Leman Sam Hayatı Yaşı Kaç ?

0

Leman Sam Hayatı Yaşı Kaç ?

Leman Sam Hayatı, Müzik kariyerinde önemli başarılara imza atan Leman Sam, İstanbul’da 1951 yılında dünyaya geldi. Sanatçı Rum kökenli bir aileden gelmektedir. Çocukluk yıllarını Anadolu’da geçiren Leman Sam, kendini tam bir Anadolulu görmektedir ve böyle nitelendirir. Subay bir babanın kızı olan sanatçı, Hakkâri, Ankara, Gaziantep, Mersin gibi illerde kısa dönemli yaşamıştır. Problemli bir ailede yaşayan Leman Sam, çocukluğunda anne ve babasının ayrılmasına tanık olmuş ve bu boşluğun doldurulması için ailesi tarafından otoriter yetiştirilmiştir. Operada uzun yıllar korist olarak çalışan sanatçı, tiyatro, dans, şan eğitimleri almıştır.

Müzik Kariyeri

Leman Sam Hayatı, Rumca, Fransızca, İspanyolca gibi Avrupa dillerinden ve yirmi dile yakın şarkıyı seslendirebilmektedir. Özellikle Azeri türkülerini çok iyi yorumlayan sanatçı, farklı il ve sadece ülkemizde değil, yurt dışında da önemli konserlere imza atmıştır. Özel hayatıyla gündemde olmayı sevmeyen ve medyada çok göz önünde bulunmayan Leman Sam, diplomatik konserlerde gerçekleştirmiştir. Özellikle yurt dışında kraliyet ailelerine verdiği konserlerle biliniyor. Sanatçı, kızıl saçlarıyla tanınıyor. Doğayı çok seven ve hayvan sevgisine kendini adayan Leman Sam, ülkemizin en güçlü sese sahip kadın sanatçılarından biridir.

Leman Sam Hayatı
Leman Sam Hayatı

Diğer Usta Sanatçıların Hayatı;

Leman Sam, çocukluğunda almış olduğu tiyatro, dans, şan ve mim eğitimleriyle alakalı bir gelecek ve kariyer düşünmüyordu. Müziğe ilgili vardı yalnız müziği bir meslek olarak hiçbir zaman düşünmedi. Müzik kariyerine başlamadan önce Spor bakanlığında tercümanlık ve gazetecilik yaptı. 1979 yılının sonlarında Leman Sam’ın karşısına çıkan İstanbul Devlet Operasına alınacak solist için hazırlanan ilana başvurdu. Başvurusundan sonra sınavına girip, bu sınavı kazandı. 1,5 sene boyunca İstanbul Devlet Operasında solist olarak çalışmaya devam etti. Kadroya girmek isteyen Sam, o zaman için yaşanan olumsuz durumlardan kaynaklı olarak kadroya giremedi. Aynı yerde çalışan bir arkadaşının sayesinde Mehmet Teoman ile tanışan sanatçının müzik kariyeri o andan itibaren başlıyordu.

Albümleri

Toplamda beş Albümü bulunan Leman Sam’ın ilk albümü Zülfü Livaneli’nin şarkılarını seslendirdiği Livaneli şarkıları albümüdür. Bu albüm müzik piyasasında 1988’de yerini almıştır. Ses rengi ve yorumuyla dinleyicisinin beğenisini kazanan Sam, 1990’da Çağrı albümünü piyasaya sürdü. 1992 yılında Ayak Sesleri albümü, 1994’te Eski fotoğraflar ardından dört sene sonra 1998 yılında İlla albümünü çıkardı. Albümlerini çıkardığı dönem popülerliği üzerine taşıyan sanatçı, günümüzde de güçlü yorumlarıyla bilinmektedir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.