Beat Nedir? Beat Nasıl Yapılır? Ücretsiz Beat Programları Hangileridir?

0

Beat Nedir? Beat Nerede Kullanılır?

Beat için çok sade bir anlatımı uygun göreceğiz. Aslında beat demek vurmak, çalmak anlamları taşımaktadır. Peki, vurmak çalmaktan kasıt nedir? Vurmak denilince akla kaba tabirle bir yere ya da bir nesne ile iletişime geçme anlamına gelir. En basit ise el ile bir masaya dokunmak, el ile bir demire dokunmaktır. Ancak demire ya da masaya vurmak beat’ı oluşturmayacaktır. Beat’ı oluşturmak için en önemlisi güzel bir ses yakalayıp tınılar ile bir araya getirmektir

Beat Nedir?

beat nedir

Beat, özellikle müzik türlerinin alt yapı, kısaca altta çalan müziklerinin oluşturulduğu yerdir. Genel itibariyle Türkçemizde alt yapı ismi beat ile eş değerdir. Sonuçta bir şarkı var ve bu şarkının meydana gelebilmesi için altında çalana alt yapı yani beat diyoruz.

Beat Nasıl Oluşur?

 İşte vurmak gelmesinin anlamı da beat’ın farkını burada gösteriyor. Vurulan nesneler meydana küçük sesli parçaları meydana getiriyor. Beat’ta vurulan ve meydana çıkan bu sesleri bir araya gelerek bir bütün oluşturuyor. Burada kullanılan beat tabiri tamamen küçük vurguları bir araya getiren unsur olarak meydana çıkıyor. Ancak alt yapı deyip geçilmemesi gerekmektedir. Şu anda eski dizlerimize bakalım. Birçok dizi ve filmimize değer katan bu beatlardır. Örnek verilmesi gerekirse “Selvi boylum al yazmalım.” Filmini film yapan Cahit Berkay üstadımızın parmaklarından çıkan o eşsiz beattir. Bu beatlar aslında melodi olarak da gündeme gelir.

Beat İle Rap’İn Arasındaki Bağ Nasıldır?

beat nedir

Beat’ın nasıl yapılacağı teferruatına girmeden önce beat’ın rap müzik için vazgeçilmez bir önemini vurgulamak isterim. Günümüzde Türkçe Rap’i için en önemli olgulardan birisi de beattir. Çünkü genellikle rapçiler yazılarını beatler üzerine ihtiva erler. Buradaki amaç beatin güzelliği ile yazılarının tınısını bir arada tutmaktır. Bizler şarkıları dinliyor ve “ne güzel şarkı” diyoruz. Ancak burada unutulmaması gereken husus, şarkıyı güzel yapan sözlerden öte melodi, beat ve alt yapılarıdır.

Beat Nasıl Yapılır?

Beat yapımı aslında çok basittir. Hele ki günümüzde her şeyin bir programı ve bir aleti olduğunu düşündüğünüzde çocuk oyuncağı haline gelmiştir. Ancak eski zamanlardaki gibi ikinci paragraft da örneğini verdiğimiz “ Selvi boylum al yazmalım” gibi film beatleri için farklı bir tını gerekmektedir. Beat yapmak içi şu anda belli başlı programlar mevcuttur. Bunların içerisinde ücretsiz olanlarını sizlere önereceğiz.

Beat Programlarının Kullanımı Nasıldır?

beat nedir

Beatleri yapacağınız programlar indirme ya da tarayıcı üzerinden açılan durumlarıyla bilinirler. Burada önemli olan ilk adım programı çalıştırmaktır. İkinci adım programı çalıştırarak beat oluşturmaya geliyor. Burada bazen hazır sesler ve hazır beatler bulunuyor. Burada uygulanan sıralama ile kendi beatlerinizi teşkil edebilirsiniz.

Ücretsiz Beat Yapma Programları

1. FL Studio.

FL Studio en iyi ücretsiz beat programlarındandır. İçerisinde birçok enstrümanın sesi yer alıyor. Böylelikle en iyi beatleri oluşturmanız için size en yardımcı olan programların başında yer alıyor.

2. Logic Pro X

Logic Pro X’de en iyi ücretsiz beat programıdır. Bu programı da kullanabilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.