Klarnet Nedir ? Klarnet Çeşitleri Nelerdir ?

 Klarnet Nedir ? Klarnet Çeşitleri Nelerdir ?
Okunuyor Klarnet Nedir ? Klarnet Çeşitleri Nelerdir ?

Klarnet Nedir ? Klarnet Çeşitleri Nelerdir ?

Klarnet nedir,  En sağlam ve sert ağaçlardan yapımı gerçekleştirilen bir üflemeli çalgı ailesinin üyesidir. Genellikle abanoz ağacı sert ve sağlam olduğundan dolayı Klarnet yapımında abanoz ağacı kullanıldığı bilinmektedir.  Klarnet, parçalara ayrılabilen ve rahatlıkla taşınabilen bir müzik aletidir. Genellikle 5 parça halinde taşındığı bilinmektedir. (Ağızlık, fıçı, üst gövde, alt gövde, kalak)  Klarnetin çalına bilmesi için öncelikle deliklere ihtiyacı vardır. Bu delikler ilk önce 1840 yıllarında “Boehm Sistemi” olarak adlandırılan buluşun Flüte uygulandıktan hemen sonra Klarnetçi Klosé aynı sistemin klarnete de uyarlanabileceğini söylemesi üzerine hemen klarnete uygulanmıştır. Kamışa nefes uyguladığınız takdirde boru içindeki hava dönüşüm yoluyla titreşime geçerek ses elde edebilmekte.

klarnet nedir
klarnet nedir

Klarnetin orkestrada da çok önemli bir konumu bulunmaktadır. Neredeyse her türlü müzik şartlarına göre uyum sağlayabilmektedir. İsterseniz duygusal bir parçaya eşlik edebilir, isterseniz bir oyun havası çalabilir, isterseniz mutlu şarkılarda çıkarabilmektesiniz. Genellikle Türkiye’de meyhanelerde ve Trakya camiası olarak adlandırılan Roman Havası şarkılarında bir çok kez duyabilirsiniz. Orkestrada ise genellikle şarkı aralarında solo eşliğinde kullanılmaktadır.

Klarnet Tarihi

İsminin aslı aslında Fransızlardan gelmekteydi. 1800-1900 yılları arasında Şalümo olarak tabir edilerek, orkestralarda en ön planda bulunan ve klarnetin ilk türlerinden bir tanesiydi. Yine Fransız Denner adlı bir üsta Şalümo üzerinde değişikler yapmaya karar vererek bugüne dek gelen Klarneti tasarlamıştır.

Artık 1800’lü yıllarda çoğu orkestrada yerini almıştı. Mozart’ın Klarneti sevmesiyle tamamen dünya çapında tanınmasına vesile olmuştu. 1900 ve 1925 yıllarında Klarnet tamamen başka bir boyut alıyordu radyo ve stüdyolarda en çok istenilen müzik aletleri arasına gelmişti. Aynı şekil hiç değişiklik yapılmadan okullarda, orkestralarda ve bir çok yerde daha günümüze kadar klarnet vazgeçilmezler arasına girmeye hak kazanmıştır.

klarnet çeşitleri
klarnet çeşitleri

Klarnet Çeşitleri Nelerdir ?

Klarnet çeşitleri, Klarnetin boyut olarak ses elde edişi olarak çeşitleri bulunmaktadır. Kimileri şekil olarak aynı olsa da ses tonları olarak farklıdır. Kimileri de görünüş olarak farklı olduğu bilinmektedir. 9 adet Klarnet Çeşitleri bulunmaktadır. Bu çalgılarla alakalı yapmış olduğumuz araştırmalar sonucu sadece 1 tanesini bilmeniz diğer klarnet çeşitlerini de çalmanız için yeterli olduğunu bulduk. Sadece 1 tanesini bilmeniz, deneme yanılma yöntemiyle diğer Klarnet Çeşitlerini de rahatlıkla çalabileceğiniz anlamına gelmektedir.

  • Mi bemol küçük klarnet: notanın küçük üçlü ince sesi
  • Re küçük klarnet – Do klarnet: notanın aynısını
  • Si bemol klarnet: notanın büyük ikili kalın sesini
  • La klarnet: notanın küçük üçlü kalın sesini
  • Basset horn: notanın tam beşli kalın sesini
  • Mibemol alto klarnet: notanın büyük altılı kalın sesini
  • Si bemol basklarnet: notanın büyük dokuzlu kalın sesini
  • La basklarnet: notanın 1 oktav ve küçük üçlü kalın sesini
  • Si bemol kontrabasklarnet: sesin 2 oktav ve büyük ikili kalın sesini

Tüm yukarıda belirtmiş olduğumuz çeşitler basmakta olduğunuz notanın ayrıntısına kadar çıkardığı sesleri listelemiş olduk. Diğer müzik aletlerini merak ediyorsanız https://www.sarkitv.com/muzikaletleri/ bağlantısına tıklayarak aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.

Lütfen sitemizin bildirimlerini açmayı unutmayınız.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın