Keman Nedir? Keman Boyutları Kaçtır? Keman Hangi Ağaçtan Yapılır?

0

Keman Nedir?

Dünyanın neredeyse her ülkesinde, her devletinde, her milletinde hatta her kabilesinde dahi kullanılan muhtemelen en bilindik çalgıların başında yer alan keman, en geniş ses yelpazesine sahip çalgılardan birisidir. Keman aslında tek bir türden oluşmaz. Her çalgı gibi başka türleri ve ailesine mensup diğer üyeleri de vardır. Keman ailesinin diğer üyeleri Çello, Viola ve Konturbas’dır.

Keman’ın Ortaya Çıkışı

Klasik kemanın kuruluşunu 16.yy’a tarihliyoruz. Aslında daha geriye gidildiğinde Leonardo Da Vinci gibi büyük bilim adamlarının kemanımsı bir aleti çaldığı bilinmektedir. Hatta bu çalgı çoğunlukla kemanı tasvir etmektedir. Keman’ın ortaya çıkışını 16. yy’a tarihlenir. Bu tarihlerde Avrupa’da türeyen keman, yavaş yavaş doğuyu da etkisi altına almaya başlamıştır.

Keman Hangi Ağaçtan Yapılır?

keman nedir

Günümüzde en çok tercih edilen ve gerçektende ses yelpazesine oranla birçok sesi meydana getiren keman, farklı tür ağaçların birleşiminden meydana gelmektedir. Teknesi denilen boyuna dayadığımız sırt bölgesi Akağaç denilen bir ağacın gövde kısmından meydana getirilir. Göğüs denilen kısmı için Köknar ağacı eşsiz bir güzellik katmaktadır. Keman’ın yanlıkları da Akağaç’tan oluşturulur. Keman’ın göğsündeki bölgede “F” biçiminde iki delik meydana gelir. Yanlıklarında büyük girintiler oval şeklini almasına ön ayak oluşturur.

Yukarıda kemanın sırt, göğüs ve sırlarından oluşan bir iskeletini sunduk. Şimdi sıra kulpuna geldi. Kemanı tutacağımız sapta tekrardan Akağaç’tan yapılır. Genel anlamda sapın ucu salyangoz tipinde kıvrılarak günümüz şekli elde edilir.

keman nedir

Kemanlar imal edilirken arka ya da ön kısımları ile özellikle omurga bölümlerinde boşluklar oluşturulacak şekilde birleştirilmektedir. Bu birleştirmenin ardından kuyruğuna dört adet tel bağlanarak köprü denilen bölümün üzerinden geçirilerek akort anahtarları teşkil edilir. Bu akort sistemi de anahtarlar vasıtasıyla meydana getirilir.  Bu durumun ardından anahtarlar vasıtasıyla seslerin düzgün çıkmasını yarayacak akort sistemi düzenlenir. Ayrıca burada oluşan perdeler sayesinde de farkı seslerin meydana yayılması amaçlanır.

İlk Keman Ne Zaman ve Nerede Yapıldı?

Dünya tarihinde ilk kemanların ve akabinde kemana benzer aletlerin oluşumunu yukarıdaki paragrafta verdik. Birçok bilim adamı bu tür çalgılarla müzik yaptılar. Ancak ilk keman nerede yapıldı? İlk kemanlar Bavyera’nın şehrinde Füssen şehrinde teşkil edilmiştir. Ayrıca İtalya’nın Brescia ve özellikle Cremona şehirlerinde de meydana getirildi. Ayrıca, Fransa’nın Paris şehrinde de keman üretildiği hakkında bilgiler mevcuttur.

Keman Boyutları Kaçtır?

keman boyutları

1. 4/4 olarak bilinen “Tam Keman”ın kol uzunluğu 59 cm ve üzerindedir. Bu tür kemanlar 12 yaş ve üzerine kişiler için uygundur.

2. 3/4 olarak bilinen “Üç Çeyrek Keman”  55-60 cm arasındadır. Bu tür kemanlar 10-12 yaş arasında kullanılır.

3. 1/2 olarak bilinen “Yarım Keman” 52-56 cm arasındadır. Bu tür kemanlar 8-10 yaş arasında kullanılır.

4. 1/4 olarak bilinen “Çeyrek Keman48-53 cm arasındadır. 6-8 yaş arasında kullanılır.

5. 1/8 olarak bilinen “Sekize Bir Keman45-48 cm arasındadır. 5-6 yaş arasında kullanılır.

6. 1/16 olarak bilinen “Onaltıda Bir Keman36-45 cm arasındadır. 3-5 yaş arasında kullanılır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.