Müzik Aletlerinin Tarihçesi

0

Müziğin icat edilmesi ile birlikte müzik aletleri de yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlamıştır. İlk müzik aleti ne zaman icat edildi? Bu konu hakkında kesin bir şey söylemek doğru olmaz. Çünkü ilk müzik aletinin ne zaman icat edildiği konusunda kesin bir bilgi yer almıyor. Tarihi incelediğimizde ve tarihçilerin yapmış olduğu yorumlara baktığımızda ilk müzik aletinin hayvan kemiklerinden ortaya çıktığı bildiriliyor. Sizler için bu yazımızda günümüzde aktif olarak kullanılan müzik aletlerine yer vermeye çalışacağız.

Gitar ne zaman icat edildi? Keman ne zaman bulundu? Akordeon ne zaman icat edilmiştir? Saksafon ne zaman icat edildi? Bağlama ne zaman bulundu? Gibi sorularının cevabı bu yazımızda..

Müzik Aletlerinin Tarihi
Müzik Aletlerinin Tarihi

Gitar Ne Zaman İcat Edildi?

Günümüzde kullanmakta olduğumuz gitarın tarihi oldukça eskiye dayanıyor. Gitarın tarihine baktığımızda 4000 yıl öncesine kadar uzandığını görebiliyoruz. Telli çalgılarının ilklerinden olan tamburun, gitarın ortaya çıkışında büyük katkısı olduğu bilinir. Tambur hakkında gitarın atası şeklinde söylentilerinin olduğunu da belirtelim.

Keman Ne Zaman Bulundu?

Kemanın ortaya çıkışı; on altıncı yüzyıl İtalya’sına dayanır. O dönemlerde İtalya ülkesinde yaşayan Amati ailesinin, keman tasarımı konusundaki başarısı herkes tarafından bilinmekteydi. Ortaya çıkma amacı; solistin sesine yankı katmaktı ancak sonraları karşımıza bir müzik aleti olarak çıkmıştır.

Akordeon Ne Zaman İcat Edilmiştir?

Akordeon müzik aletinin modern haliyle inceleme yaptığımızda, on dokuzuncu yüzyıl içerisinde Avusturya’da ortaya çıktığını söylemek isteriz. O dönemlerde üzerinde sadece bir klavye ve bir de körük bulunuyordu. Daha sonra gelişerek, günümüzdeki halini aldı.

Saksafon Ne Zaman İcat Edildi?

Üflemeli çalgıların en bilindiği Saksafon, 1840’lı yılların ilk çeyreğinde Belçika kökenli Adolphe Sax tarafından bulunmuştur. Eski dönemlerde klasik müziklerde kullanılan Saksafon, şimdilerde ise; rock ve pop müziğinde daha çok karşımıza çıkıyor.

Bağlama Ne Zaman Bulundu?

Tarihinin net bir şekilde belli olmasa da, 1400 yılların başında ortaya çıktığı bilinir. Türkiye’de eski dönemlerden beri kullanılan bağlamanın birden fazla çeşidinin olduğunu da belirtmek isteriz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.