Dünya’da Popüler Müzik Festivalleri

0

New Orleans Caz Festivali

Dünya’da Popüler Müzik Festivalleri New Orleans ev sahipliği yaptığı caz festivali ile caz seven herkesin ilgisini çeken bir yer. Şehir bulunduğu konum açısından önemli bir yere sahip. Bulunduğu konum ve ticaret yollarının üzerinde olması sebebi ile cazın beşiği olması için gereken pek çok şartı yerine getiriyordu. Böylelikle 1880’lerde caz doğup bu bölgede gelişmeye başladı. Şehir çok renkli ve kozmopolit bir yapıya sahip bu da şehrin eğlence sektörünün de çok renkli olmasının sebebi. Caz gruplarının verdiği sokak konserleri ile başlayan bu yolculuk büyük bir festivale doğru evrildi. Festival 1970 yılından beri düzenleniyor. Caz festivali olmasına rağmen R&B, blues ve folk gibi farklı tarzlara da kapılarını açıyor.

Tomorrowland

Tomorrowland müzik festivali 2005 yılından beri düzenlenmektedir. Belçika’nın Boom kentinde düzenlenmektedir. Festival Avrupa’nın en büyük müzik etkinliklerinden biri olma özelliğini taşıyor. Festival elektronik müzik için oldukça önemli bir yere sahip. Dünyaca ünlü Dj’lerin sahne aldığı bir festival. Yaklaşık olarak 10 gün sürüyor. Festival için satışa sunulan biletler çok hızlı bir şekilde tükeniyor. Hükümet ve şehir sakinlerinin aldığı kararla performanslar gece en geç saat 1’e kadar sürüyor. Festival alanı ve kamp alanın arası yaklaşık 20 dakika gibi bir mesafede konumlandırılmış. Elektronik müzik açısından oldukça büyük öneme sahip bir festival. Performanslar ve organizasyonun ne kadar iyi olduğunu biletlerin satışa sunulur sunulmaz tükenmesinden anlayabilirsiniz.

Rock İn Rio

Dünya’da Popüler Müzik Festivalleri İlk kez Rio de Janeiro’da gerçekleştirilen bu müzik festivali 1985 yılından beri kutlanıyor. Dünyanın en popüler on festivali arasında gösterilmesi de festivalin büyüklüğünün bir göstergesi. Festival yaklaşık olarak 5-7 gün arası sürüyor. Pek çok dünyaca ünlü sanatçı ve çok farklı tarda müziğe ev sahipliği yapan festival katılım sağlayan müzikseverlere unutamayacakları anlar yaşatıyor. Farklı şehirlerde düzenlenmiş olması da festivali diğer müzik festivallerinden ayıran bir özelliği. Brezilya merkezli festival pek çok müziksever için harika dakikalar sunuyor. Çok farklı tarzda sanatçının sahne alması ve organizasyonda yapılan gelecek yıl için bilet kazanma şansı heyecanı doruğa çıkarıyor. Festival dünyada en popüler ilk 5 festival arasında olmasının hakkını veriyor.

Türkiye’deki popüler müzikleri incelemek için https://www.sarkitv.com/turkiyede-populer-muzik-festivalleri-hakkinda/ lütfen tıklayınız.

Leave A Reply

Your email address will not be published.