Gitar Nedir ? Gitar Nasıl Çalınır Gitar Fiyatları

 Gitar Nedir ? Gitar Nasıl Çalınır Gitar Fiyatları
Okunuyor Gitar Nedir ? Gitar Nasıl Çalınır Gitar Fiyatları

Gitar Nedir ? Gitar Nasıl Çalınır Gitar Fiyatları

Gitar Nedir, Müzik aletleri denilince ilk akla gelen telli çalgı türlerinden bir tanesidir. Gitar çalanlara ise gitarist denmektedir. Hayatı boyunca bir çok kişinin ya eline aldığı yada çalmayı çok istediği müzik aletlerinden bir tanesidir. Gitar her şekilde kullanabilmektedir. İsterseniz Arpej ile ince bir ses ile sesini yukarı çıkarıp gitarın tellerinin de sesi biraz daha aşağı çekebilirsiniz. İsterseniz sadece ritim vuran bir gitaristin yanında solo atarak şarkıları daha da eğlenceli veya hüzünlü hale getirebilirsiniz. Eğer ki bu işte tek başınaysanız veya arkadaş grubunuza keyifli dakikalar yaratmak istiyorsanız sadece ritim ve ses eşliğinde gitarınızı çalabilirsiniz. Sanat dünyasında önemli bir yere sahip olan gitar müzik aleti çoğu kişiyi müziği sevdirmesine neden olmuştur. Gitar hakkında, en doğru bilgi her müzik türüne uyduğu veya her müzik türüne göre gitar çeşitleri olduğudur

Gitar Nasıl Çalınır ?
Gitar Nasıl Çalınır ?

Gitar Nasıl Çalınır ?

Gitar, telli çalgılar ailesinin en popüler müzik aletleri arasında yer almaktadır. Pena veya parmaklar yardımı ile çalınmaktadır. Sol elinizle akor basıp sağ elinizle ritim yada arpej uygulayabilirsiniz. Yani eğer ki Pena ile değil el yardımı ile gitar çalmayı düşünüyorsanız sağ elinizin tırnaklarını uzatmanız gerekmektedir. Tırnaklar ne kadar sert ve yeterli derecede uzun olursa özellikle arpej kısmında tellerden çok iyi bir şekil de ses alabilmektesiniz.  Şuan bu makaleyi yazarken bir gitar ve çalan biri olarak gerçekten gitar çalmanın çok kolay olduğunu ve gözünüzü kesinlikle korkutmamanızı öneririm. 6000’e yakın gitar akoru bulunmaktadır. Bu gitar akorlarından çoğunlukla özellikle Türk Müzikleri çalacaksanız eğer 10-15 tanesini bilmek yetmektedir. Her gitar akorunun bir ismi ve sembolü bulunduğu için kolay bir şekilde youtube’den bakarak öğrenme imkanınız bulunmaktadır.

Genel olarak kullanılan Gitar Akorları aşağıdaki gibidir;

 • La Minör (Am)
 • Mi Minör (Em)
 • Mi Majör (E)
 • Sol Majör (G)
 • Do Majör (C)
 • La Majör (A)
 • Si Majör (B)
 • Si Minör (Bm)
 • Do Majör (C)
 • Do Minör (Cm)
 • Re Majör (D)
 • Re Minör (Dm)
 • Sol Minör (Gm)
 • Fa Majör (F)
 • Fa Minör (Fm)

İlk başlangıç için Temel Akorları 3-4 tane öğrenerek yaklaşık 10 parça kadar çalabileceksiniz. İnternet üzerinden günde 3 saatinizi ayırarak bile gitar çalabilirsiniz.  Canlı olarak 2 ay kadar verimli bir şekilde eğitim almanız 2 ay sonunda amatör bir gitarist yapabilir sizi. Ruhunuzu dinlendiren, moraliniz bozukken bile keyfinizi Nirvana yapan bu gitar müzik aletini mutlaka çalmanızı öneririm. Eğer maddi durumunuz kısıtlıysa yada zamanınız yoksa internetten kısa bir süre içinde gitar çalmayı öğrenebilirsiniz. Yeter ki içinizde heves olsun. Biraz gitar terimlerini anlatmaya çalışacağız.

Arpej: Sol akor perdesinde akorunuzu bastıktan sonra sağ tarafta ritim şeklinde değil de sıra halinde tellere tırnak veya pena yardımıyla dokunmanızdır. Daha çok gitarın sesini arkada bırakıp insan sesini daha çok vurgulamak içindir.

Pena: Eğer tırnaklarınızla gitar çalmak istemiyorsanız pena yardımı kullanmak zorundasınız .

Ritim: Yine aynı şekil sol akor perdesin de, akorunuzu bastıktan sonra ritim çeşitleri vardır. Bu ritim çeşitlerini şarkınıza uygun bir şekil de öğrendikten hemen sonra ritim atmanız gerekmektedir. Gitar ritimleri her şarkıya uyum sağlamaktadır.

Solo: Tek başına solo atabileceğiniz gibi genellikle ritim atan gitaristin yanında melodi şeklinde solo atan solo gitaristi bulunmaktadır.

Gitar Nasıl Akort Edilir ?
Gitar Nasıl Akort Edilir ?

Gitar Nasıl Akort Edilir ?

Gitar akortu, Gitarinizi akort etmenin 3 yolu vardır;

 • Müzik marketlerde akort aletini satılmaktadır. Bu akort aleti sayesinde kolay bir şekilde gitarınızı hazır hale getirebilirsiniz.
 • Telefonunuza App Store Ve Google Play’da bulunan N-Track Tuner programını indirebilirsiniz. Telefonlarımız her zaman yanımızda olduğu için her hangi bir gitar elinize geçtiğinde bile hazır hale getirebilirsiniz.
 • Kulaktan Gitar Akor Etmek, Bunu yapmamız için sanırım 40 fırın ekmek yemek dedikleri atasözünü gerçekleştirmemiz gerekmekte. Bunun için gitara senelerinizi vermeniz gerekiyor. Çok iyi bir şekilde gitarı kavramanız gerekmektedir.

Şimdi N-Truck Tuner Programını açtığınızı var sayarak anlatıyorum. Gitarı elinize aldığınızda sol tarafta yukardaki resmini de koyduğumuz bölüm yani sap ucu bulunmaktadır. Sağ ucunda çevrilen bölümler, tellerinizi sıkıp veya gevşetmeye yaramaktadır. Programa girdikten hemen sonra;

 • En üst kalın teli “E” harfine getirmeniz gerekmekte.
 • En üstten 2. Kalın teli ise “A” harfine getirmeniz gerekmekte.
 • En üstten 3. Kalın Teli ise “D” harfine getirmeniz gerekmektedir.
 • En üstten alta doğru  4. İnce teli ise “G” harfine getirmeniz gerekmektedir.
 • En üstten alta doğru 5. İnce teli ise “B” harfine getirmeniz gerekmektedir.
 • En üstten alta doğru son tel yani 6. İnce telimizi ise “E” harfine getirmeniz gerekmektedir.

  Böylelikle artık müzik aletimiz gitar akortlu bir şekildedir. En üst ile en alt telin ikisinin de E harfine denk gelmesinin sebebi; En üst Kalın “E” en alt İnce “E” olarak adlandırılmaktadır. Telefonunuza yükleyeceğiniz bir uygulama aşırı halde müzik hayatını kolaylaştırabilmektedir.

Bu şekilde size Gitar Akor Etmek başlığını da anlatmış olduk. Kafanıza takılan bütün her şey için bizimle yorum bölümünden irtibat kurabilirsiniz. Aklınıza takılan şeyleri en iyi şekilde cevaplayacağımızdan şüpheniz olmasın.  Yorumlarınızı lütfen esirgemeyiniz.

Gitar Çeşitleri Nelerdir ?
Gitar Çeşitleri Nelerdir ?

Gitar Çeşitleri Nelerdir?

 • Klasik Gitar

Gitara başlayanların göz bebeğidir. Hala çok severek kullandığım Rodriguez marka gitarımı yıllardır her ne kadar çizikleri, boyaları atmış olsa da çok severek kullanmaktayım. Antinio Torres adlı kişi 1984 yılında bu güzel müzik aletini topluma kazandırdı. Gitar fiyatları olarak en uygun kategoridedir. Çoğu gitar severin ilk oluşumunu veya ilk öğrenimi Klasik Gitar ile tamamlamıştır. 200 TL’den başlayan fiyatlara ucuz gitarlar bulabilirsiniz.

 • Akustik Gitar

Klasik gitarın biraz daha profesyonel haline Akustik Gitar denmektedir. Klasik gitardan biraz daha dar şekli bulunmaktadır. Telleri tamamen çelikten olduğundan dolayı Gitar Fiyatları kategorisinde orta fiyatları gitar müzik aletine girmektedir. Çoğunlukla konser, etkinlik alanlarında daha çok bu müzik aletini görebilirsiniz.  Normal şekilde biraz daha tiz bi ses edildiğinden dolayı amfi yardımıyla çalınması daha doğrudur. Gitar Fiyatları olarak 500 TL ve üzerine kadar ucuz gitar fiyatları kategorisinde arama yapabilirsiniz.

 • Elektro Gitar

Müzik dinlerken herkesin çok heveslendiği, özellikle rock müziklerde derinden ruhumuzda hissettiğimiz telli çalgı türleri ailesinin en değerli müzik aletidir. Normal bir şekilde çaldığınızda ses elde edemezsiniz. Elektro bir tarzı olduğu için mutlaka amfi yardımı ile çalmanız gerekmektedir. Solo ve ritim olarak bir çok işe yaramaktadır. Gitar fiyatları kategorisinde ise pahalı gitar fiyatları bölümüne girmektedir. Amfi ve Elektro gitar şeklinde alınması gerekmektedir. Gerçekten iyi bir gitar istiyorsanız en kötü 1000 tl ve üstünüzü gözünüzden çıkarmanız gerekmektedir. Elektro gitar 1000 TL’ye de bulunabilir 10.000 TL’ye de fiyat aralığı bulunmamaktadır. Markadan markaya, görünüş ve kaliteye göre değişmektedir.

 • Bass Gitar

Oldukça kalın telli ama çalması bir o kadar da çok zevkli telli çalgılar ailesinin bir üyesidir. Elektro Gitara görüntü olarak ve çalışma prensibi olarak aynıdır. Yine amfi yardımıyla çalabileceğiniz bir müzik aletidir.

Genellikle 4 ve 6 telli olanları kullanmaktadır fakat 12 tele kadar da kullanılan türleri vardır.

Gitar Nediri, Gitar Nasıl Çalınır, Gitar Fiyatları, Ucuz gitar fiyatları ve gitar çeşitleri hakkında en doğru bilgileri tecrübemizle birlikte sizlere en iyi şekilde aktarmaya çalıştık. Aklınıza takılan her şeyi yorum bölümünden sorarak destek olabilirsiniz. Kesinlikle en verimli şekilde sizlere yardımcı olacağız. Diğer müzik aleti incelemelerimizi görmek için lütfen https://www.sarkitv.com/muzikaletleri/ bağlantısına tıklayınız.  

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın