Org Nedir ? Org Müzik Aleti Org Tarihi

0

Org Nedir ? Org Müzik Aleti

Org Nedir, Çoğu müzik aletin toplandığı yer olarak nitelendirilmektedir. Her türlü sesi çıkarabilmektedir ve dünyanın bir çok yerinde kullanılmaktadır. Sayısız borulardan bir araya gelmektedir ve bir org müzik aleti  7 oktavlık ses çıkarabilmektedir. Çalışma sistemi ise; Körük yardımı ile önce hava basıncı verilir ve daha sonra bu basınç borulardan geçerken havanın basıncıyla titreşim oluşturur. Aynı piyano gibi her tuşundan farklı bir ses elde edilmektedir ve o tuş üzerinde basılı tuttuğunuz sürece ses çıkarmaya devam etmektedir. Genellikle herkes tarafından bilinen türü ise klise piyanolarıdır.

org tarihi
org tarihi

Bunla alakalı klise piyano örneğini yine aşağıdaki bölüme sizler için ekliyoruz. Batı klasik müziği olarak m.ö 150-200 yıllarına kadar bir tarihi olduğu bilinmekte ve önemli bir yere sahip. Önceden daha çok Hristiyanlara özgü olsa da Türkiye’de düğünlerde dahi görebilmektesiniz. Çoğu müzik aletini 1 yerden yönetebildiğiniz için her alanda şuan da kullanılmaktadır.

Org Tarihi

Tarihi milattan öncelerine dayanan ve günümüz şartlarında yaygın olarak kullanılan org tarihi  Milattan Önce 150-200 yıllarında yapıldığı bilinmektedir. Org 3 katlı bir tane şeklinde dahi bulunmaktadır. Ktesibios isimli birinin Mısır’da Pan Flatvası’nın çok ama çok büyüğünü su gücüyle çalıştırmayı başarmış mucitlerden bir tanesidir. Su ile çalıştırmasından dolayı da Mısırlı mucidin bu yapmış olduğu müzik aleti su orgu ismiyle kalmıştır.  Millat Sonraki yıllarda su orgu iyice geliştirilmeye başlamıştı ve Hydraulis adını almıştı. Geliştirirken su yerine hava basıncı yardımı ile de Orgun çalıştırılabildi ve su orgu artık yerini hava basınçlı orglara bıraktı.

org nedir
org nedir

Hava basınçlı orglara da “Register” adı verildi.  İlk olarak org, tiyatro ve sirklerde kullanılmaya başlanıp daha sonra dini yerlere kadar geçmiştir. 1701 1800 yılları arasında sadece üç çeşit org bulunmaktaydı. Portatif, pozitif ve büyük org olarak ve daha sonra hızla türemeye başlamıştır.  Daha sonra uzun bir dönem klise müzikleri olarak sadece org kullanılmaktaydı. Daha sonra Org ile bir çok şey yapılabileceğini gören usta sanatçılar bunu geliştirmeye açtılar. 1937 senesinde ABD’de elektronik org üretimine başlanıldıktan sonra tamamen Dünyada en popüler müzik aletlerinden bir tanesi olmuştur.

Diğer müzik aletlerini tanımak isterseniz https://www.sarkitv.com/magazin bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.