Nakkare Nedir Nakkare Müzik Aleti

0

Nakkare Nedir Nakkare Müzik Aleti

Nakkare nedir, Halk içinde kudüm olarak da bilinmektedir. Din müziklerinde önemli bir yeri bulunmaktadır. 2 tane ufak davul tarzında ortası deriyle kaplı bir müzik aletidir. Çift tokmakla çalınabilmektedir. Tarihi çok eskileri kapsamaktadır ve Osmanlı zamanında mehter marşlarına kadar nakkare bir rol sahibi olmuştur. Askeri musikide aslında kudüm diye geçmekteydi daha sonrasında Nakkare olarak dini müzikler de daha fazla adlandırıldı. Tarihi yazılara göre Eski dönemlerde İran’da güneşin her battığı zamanda Nakkare müzik aleti çalınarak halka güneşin battığı duyurulurmuş. Hatta şuan da bazı bölgelerinde hala bu geleneğin devam ettiği bilinmektedir. Nakkarenin çalındığı çift çubuğun adı ise “zahme” olarak bilinmektedir. Nakkare, genelde 28-30 cm çapında olmaktadır. Davullar demir bakırdan yapılıp, ortası da genelde deriden yapılmaktadır. Eşek derisi Nakkare yapımında en çok tercih edilen deri türlerinden bir tanesidir. Nakkare davullarının biri büyük biri küçüktür. Birbirinden farklı boyutlarda olmasının en büyük sebebi ise 2 davuldan da ayrı bir tını alınmasını sağlamaktadır. Nakkare görünümü genel olarak en üst taraftan aşağıya doğru darlaşarak gitmektedir ve yüksekliği ortalama olarak 16 cm civarında olmaktadır. Birbirinden farklı olan nakkare müzik aleti tam istenilen sesi yakalayabilmek için, büyük olanın ağız bölgesine iki milim kadar bir deri, küçük olanın ise ağzına bir milim kadar deri yapılmaktadır. Bu sayede istenilen ses tam olarak yakalanabilmektedir

nakkare nedir
nakkare nedir

Nakkare Nerelerde Kullanılır?

Osmanlı mehterhanesi, 25-30 cm çaplarında Nakkare kullanılmaktaydı. Osmanlı zamanında Nakkareye Kudüm ismi verilmekteydi. Mehterhane içinde görevi ise zurnazenlerin yanında bağdaş pozisyonunda çalarlardı. Eğer savaş halinde veya at üzerinde ise, Kuşak yardımı ile bellere bağlandığını bilinmekte.

Mevlevi musikinde en önemli çalgı aletidir. Evliya Çelebi, dini törenlerde en çok nakkarenin çalındığını seyahatnamesinde belirtmişti. Bu seyahatnamenin içinde önemli kudümzenlerden de bahsetmiştir. Ali Çelebi, Sâdık Çelebi ve Üsküdarlı Sâlih Çelebi  gibi nakkarenin ustaları bulunmaktadır. Evliya Çelebi’de seyahatnamesinde bunlardan bahsetmiştir.

Nakkare nedir, Nakkare Müzik Aleti hakkında geniş çaplı bir araştırma yaparak sizlere anlatmaya çalıştık. Eğer bu yazımızı beğendiyseniz lütfen bildirimlerinizi açmayı unutmayınız. https://www.sarkitv.com/muzikaletleri bağlantısına tıklayarak diğer müzik aletlerini inceleyebilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.