Orhan Gencebay Kimdir? Orhan Gencebay’ın Hayatı

0

Orhan Gencebay Kimdir? Orhan Gencebay’ın Hayatı

Orhan Gencebay’ın gerçek ismi Orhan Kencebay’dır. Orhan Gencebay, 4 Ağustos 1944 yılında Samsun’da dünyaya gelmiştir. Orhan Gencebay, Türk enstürmanist, besteci, aranjör, şair, aktör, müzik yapımcısı ve müzik direktörlük görevlerinde bulunmuştur.

Orhan Gencebay, müzik kariyerine 6 yaşında iken, Rus konservatuarından mezun olan ve aslen Kırımlı olan eski opera sanatçıların arasında yer alan klasik batı müzisyenleri arasında da yer edinmiş Emin Tarakçı’dan mandolin ve keman eğitimleri alarak başlamıştır. Mandolin ve kemanları öğrendikten sonra 7 yaşında bağlama dersleri de alarak müzik kariyerinde büyük yer edindi.

Orhan Gencebay, 10 yaşında iken ilk beste çalışmasını teşkil etmiştir. İlk beste “Kara karşı esmerdi. Kim bilir kimi sevdi.” Çalışması idi. İlk bestesinin ardından Türk Sanat Müziğine evirilerek tambur eğitimini tamamlamıştır. Özellikle ortaokul ve lise devirlerinde Samsun ve Edirne başta olmak üzere İstanbul’da da musiki cemiyetlerinde yer aldı. Ayrıca Türk Halk Müziği cemiyetlerinde bağlama çalma gayesinde bulundu.

İstanbul ve ardından Samsun’daki halk evlerinin teşkilinde bizzat bulundu. Kendi açtığı ve gayesinin Türk çocuklarının iyi bir müzik eğitimi alması yönündeki müzik dershanelerinde eğitimcilik görevlerinde bulundu. Çocukluk yıllarında dahi tek bir kişiyi öncü olarak görüyordu. O isim de bağlamanın üstadı, Bayram Aracı’dan bir başkası değildi. Orhan Gencebay o kadar Bayram Aracı’yı örnek alıyordu ki, ezgileri ve sesinden mütevellit küçük yaşlarında iken “Küçük Bayram” lakabı dahi verilmişti.

Orhan Gence Bay’ın İlk Profesyonel çarpa oluşturulan Bestesi “ Ruhumda titreyen sonsuz bir alevsin” olmuştur. İlgili besteyi henüz 14 yaşında iken oluşturmuştur. Orhan Gencebay, 2 sene sonra rock ve caz müziğe de ilgi duydu ve müziğini buralara taşıdı. Batı orkestralarında saksafon çalmak gibi yeteneği de vardı. Üniversite çapına geldiğinde Türkiye’nin en eski konservatuarı olan İstanbul Belediye Konservatuarına girmeye hak kazandı.

Orhan Gencebay’ın, “Batsın Bu Dünya” Adlı Parçası

Orhan Gencebay’ın oluşturduğu ve Türk halkını derinden etkileyen “Batsın Bu Dünya” adlı parçası bir ağıtı ifade eder. Bilindiği üzere 70’li yıllar Türkiye Cumhuriyetinin zor günelr atlattığı dönemlerden birisidir. Özellikle Amerikan mektupları, Kıbrıs Barış Harekatı ve Orta Doğu’daki savaşlar gerçekten de 70’li yılları bir hayli zorlaştırmıştı. Bununla birlikte olaylar sebebiyle günde 100 ila 150 kişinin ölmesine neden oluyordu. Bu dertleri anlatan ve bir ağıtı sembolize eden “Batsın Bu Dünya” adlı parçada bu günleri anlatır.

Orhan Gencebay’ın Albümleri

 1. 1972 yılında Musalla Taşı
 2. 1972 yılında Bir Teselli Ver
 3. 1975 yılında Batsın Bu Dünya
 4. 1976 yılında Hatasız Kul Olmaz
 5. 1976 yılında Sarhoşun Biri
 6. 1978 yılında Benim Dertlerim
 7. 1979 yılında Yarabbim
 8. 1980 yılında Aşkı Ben Yaratmadım
 9. 1981 yılında Ben Topraktan Bir Canım
 10. 1981 yılında Kördüğüm
 11. 1982 yılında Bir Damla Mutluluk
 12. 1983 yılında Leyla ile Mecnun
 13. 1984 yılında Dil Yarası
 14. 1985 yılında Beni Biraz Anlasaydın
 15. 1986 yılında Cennet Gözlüm
 16. 1987 yılında Akma Gözlerimden
 17. 1988 yılında Emrin Olur

Leave A Reply

Your email address will not be published.