Ceza Kimdir? Ceza Hayatı Ceza Yaşı Kaç

0

Ceza Kimdir

Ceza Kimdir, Sahnede kullandığı Ceza takma adıyla tanınan Türk rap müzisyeni ve söz yazarıdır. Asıl adı Bilgin Özçalkan olan sanatçı, 1995 yılında başladığı rap müzik kariyerini günümüzde de başarıyla devam ettirmektedir.

Ceza Hayatı

Ceza Hayatı, 31 Aralık 1976 tarihinde Servet Özçalkan ve Danyal Özçalkan’ın oğlu olarak Üsküdar’da dünyaya geldi. Fakat nüfus cüzdanına 1 Ocak 1977 olarak kaydedilmiştir. Rap müziğe ilgisini küçük yaşlarda keşfedip ilgilenmeye başladı. Ceza takma adını tercih etmesinin sebebi karşılıklı atışmalarda rakibi olan diğer rapçilerin ve seyircilerin ‘’cezamız geldi’’ demeleridir. Rap ile sert sözlerin dışa vurumunu görünce kendine takma isim olarak Fatalrhymer da ekleyerek Ceza a.k.a Fatalrhymer oldu. En çok etkilendiği grup ise Public Enemy’dir. Eğitim hayatını da başarıyla tamamlayan Ceza hayatı, bir yandan mesleği olan elektrik teknisyenliği işini yaparken bir yandan da hız kesmeden rap hayatındaki çalışmalarına devam etti.

Ceza’nın Hayatı Daha sonra yoğun iş hayatı ve rap müziğin bir arada yürümeyeceğini gören Ceza elektrik teknisyenliği işinden istifa etti ve daha verimli olabilmek için kendini bütünüyle rap müziğe verdi. Rap müziğe başladığı yıllarda tanıştığı beatmaker ve kendisi gibi rap müzisyeni olan meslektaşı Roka (Elif Özçalkan) ile evlidir.

ceza kimdir
ceza kimdir

2009 yılında Yerleşke 2023 adında bir dergiye verdiği röportajda, soyadlarının daha önce Sarımehmetoğlu olduğunu, üç göbektir İstanbul’da yaşadıklarını ve aslen Çankırılı olduğunu söylemiştir. Ayrıca Çanakkale Savaşı sırasında ailesinden 7 şehit verdiklerini beyan etmiştir.

Ceza, babası Danyal Özçankan’ı 7 Haziran 2019’da, annesi Servet Özçakan’ı ise 1 Mayıs 2004’te kaybetmiştir. Ceza Kimdir sorusunu böylelikle cevaplamış olduk.

Ceza Kariyeri

Ceza kariyeri, hayatı rap müziğe başlamasıyla birlikte art arda gelen başarılarıyla değişmeye başladı.

Rap müziğe başladıktan sonra çeşitli doğaçlama çalışmalarına katılmış ve çok sayıda birincilik ödülü almıştır. İlk grubu olan ‘’U.C.S’’yi 1996 yılında kurdu. İki yıl sonra 1998 yılında yolu Tarık Gamert (Dr. Fuchs) ile kesişti ve bu sayede ikinci grubu olan ‘’Nefret’’ grubunu kurdu. Tüm bu çalışmalar proje fikri Tunç Dindaş’a ait olan ‘’Yeraltı Operasyonu’’ adlı toplama bir albümde yer aldı ve rap dünyasında oldukça büyük bir ilgi topladı.

İlgi topladıkça çalışma temposunu daha da arttıran Ceza, 2000 yılında Hammer müzik şirketi ile anlaşarak ‘’Meclisi Ala- İstanbul’’ adlı albümü çıkardı. Hemen ardından 2001 yılında piyasaya yayınlanan ve yetersiz promosyon çalışmalarına rağmen büyük bir başarı elde eden ‘’Anahtar’’ albümü, yüksek satış rakamlarına ulaştı. Bu albüm için Nefret grubu; Kader K, Bektaş, Fresh B ve Erci E gibi birçok isimle birlikte çalıştı.

Dr.Fuchs’un askere gitmesinin ardından çalışmalarına solo şeklinde devam eden Ceza, 2002 Haziran’ında, kayıtları Digitalmix ve Kuvvet Mira stüdyolarında yapılan; Funky Cİ, Mic Check ve Sirhot gibi çeşitli isimlerle birlikte çalıştığı ‘’Med-Cezir’’ albümünü çıkardı.

ceza hayatı
ceza hayatı

Bir yandan hız kesmeden albüm çalışmalarına devam eden Ceza kariyeri bir yandan da yurt içinde yapılan pek çok konser ve organizasyonların vazgeçilmez isimlerinden biri oldu. 2002 yılının Mart ayında İsveç’te ilk yurtdışı konserini gerçekleştirdi. Massive Attack konseri, J&B Techno Festival, H2000 ve Rockİstanbul gibi oldukça önemli organizasyonlarda yer aldı. Ayrıca Hip Hop dünyasında da önemli olan birçok ödül kazandı.

Ağustos 2004 yılında ‘’Rapstar’’ albümünü çıkardı. 17 parçadan oluşan 29 Ağustos 2009 tarihinde çıkardığı ‘’Yerli Plaka’’ albümüyle büyük ilgi ve başarı elde etti. Candan Erçetin’in ‘’Melek’’ albümünde yer alan ‘’Şehir’’ adlı parçaya ve Burcu Güneş’in ‘’Ay Şahit’’ albümünde yer alan ‘’Sahilden’’ adlı şarkısına rap vokalleri ile eşlik eden Ceza aynı zamanda Mercan Dede adıyla bilinen Arkın Allen’in ‘’Su’’ adlı albümünde de yer aldı.

Tüm bilgileri size en doğru şekilde aktarmaya çalıştık. Ceza Kimdir, Ceza Hayatı ve Ceza Kariyeri doğrultusunda tüm bilgileri artık sizde biliyorsunuz. Diğer sanatçıların hayatlarını incelemek için https://www.sarkitv.com/sanatcilar/ bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.