerek oyunlarını bu alet ile yapmaktadırlar.

Perkisyon Nedir?
Perkisyon Nedir?

Tumba: Bu müzik aletini genel olarak latin müzik çeşitlerinde duymaktayız. Başka bir söylenişi conga olan bu alet, yine Afrika kökenine dayanmaktadır. Çok eski zamanlarda ise ayin yapmak için kullanıldığı bilinmektedir.

Sizler için perküsyon aletlerini veya vurmalı çalgı çeşitlerini en iyi şekilde araştırıp anlatmaya çalıştık. Bütün anlattıklarımızı özetleyecek olursak eğer; Vurmali çalgı türleri aslında eğlendirmeyi seven aletlerdir. Genel olarak hep ülkelerde eğlenmek amaçlı kullanılmaktadır ve çağları kesinlikle milattan öncelerine dayanmaktadır.

Bir başka anlatışımızda görüşmek üzere. Lütfen siteden çıkmadan diğer müzik türlerine göz atmayı unutmayınız. https://www.sarkitv.com/muzikaletleri/

Leave A Reply

Your email address will not be published.