Keman Nasıl Çalınır? Keman Çalma Yöntemleri Nelerdir?

0

Keman hakkında merak edilenler; keman nasıl çalınır ve keman çalma yöntemleri nelerdir? Tüm müzik aletlerinde olduğu gibi; öğrenmek için emek vermek bu işin altın kuralıdır. Keman çalmanın özel bir taktiği olduğu gibi çalacak olan kişinin de hevesinin olması gerekir. Yaylı çalgı müzik aletlerinden olan keman, iki ana parçadan oluşur ve kendine özgü bir sesi vardır. Keman denince birçok kişi basit bir müzik aleti olduğunu düşünür ancak bu düşünce tamamen yanlış bir düşüncedir. Diğer müzik aletleri her ne kadar zorsa, keman da aynı şekilde o derece zordur. Klasik keman ve elektro keman olmak üzere ikiye ayırabiliriz. Gitarlarda olduğu gibi kemanların da kalitesi marka ve işçiliğe bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Maddi durumunuzu göz önünde bulundurarak, keman seçimi konusunda hareket edebilirsiniz. Tercih edeceğiz keman ne kadar kaliteli olursa alacağınız verimde o denli yüksek olacaktır. Keman çeşitlerini 4 ana gruba ayırabiliriz ve bunlar; keman, çello, viyola ve kontrbas olarak bilinir.

arken nelere dikkat etmek gerekir
arken nelere dikkat etmek gerekir

Kemanı doğru bir şekilde kullanmak önemlidir. Çene, boyun ve omuz bölümünde konumlandırarak, boşta olan diğer el ile de çalma işlemi gerçekleştirilir. Becerinize ve hayal gücünüze bağlı olarak ortaya çıkan ses gerçekten harika olabiliyor. Tecrübe kazandıkça çıkan sese siz bile inanamaya bilirsiniz.

Keman Çalarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Keman çalarken nelere dikkat etmek gerekir? Diğer müzik aletlerinde olduğu gibi keman çalarken de bazı detayları göz önünde bulundurmak oldukça önemlidir. Başlıca şu şekildedir:

Keman Çalma Yöntemleri Nelerdir
Keman Çalma Yöntemleri Nelerdir
  • İyi bir kulağa sahip olmak gerekir
  • Nota konusunda yeterli bilgiye sahip olmak ya da bir miktar bilgi sahibi olmak gerekir
  • Keman çalmak isteyen kişiler uzun parmak yapısına sahip olması daha avantajlı olmalarını sağlar
  • Keman çalma konusunda kararlı ve istekli olmak
  • Doğru pozisyonda kullanılması
  • Boyun, çene, omuz ve el egzersizleri

Gibi seçenekler, kemal çalmaya başlamak için oldukça önemlidir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.