Deniz Seki Kimdir ? Nerelidir ?

0

Deniz Seki Kimdir ? Nerelidir ?

1 Temmuz 1970 yılında İstanbul’da doğan Deniz Seki Çamlıca Kız Lisesinde yatılı olarak okumuştur. Liseden mezun olmasının ardından TRT İstanbul Televizyonu’ndaki sunuculuk sınavlarına katılmış ve sınavı geçerek sunucu olmuştur.

Türkiye’de diğer sanatçılar hakkında bilgi almak için https://www.sarkitv.com/sanatcilar/ bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Deniz Seki Müzik Kariyeri

Deniz Seki Kimdir ? Müzik kariyerine 1993 yılında Melih Kibar ile tanışmasının ardından adım atan Seki, Kenan Doğulu, İzel, Ege, Ferda Anıl Yarkın ve daha bir çok sanatçıya vokal olarak eşik etmiştir. 1995 yılında düzenlenen Pop Show-95 adlı müzik yarışmasına sözleri kendisine ait olan “Bırakıp Gidersen” şarkısıyla katıldı ve birinci oldu.  1997 yılında “Hiç Kimse Değilim” adlı ilk albümünü çıkardı. Albümün çıkış parçası ve aynı zamanda adı olan “Hiç Kimse Değilim” sözü ve müziği ile Yıldız Tilbe’ye ait. Albümde yer alan 10 şarkı çok kıymetli sanatçılara ait olup, Deniz Seki’nin müzik kariyerinde çok önemli bir yere sahiptir. 1999 yılında sanatçı söz ve müziği kendisine ait olan şarkılardan oluşan “Anlattım” adlı albümü ile müzik piyasasında yer aldı. 2002 yılında üçüncü albümü olan “Şeffaf” müzikseverlerle buluştu. Albümde yer alan “Unutursun” ve “Yakamoz” şarkılarına ise klip çekildi. 2003 yılında çıkardığı “Aşkların En Güzeli” albümünde çocukluğundaki şarkıları o günün popüler müziği ile yorumlayıp, unutulmamalarını sağlamak istemiştir. 2005 yılında toplamda 14 şarkıdan oluşan ve 13’ünün söz ve müziği kendisine ait olan  “Aşk Denizi” adlı albümü sevenleri ile buluşturdu. 2008 yılında müzik piyasasında yer bulan “Sahici” adlı albümünde yer alan “Sahici” ve “Aptal” şarkılarına klipler çekilmiş, “Sahici” şarkısı uzun süre müzik listelerinin başında yer almıştır.

Deniz Seki
Deniz Seki

2006 yılında farklı bir yeteneği ile karşımıza çıkan Deniz Seki, “Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu” adlı sinema filminde “Gonca” karakterini canlandırmıştır. Aynı yıl Lipton markası için reklam şarkısı bestelemiştir. 2011 yılında piyasaya sürdüğü “Sözyaşlarım” adlı albümün çıkış parçası “Suya Hapsettim” ise bir çok televizyon dizisinde kullanılmıştır.

Deniz Seki müzik kariyerinde bir çok ödül layık görülmüştür.

2006:

  • 4.MÜ-YAP Müzik Ödülleri- Altın Albüm (Aşk Denizi)
  • 12. Kral TV Video Müzik Ödülleri-En İyi Pop Kadın Sanatçı
  • MGD 15.Altın Objektif Ödülleri-Yılın En İyi Albümü (Aşk Denizi)
  • Altın Nota Ödülleri-En İyi Müzik ve Yılın Şarkısı (Masal)

2012:

  • Karadeniz Vakfı (KarVak) Ödülleri-Yılın En İyi Şarkısı (Suya Hapsettim)

2013:

  • 2.OMÜ Medya Ödülleri- En İyi Kadın Şarkıcı

2014:

  • İstanbul FM 20.Altın Ödülleri – En İyi Dilek Ödülü

Deniz Seki ayrıca sinema filmi ile adım attığı oyunculuk serüveninde, 2015 yılında Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz adlı televizyon dizisinde konuk oyuncu olarak yer almıştır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.