Bendir Nedir? Bendir Müzik Aleti Fiyatları Nedir

0

Bendir Nedir? Bendir Müzik Aleti Fiyatları Nedir

Bendir Nedir, Bendir Türk Halk müziğinde kullanılan en önemli vurmalı çalgılardan bir tanesidir. Klasik Türk Müziğinde önemli bir konuma sahiptir. Mevlevi Türk Tasavvuf Musikisinde ve Türk Halk Müziğinde en çok kullanılan Bendir müzik aletlerinden biri olmuştur. Genellikle Def, nakkare ve kudümle kullanıldığı daha çok görülmüştür. Gergili deri sayesinde 2 tını halinde ses çıkarabilmektedir. Oldukça keyifli ve güzel bir ses vermektedir. Fas ve Cezayir gibi ülkelere daha önceden gelse de Türkiye’de kullanılmaya 1980’li yıllarda başlanmıştır. Genellikle fas davulu olarak bilinmekte fakat eski çağlara kadar gidildiğinde dini etkinliklerde dahi kullanıldığı bilinmektedir. Özellikle İran ve Doğu bölgelerinde daha çok kullanılmaktadır Bu şekilde Bendir Ne Demek adlı konumuzu anlatmış olduk.

Bendir Nasıl Yapılır?

Bendir, genellikle yuvarlak bir şekilde ve 52 cm çapında olur. Standart ölçüleri tam olarak 52 cm boyutundadır. Kasnaklar yardımıyla deri veya plastiği vidalar yardımıyla gevşetip, sıktıkça daha da değişik sesler elde edilebilmektedir. En iyi ses deriden yapıldığında alınır. Hatta kullanmaya başlamadan önce eğer aldığınız ürün orijinal deri ise 2 dakika kadar çakmak yardımıyla ateş tuttuğunuz zaman çok farklı daha bir ses elde edebilirsiniz. Kasnaklar yardımıyla sıkıştırılmış deriye sıcaklık uygulandığında daha da kaliteli bir ses çıkmaktadır.

Bendir Nedir? Bendir Müzik Aleti Fiyatları Nedir
Bendir Nedir? Bendir Müzik Aleti Fiyatları Nedir

Bendir Nasıl Çalınır?

Bendir çalmak, aslında oldukça basittir. Birazcık müzik kulağınız olması Bendir rahatlıkla çalabilmeniz için yeterlidir. Birçok bendir çeşidi bulunmaktadır. 1980’i sonrası çeşitleri çıkmıştır. Düz bendir çalmak oldukça kolaydır. Yuvarlık silindirin ucuna dokunduğunuzda farklı bir ses çıkmaktadır ve ortasına dokunduğunuzda farklı bir ses çıkmaktadır. Yani birkaç denemeyle ritim tutturabilirsiniz. Bununla alakalı youtube üzerinden araştırma yaptığınız takdirde 10 dakikalık bir video izleminiz bendir çalmak ile alakalı bir çok fikriniz olmasına neden olacak. Hem stres atmak amaçlı hem de eski kültürel müzik aletlerimiz hakkında fikir sahibi olmak için mutlaka denemeniz gerektiren aletlerden bir tanesidir.

Bendir Fiyatları

Bendir fiyatları, ortalama olarak 150 TL’den başlayıp 1000 TL’ye kadar çıkmaktadır. Aslında fiyat aralığını belirlemek kalitesiyle alakalı bir şeydir. Suni deri ve yan tahtaları çok ince bir Bendir Müzik Aletini 100 TL’ye bile bulmanız mümkündür. Ama orijinal deri ve yan kasnakları güzel bir ağaçtan olan Bendir bulmanız için biraz daha bütçenizi yukarıya çıkarmanız gerekmektedir.

Bendir Nedir, Bendir Fiyatları ve Bendir Tarihi hakkında tüm bilgiyi size aktarmaya çalıştık. Diğer tüm müzik aletleri hakkında bilgi edinmek isterseniz https://www.sarkitv.com/muzikaletleri bağlantısına tıklayarak göz atabilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.