Hüsnü Arkan Kimdir ? Hüsnü Arkan Biyografi

0

Hüsnü Arkan Biyografi

Hüsnü Arkan Kimdir ? Türkiye’nin en seçkin sanatçılarındandır. Kendisini şarkıcı, söz yazarı, besteci ve yazar olarak adlandırabilir. Yazar yönü çok bilinmese de bu alanda da çok yetenekli bir sanatçıdır.

Hüsnü Arkan Kimdir?

hüsnü arıkan
hüsnü arıkan

Hüsnü Arkan 1958 yılında İzmir şehrinin Kınık ilçesinde dünyaya geldi. Eğitim hayatını bu şehirde sürdürdü. 1975 yılında Bergama Lisesi’nden mezun oldu. Üç yıl Ankara Devlet Mühendislik ve Mimarlık okulunun mimarlık bölümünde okudu. Sonra memleketi İzmir’e dönerek Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Hukuk fakültesinden mezun olan sanatçı 1985 yılında kesinleşen cezası sebebiyle Amsterdam’da mülteci olan küçük ablasının yanına yerleşti. Burada kendi gibi mülteci olarak onunla Amsterdam’a gelen arkadaşlarıyla bir müzik grubu kurdu. Bu müzik grubunun adı Hazerfen idi. Grup Avrupa’nın çeşitli yerlerinde konserler verdi. Yurt dışı macerası 8 yıl süren Hüsnü Arkan memlekete döndükten sonra ilk solo albümünü yayınladı. 1993 yılında Ezginin Günlüğü isimli müzik grubunda solistlik yapmaya başladı. Ülkemizde de genelde bu grubun solisti olarak tanınmıştır. Bu grupta 100’ü aşkın esere imza attı. Yaklaşık on yıl önce gruptan ayrıldı. Sanatçı gruptan ayrıldıktan sonra kendi albümlerini yayınlamaya başladı. Bu süre zarfında pek çok roman ve şiir kitabı da yazdı. Hırsız ve Burjuva adlı romanıyla 44. Orhan Kemal Roman Ödülü’nü kazandı.  Sanatçı İstanbul şehrinde yaşamakta ve çalışmalarını sürdürmektedir.

Diğer sanatçılarımızın hayatlarına bakmak için lütfen https://www.sarkitv.com/sanatcilar/ bağlantıya tıklayınız.

Albümleri

İlk solo albümünün adı Bir Yalnızlık Ezgisi idi. 1991 yılında piyasaya çıktı. 2010 yılına kadar Ezginin Günlüğü müzik grubuyla albümler çıkardı. Pek çok şarkının yazarlığını ve bestesini yaptı. Arkan grubun 10 albümünde yer aldı. 2010 yılında bu gruptan ayrıldıktan sonra Solo isimli albümünü yayınladı. 2011 yılından 2020 yılına kadar 7 adet tekli adı verilen tek şarkıdan oluşan albümler yayınladı. Bunlar;

Beş Mayıs – 2011

Tutuşsun- 2017

Cam Güzelleri-2019

Fikrim Yok-2019

Hatırla- 2019

Güvercin – 2019

Eyvallah – 2020

Bu süreç içinde iki adet de albüm çıkarmıştır. 2013 yılında çıkardığı albümün adı Yalnız Değiliz olup 11 şarkıdan oluşmaktadır. İkinci albümü 2015 yılında piyasaya sürdüğü Kırık Hava albümüdür. Sanatçı bu albümde 10 adet şarkı seslendirmiştir.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.