Ebru Gündeş Kimdir? Ebru Gündeşin Hayatı

0

Ebru Gündeş Kimdir? Ebru Gündeşin Hayatı

Ebru Gündeş 24 Temmuz 1975 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Müjgan Kumartaşoğlu ve Remzi Gündeş’in çocukları olan Ebru Gündeş, 5 yaşına kadar anne ve babasıyla yaşamıştır. 1980 yılında babasının evi terk etmesinin ardından büyük yıkıma maruz kalan Ebru Gündeş ve annesi Müjgan Kumartaşlıoğlu, hayatlarına Ankara’da devam etme kararı aldı. Ankara Ulubatlı Hasan İlköğretim Okulunda okuyan ve maddi yetersizliklerinden ötürü İstanbul’a gelmelerine mecbur edilen Gündeş, hem maddi yetersizlikten hem de imkansızlıktan tahsilini tamamlayamamıştır. Annesinin gelirine ek gelir elde edebilmek için genç yaşında konfeksiyonlarda çalışan Ebru Gündeş, o zamanlarda kurulmuş ve yayın hayatına başlamış Raks Neşe Müzik tarafından keşfedilmiştir.

Ebru Gündeş Sanatçılığa Nasıl Başladı?

Ebru Gündeş, Konfeksiyonda çalışırken Raks Neşe Müziğin kurucularından Neşe Demir’in keşifleri ve ısrarları sonucu şarkı söylemeye başlamıştır. İlk albümünü hazırlayana dek, Türk Sanat Müziğinin incisi Emel Sayın’a vokalistlik yaparak başlayan Ebru Gündeş, kısa süre içerisinde şarkı söylemek için örnek aldığı Emel Sayın gibi sanat dünyasında ilerlemeye başladı.

Ebru Gündeş’in Çıkardığı Albümler

Ebru Gündeş Albümleri

Ebru Gündeş, ilk albümü olan “Tanrı Misafiri” adlı müzik albümünü 1993 yılında çıkartarak Türk Müzik Camiasına emin adımlarla ayakbastı. Özkan Turgay’ın aranjörlüğünü üstlendiği “Tanrı Misafiri” adlı albüm çok beğenildi. Hatta bu albüm ile 1994, 1995 ve 1996 senelerinde düzenlenen ve dönemin en iyi ödüllerinden biri olan Kral TV Video Müzik Ödüllerinde gerektiği ilgiyi görerek “En iyi kadın TSM sanatçısı” ödülünü alarak bu alanda muhteşem bir başarı elde etti. İlk albümünün ardından belirli bir kitle yakalayan Ebru Gündeş, 2. albümünün startını verdi.  1994 yılında “Tatlı Bela” adlı albümü ile 2. albümünü çıkaran Ebru Gündeş, artık Türk Müzik Camiasında adından çokça söz ettirmeye başladı.

1995 yılındaki “ Ben Daha Büyümedim” adlı albüm ve akabinde “Kurtar Sofrası” adlı albüm televizyon dizilerinde de kullanılmaya başladı. Sesi ve güzelliği ile Türk halkının gönlünde taht kuran Ebru Gündeş, 1995 yılının sonunda oyunculuk teklifleri almaya başladı. 1998 yılında “Sen Allah’ın bir Lütfusun” adlı albümü ile 2020 yılında bile halen daha dinlenen albümünü çıkardı. Bu albümle önemli satışlara çıkan Ebru Gündeş, 1 Aralık 1999 yılında albümü tanırımı sırasında beyin kanaması geçirerek hastaneye kaldırıldı. Bu durum üzerine 1 sene kadar müzikten uzak kalan Ebru Gündeş, 11 Mart 200 yılında bir konser ile müziğe döndü. Bu konserin gelirlerini Haydarpaşa Numune Hastanesine bağışladı.

2001 yılında “Ahdım Olsun”, 2003 yılında “Şahane”, 2004 yılında “Bize de bu yakışır”, 2006 yılında “Kaçak”, 2008 yılında “EVET” ve “ Ölümsüz Aşklar Var” gibi şarkıları da çıkartarak artık Türk Müzik tarihinde yerini almıştır.

Ebru Gündeş’in O Ses Türkiye Macerası

Ebru Gündeş O Ses türkiye

2011 Yılında Taşkın Sabah’ın yaptığı ve birçok sanatçının bulunduğu “Beyaz” adlı albümde de yerini alan güzel oyuncu 2016 yılında “O ses Türkiye” adlı yarışmaya jürilik yapmıştır.

Ebru Gündeş’in Evlilikler:

1. İlk evliliğini, 1990 yılında Hamdi Vardar ile yapmıştır. 3 senelik evlilik sonrası boşandı.

2. İkinci evliliğini, 2002 yılında Ömer Durak ile yapan Ebru Gündeş 1 sene sonra boşandı.

3. Üçüncü evliliğini, 10 Şubat 2010 yılında Reza Zarrab ile yapan Ebru Gündeş, 15 Ekim 2011 yılında kızlar Alara dünya’ya geldi.

Ebru Gündeşin Filmleri:

Ebru Gündeş Filmleri

Ebru Gündeş,

1. 1993 yılında Tanrı Misafiri

2. 1995 yılında Fırtınalar

3. 1997 yılında Deli Divaneler

4. 1999 yılında Sen Allah’ın Bir Lütfusun

5. 1999 yılında Affet Beni

6.2006 yılında İmkansız Aşklar adlı filmlerde rol amıştır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.