Kanun Müzik aleti Kanun Çalgısı Hakkında Bilgi

 Kanun Müzik aleti Kanun Çalgısı Hakkında Bilgi
Okunuyor Kanun Müzik aleti Kanun Çalgısı Hakkında Bilgi

Kanun Müzik aleti Kanun Çalgısı Hakkında Bilgi

Kanun Müzik Aleti, Özellikle Kuzey Afrika ve Orta doğu ülkelerinde çok popüler müzik aletlerinden bir tanesidir. Ülkemizde ise en çok tercih edilen ve vazgeçilmez müzik aletleri arasındadır. Kanun Çalgısı, telli çalgılar ailesinin en önemli üyelerinden bir tanesidir. Kelime Kökeni olarak Arapçada, “yasa ve yönetmek” anlamında kullanılır. Tarihi çok eskilere kadar dayanmaktadır. Yapmış olduğumuz araştırmalara göre Milattan Önce 19. Yüz yıllara dayandığı ve En eski Süryaniler arasında olan Eski Kanun Süryaniler’in Nimrud adlı şehrinde keşfedildiği bilinmektedir.

Kanun Çalgısı Tarihi

En eski yaşamış Süryaniler’in Nimrud Adlı şehrinde keşfedilen Kanun Müzik Aleti, Milattan Önce 19. Yüz yıllarda bulunduğu bilinmektedir. Eski çağlarda en çok kullanılanlar Anadolu, Mezopotamya ve mısır uygarlıklarına kadar popüler olduğu bilinmektedir. Dünyada hızla yayılmaya başladıktan hemen sonra Kanun taklitleri çıkmaya başlamıştır.

kanun hakkında bilgi
kanun hakkında bilgi

Çin, Hindistan ve Pakistan’da sanki birebir taklit gibi ürünler görülmüştür. Bir başka rivayete göre de; Ünlü bilgiler arasında en çok tanılan Farabi’nin telli çalgıları keşfederken Kanunu çıkardığı hakkında bilgiler gelmiştir. Her ne kadar kesin bir şekil de bilgi olmasa da değişik rivayetler bulunmaktadır. Arap ülkelerinde uzun yıllar en çok kullanılan telli çalgı aletleri arasında yer almıştır.

Kanun Çalgısı Nasıl Yapılır?

Kanun Müzik Aleti, Eski çağlarda bağırsaktan yapılırdı. 24 veya 27 perdesi bulunmaktadır. Üçgen bir görüntüsü vardır. Şuan ki günümüzde kullanılan türünde ise özel sadece müzik aletleri için üretilmekte naylon tel kullanılır. Bir çok müzik dalı için kullanıldığından dolayı göğüs kafesi kesinlikle çok sağlam olmaz zorundadır. Bunun içinde güzel ağaçlar seçilmektedir. Çınar ağacından, abanoz ağacından, ıhlamur ağacından, gül ağacından yapılmaktadır. Genellikle en sert ağaçlar hangisiyse o seçilmektedir. Perdelerde mandalları bulunmaktadır ve bu mandallar yardımıyla Diyez, Bemol ve koma sesleri ayarlanabilmektedir.

Türk sanat müziğinde ise biraz daha değişik bir kanun kullanılmaktadır. Her perdeye 3 tel eklenmektedir. Toplam da 78 tel bulunmaktadır. Türk sanat müziği kanunları, profesyonel kanun olarak geçmektedir.

Kanun nedir, kanun müzik aleti ve kanun çalgısı hakkında tüm bilgileri sizlere aktarmaya çalıştık. Diğer müzik aletlerini merak ediyorsanız lütfen https://www.sarkitv.com/muzikaletleri bağlantısına tıklayınız.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın