Davul Nedir ? Davul Müzik Aleti

 Davul Nedir ? Davul Müzik Aleti
Okunuyor Davul Nedir ? Davul Müzik Aleti

Davul Nedir ? Davul Müzik Aleti

Davul nedir?, toplumumuzun en eski vurmalı çalgı ailesi üyelerinden bir tanesi olduğu bilinmektedir. Dünyanın her yerinde görebileceğiniz yuvarlak görünümlü Tokmak ya da sopa yardımı ile çalınabilen dünyanın en kolay müzik aletlerinden bir tanesidir. Türkçemizde geçmiş zamanlarda Davulun diğer adları ise; köbürge, küvgür, tuğ, tavul, tabıl,babl gibi adlarla anılmıştır. Davul çalanlara ise klasik şuan günümüzde davulcu denmektedir. Geçmiş zamanlarda ise yine Davulculara, Tabilzen, tabbal gibi adlar verilmişti. Geçmiş zamandaki çoğu dünyadaki savaşlarda dahi Davul kullanımının yaygın olduğu bilinmektedir. Davul nedir adlı konumuzu böylelikle sonlandırıyoruz.

Davul Tarihçesi

Davul tarihçesi, kuşkusuz dünyanın her bir yanında kullanılan ve en yaygın vurmalı çalgı aleti ailesi üyesi olan bir müzik aletidir. Bir çok halkın kültürel bir parçası olmayı başarmıştır. Kendi toplumumuzdan örnek verecek olursak eğer, Ramazan ayı denilince ilk akla gelen kesinlikle Ramazan Davulcusu gelmektedir. Farklı bir örnek daha ekleyecek olursa eğer, gelin çıkarmalarında ilk önce davul ve zurna ön planda yer almaktadır. Davulun tarihi çok eski zamanlara dayanıldığı bilinmektedir. Hatta uzak doğuluların, Asurluların ve eski mısırlarının o dönemde aktif bir şekilde kullandığı bilinmektedir. Amerikalıların dinsel törenlerini Davul ile gerçekleştirdiği gibi, Afrika’nın siyahi insanları çılgın eğlenceler yaparken hem de kabileden kabileye haberleşme aracı olarak kullanmıştır.

davul nedir? davul müzik aleti
davul nedir? davul müzik aleti

Davul Çeşitleri

Davul çalması ve kullanılması kolay olduğu gibi çeşitleri az ve yapımı da bir o kadar basittir. Davul sadece 2 parçadan oluşmaktadır ve 5 çeşit davul türü bulunmaktadır. Bir boru yada silindir tarzında kasnağın içine ince dana derisi iyice gerildikten hemen sonra davulumuza bir tokmak bulmak işimizi görecektir.  Genellikle davulların en basitini görürüz fakat davulların daha büyükleri yani orkestralar için kullananları bulunmakta. Bu davulları akort edip ince veya kalın ses elde imkanımız bile bulunmaktadır. Şimdi ise “davul çeşitleri “ adlı başlığımızı biraz daha sizler için açacağız.

Timballer: Kurutulmuş dana derisi ve pirinç ya da bakırdan yapılmış yarım ay şeklinde yapılmış davul çeşitlerinden bir tanesidir. Çalması en zevkli olan türlerdendir. Genellikle orkestralarda görebileceğimiz bu türü akort etmek için ise, kelebek vida veya pedallara ihtiyaç duyulmaktadır. Bunları gevşetip veya sıkmak akort etmenize yardımcı olacaktır ve bu sayede istediğiniz sesi elde edebileceksiniz.

Bongo: Afrika’da daha çok görebileceğimiz bir davul türüdür ve Afrikalılara özgü olduğu düşünülmektedir. Küçük bir kova gibi görünür ve bacaklarınız arasına alarak ellerinize ritim tutarak büyük bir stres atabilirsiniz. Yine bu davul türümüzde akort edilebilir. Genellikle dans müziklerinde ön planda tutulmaktadır.

Konga: Diğer adıyla da Tamtam olarakta bilinmektedir.  Yine kökeni Afrikalılara dayanmaktadır. Siyahi Afrikalılar ve Amerikalıların en iyi haberleşme araçlarından bir tanesidir.

Bas Davul: Davul çeşitleri ailesinin en büyük davuludur. Genellikle askeri bandolarda görülebilir ve ağırlığından dolayı taşıyıcı yardımıyla sevk edilmektedir. Top ateşi gibi etkiler hissettirmek için kullanıldığı bilinmektedir.

Trampetler: En güzel ses çıkaran davul türüdür.  Bir çok kişinin bu ismi illaki duyduğu veya bildiğini tahmin etmekteyiz. Orkestra ve bandoda en yaygın davul çeşitlerinden bir tanesidir.


Sizlere en iyi şekilde Şarkı Tv ailesi olarak davul nedir, davul çeşitleri, davul türleri ve davul müzik aletini en iyi şekilde anlatmaya çalıştık. Diğer müzik aletleri hakkında verdiğimiz bilgileri okumak için lütfen https://www.sarkitv.com/muzikaletleri/ bağlantısına tıklayınız.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın