İzel Kimdir ? İzel Nereli

0

İzel Kimdir ? İzel Nereli

İzel Kimdir ? Hepimizin İzel olarak bildiği, özellikle 90’lı yılların sevilen seslerinden İzel’in soyadı Çeliköz’dür. 29 Nisan 1969 yılında Yalova’da doğmuştur. Müzik eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı bölümünde tamamlamıştır. Konservatuvar eğitiminde öğrendiği üç telli kemençe enstrümanını  Maksim Gazinosu’nda solistlerin arkasında çalarak müzik hayatına 1987 yılında ilk adımı atmıştır. İzel bir çok kez Eurovision elemelerine katılmıştır. İlk olarak Neco’nun Eurovision elemelerine katıldığı “Fora Fora” şarkısında kendisine vokalist olarak eşlik etmiştir. 1990 yılında ise kendi şansını denedi ve “Selam Yabancı” adlı şarkısıyla Eurovision elemelerine tek başına katıldı. Maalesef bu elemelerde sonuncu oldu. Bu konuda oldukça kararlı ve istikrarlı olan İzel bu kez elemeleri geçmeyi başardı ve 1991 yılında düzenlenen Eurovision yarışmasına ülkemizi Reyhan Karaca ve Can Uğurluer ile birlikte seslendirdiği “İki Dakika” adlı şarkı ile temsil etti.

İzel’in başarılarının başlangıcı Eurovision’da yer alabilmek olsa gerek. İzel, Aynı yıl Ercan Satçi ve Çelik (Erişçi) ile İzel-Çelik-Ercan grubunu oluşturdular. Çıkardıkları “Özledim” albümü 1991 yılının en çok satan pop albümü oldu. Sonrasında Çelik gruptan ayrıldı ve grup yoluna İzel & Ercan olarak devam etti. 1994 yılında Kuşadası’nda geleneksel olarak düzenlenen Altın Güvercin Müzik Yarışması’nda, müziği kendisine ait olan ve Burak Kut, Hakan Peker, Seden Gürel, Ercan Saatçi ve Ferda Anıl Yarkın ile birlikte seslendirdiği “Biz Hep Böyleyiz” şarkısı ile İzel birinci oldu.

İZEL KİMDİR
İZEL KİMDİR

İlk Albümü: Adak

Sanatçı biyografileri için lütfen https://www.sarkitv.com/sanatcilar bağlantıya tıklayınız.

İzel Kimdir? , 1995’de ilk albümü “Adak” ile müzik piyasasında kendine yer buldu. Albümde yer alan “Hasretim” şarkısı o yıla damga vurdu. Hürriyet Altın Kelebek  “En iyi kadın şarkıcı” olarak ödülüne layık görüldü. 1997 yılında çıkan “Emanet” isimli albümünde yer alan; sözü ve müziği Çelik’e ait “Kızımız Olacaktı” adlı şarkı oldukça beğeni topladı. 1999’da “Bir Küçük Aşk” albümü ile karşımıza çıktı. 2000 yılında ise albüm yeniden yorumlandı.  Remix tarzında düzenlenen albüme İzel’in sevilen diğer şarkıları da eklendi ve  İzel o yıl yine “En iyi kadın şarkıcı” ödülünün sahibi oldu. Sanatçı verdiği uzun bir aradan sonra “Kendiliğinden Olmalı” adlı albümünü dinleyici ile buluşturdu. Bir çok usta ismin imzalarını taşıyan albüm oldukça beğenildi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.