Kastanyet Nedir Evde Kastanyet Yapımı

0

Kastanyet Nedir Evde Kastanyet Yapımı

Kastanyet Müzik Aleti Nedir, İspanyolların özellikle ritim için kullandığı en ünlü çalgı aletlerinden bir tanesidir. Ülkemizde de yaygın olarak kullanımı sürmektedir. Genellikle avuç içinde kullanır ve birbirine vurarak titreşim elde edilir, ses oluşur. Parmaklara takılan türleri de aynı şekilde bulunmaktadır ve kullanım amaçları tamamen birbirine vurarak ritim tutmaktır. Pirinçten veya sert ağaçlardan yapılır ve kaşık şeklinde iki parça halinde görülür.  Boyutları genel olarak 5 cm civarındadır. Mehter müziğinde dahi büyük bir öneme sahiptir. Daha büyük boyutları mehter takımında kullanılmıştır. Kastanyet Çalgısı Türk toplumunda da önemli bir yere sahiptir.

Evde Kastanyet Nasıl Yapılır?

Evde canınınız sıkılıyorsa birazdan anlatacaklarımız tam sizlere göre! Sizlere Evde Kastanyet nasıl yapılır ile alakalı tüm bilgileri vereceğiz. Hem yaparken hem de yaptıktan sonra çok eğleneceksiniz.  Bize bunu yıllar önce ilk okul okurken müzik öğretmenimiz yapmıştı. Çocuklar tabi her zaman, her şeyi merak eder bende merak edip büyük bir zevk ile yapmıştım. Şuan ki şartlarda maalesef çocukların her isteğini temin etmek zordur. Fakat bu tarz yapımı kolay şeylerle sevdiğiniz çocukları mutlu edebilirsiniz. Hatta beraber yaparsanız daha da mutlu olabilirler. Çocuklarımızın el becerilerini geliştirmek unutmayın ki sadece bizim elimizde. Çocuklara telefon kullanımı veya internet kullanımı bu tarz araştırmalar yaptırarak daha da eğlenceli hale getirebilirsiniz.

kastanyet nedir
kastanyet nedir

Evde Kastanyet Yapımı

Kastanyet Yapımında Gerekecek Malzemeler Listesi

1.Kullanılmayan karton parçası (marketlerden ücretsiz olarak temin edebilirsiniz.)

2.Makas (her evde bulunuyordur diye tahmin etmekteyim.)

3.Gazoz kapakları(bunu da ücretsiz bir şekilde bakkal veya marketlerden temin edebilirsiniz.)

4. Gazoz kapaklarını düzeltmek için pense, çekiç tarzı bir alet gerekmekte.

5.Eğer ki boyamak veya değişik şekiller yapmak isterseniz boya almanız gerekmektedir.

6.Güzel bir yapıştırıcı almanız gerekmekte. 502 tarzı yapıştırıcı işinizi görecektir. Sıcak slikon daha çok işe yaramaktadır.

Malzemeler Temin Edildikten hemen sonra yapım aşaması;

  1. Öncelikle güvenlik diyerek sözlerime başlamak istiyorum. Gazoz kapaklarını her türlü şartlar göz önüne alınarak iç kısmındaki tırtıkları yerleri birinin eline batınca kesmeyecekmiş gibi düzeltmenizi rica edeceğim.
  2. Bu bölümde Kastanyet çalgısı için zemin oluşturacağız.  Oval ve köşeli bir çizim yapmanız gerekmekte kartonun üzerine. Bu şekil ortadan katlayınca 2 tane şişe kapağı birbirine çarpıp ses çıkaracakmış şekilde olması lazım.    
  3. Kastanyet müzik aletini daha da güzelleştirmek istiyorsanız yapıştırma işlemine geçmeden hemen önce boya veya kalem ile üstünde çizimler yapabilirsiniz.
  4. Kartonlarımızı oval kestiğimizden dolayı, oval olan uçlarına gazoz kapaklarımızı yapıştırıyoruz.

Evde Kastanyet Nasıl Yapılır ile alakalı konumuzda bu şekilde bitmiş oluyor. Diğer müzik aletlerini merak ediyorsanız müzik aletleri üzerinden takip edebilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.