Obua Nedir ? Obua Müzik Aleti

0

Obua Nedir ? Obua Müzik Aleti

Obua nedir, Klarnete çok benzeyen ve çoğu zaman fagotla karıştırılan ahşap nefesli çalgı ailesinin orkestrada önemli bir yere sahip olan bir parçasıdır.  Kelime anlamı olarak sözcük kökeni Fransızca’dan geldiği bilinmektedir. İngilizce’ye türemesi yapıldığında ise Haut (Yüksek anlamına gelmektedir) ve BOIS (ahşap nefesli çalgıların genel adı) birleşimi sonucunda Obua müzik aleti keşfedilmiştir.

Obua Üretimi Nasıl Olur ?

Obua, ahşap nefesli çalgı aletleri ailesi üyesi olduğundan dolayı tamamen ahşap bir şekilde üretilmektedir. Genellikle abanoz veya gül ağacı tercih edilmekte. İstisna durumlar dahilin de şimşir ve sedir ağaçlarının da kullanıldığı bilinmektedir. Nefesli çalgı aletlerinde bir çok enstrüman bulunmaktadır. Bu enstrümanlardan ahşaptan üretilen çalgı aletleriyle obua müzik aleti kıyaslanırsa aralarında en güzel sesi verendir. Müzikal konserleri izlediğinizde önemini daha iyi anlayabileceksiniz. Hatta orkestralarda “La” sesini bulabilmek için Obua Müzik Aletinden yardım istenir.

Obua Nedir ? Obua Müzik Aleti
Obua Nedir ? Obua Müzik Aleti

Obua Tarihi

Ünlü Fransız müzisyenler Jean Hotteterre ve Michel Philidor tarafından 17. Yüz yılın başlarında keşfedilmiştir. Diğer çalgı aletlerinde olduğu gibi aslında yine bir değişim ile obua oluştu. Shawm adında bir enstrümanı çalışmaları sonucunda Obuaya çevirdiler. 1700-1900 yılları arasında artık her orkestrada obua müzik aleti bulunmaktaydı. Mozart, Ludwing Van Beethoven gibi sanatçılar Obua üzerine solo eserler bırakmışlardır.

Obua Sesi

Diğer müzik aletlerini tanımak istiyorsanız lütfen https://www.sarkitv.com/muzikaletleri bağlantısına tıklayınız.

Leave A Reply

Your email address will not be published.