Kalimba Müzik Aleti Hakkında Bilgiler

0

Kalimba Müzik Aleti Hakkında Bilgiler

Kalimba Müzik Aleti Hakkında Bilgiler Afrika’da Mbira, Batı’da ise parmak piyanosu olarak bilinen geçmişi 1300 yıl öncesine dayanan bu alet, ilk olarak Nijerya’nın güneyinde ve doğusunda görülmüştür.  Mozambik ve Zimbabwe’de yerli halk tarafından dini tören, düğün ve diğer özel günlerde topluluklar arasında çalınıyordu. Afrika’ya sürekli seyahat eden Hugh Tracey, Afrika yerel müziğine merak duymuş ve kitaplarda yer almasını sağlamış bir etnomüzikologdur. Afrika enstrümanlarıyla da ilgilenen Tracey, bu alete kalimba adını vererek onu Avrupa’ya tanıttı. Avrupa’da insanlar başparmaklarla çalındığı için bu enstrümana başparmak piyanosu demeyi tercih ettiler. Tracey kurduğu Afrika Müzik Aletleri adlı şirketi ile kalimbayı geliştirerek batı dünyasında da bu müzik aletinin kullanılmasını sağladı. 1970 yılından sonra ise dünyaya tanıtılmış kalimba, başka şirketler tarafından da üretilerek pazarlamaya sunuldu.

kalimba müzik
kalimba müzik

Etnik ve mistik bir çalgı olan kalimbalar genellikle bir gövdeye sabitlenmiş farklı boyutlardaki metal yaprak ya da bambu dilden oluşmaktadırlar. Kademeli şekilde yerleştirilen bu metal parçalardan çıkan titreşimler, gövdede birikerek ses çıkmasına neden olur. Bu metal yaprakların birbirinden farklı olması uzun kısımların alçak nota ve kısa kısımların yüksek nota çıkmasını sağlamaktadır. Üzerinde yer alan harfler ve rakamlar ise bu aletin notalarını göstermekte, çalınacak melodinin bu sayılar üzerinden çıkarılmış notalarla çalınması gerektiğini belirtmektedir.

Eski zamanlarda bambu ağacından yapraklarının yapıldığı bu enstrüman şimdilerde yerini çoğunlukla metal yapraklara vermiştir. Hindistan cevizi meyvesinin kabuğundan ya da Afrika yöresinde bulunan diğer ağaçlardan gövdesi yapılan kalimba, artık günümüzde neredeyse her türlü ağaçtan yapılmaktadır. İdiofon ve lamellofonlar sınıfında yer alan bu enstrüman belirli notalar ve az sayıdaki yaprakları sayesinde zorluk çekmeden hızlıca öğrenilmektedir.

Diğer müzik aletleri için lütfen https://www.sarkitv.com/muzikaletleri/ bağlantıya tıklayınız.

Basit harmoni ve melodiler çalmaya eşlik eden kalimba, üç çeşit ses tonuyla bulunur. Bunlar celeste, treble ve altodur. Sesi insanlar tarafından ilk dinleyişte hang ya da arp enstrümanının sesine benzetildiği söylenir. Bu huzur verici ses önceki dönemlerde bahsettiğimiz törenler haricinde günümüzde de Zimbabwe başta olmak üzere akıl hastalarını rahatlatmak, stres ve kaygıyı azaltıp hafıza ve konsantrasyonu güçlendirmek için kullanılır. Ayrıca ses terapisinde kullanılan 14 çalgıdan birisi olması ses titreşimlerinin hasta beyinler üzerinde iyileştirici etkisi olduğunu kanıtlamaktadır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.