Bateri Nedir? Baterinin Tarihçesi, Bateriyi Kim İcat etti?

0

Baterinin kelime anlamı Nedir?

Baterinin kelime anlamına bakarsak Fransızca bir kelime olduğunu anlayabiliriz. Fransızcada vurmak deyiminden türeyen Bateri, genel bir anlamı da meydana getirir. İngilizcede ise “drum” ani vurmak olarak nitelendirilmektedir. Aslında vurmak fiilinden türediği için de davul olarak anlaşılmaktadır. Türkçe de anlamlaşması için davul kelimesinin dışında Bateri olarak isimlenmiştir. Çünkü davul dendiğinde Anadolu’nun ezgilerine refakat eden davul anlaşılmamalıdır. Aslında davul maksadıyla kullanılır ancak kullanım halleri farklıdır.

Baterinin Tarihçesi?

Bateri, yukarıda anlamlarına bakıldığında vurmalı bir çalgı olduğu ifadesini kullanmıştık. Hatta vurmaktan kasıt davul ile ilişkilendirildiği için davul kelimesini kullanmayıp bateri kelimesini kullanmıştık. Aslında milattan önceki devirlerde ilk olarak davulun oluşumu ile birlikte ses ve akort denilen ses tınıları meydana geldi. Öyle ki bu tınılar bir araya gelerek ileri zamanda tedavide dahi kullanılacaktı. Bu zamanlarda özellikle Şamanlar ses ile ezgileri birleştirerek ruh sağlığını feraha ulaştırdığını ifade ediyorlardı. İşte o zamanlarda bile “Şaman davulu” adlı bir davulda türedi. İşte davulun tarihçesi kısaca baterinin tarihçesi budur.

Bateriyi Kim İcat Etti?

İlk şekilleri davul olarak kullanılan ve bir çok tınıyı bir arada bulunduran baterinin ,icadı tam oalrak kesinlik arz etmemektedir. Ancak bu konuda davulu icat eden William F. Ludwig ve onun kardeşi Theobald Ludwing tarafından teşkil edildiği bilinmektedir.

Bateride Hangi Aletler Bulunuyor?

Standart bir bateriyi ele alacak olursal, 5 adet vurmalı davul, 2 adet zil bulunmaktadır. Tabi ki standart bir bateride bunlar bulunuyor ancak gelişmiş ve eklenebilir baterilerde bunlar değişkenlik gösterebilir. Daha detaylı bakacak olursak bateriler:

1.  1 adet trampet sehpası,

2. 1 adet Hihat standı,

3. 2 adet zil,

4. 1 adet zil ve bas pedalından müteşekkildir.

Bateri Nasıl Çalınır?

Bateri çalmak ekstra bir yetenek isteyen bir olgu değildir. Bazı çalgılar ve tınıları yakalamak için kullanılan araç ve gereçlerdeki gibi üstün yetenekler istemeyen bateriyi herkes çalabilir. Aslında komplike bir durum olduğu için çalınması kolaydır. Davullar bir pedal ile bağlanarak ayağınızın altında bulunmaktadır. Ayaklarınız ile bu pedala basarak davulların eşsiz seslerini meydana getirebilirisiniz. Sol ayağınız ise yukarıda belirttiğimiz hihat ismi verilen zillerin pedalına bağlıdır. Hihat zilleri pedallar ile bağlanıldığı için ayaklarınız yardımıyla açılıp kapanarak ortama farklı bir ses tınısı bırakır. Elinizde ise 2 adet sopa bulunur. Bu sopalarla yandaki araçlara vurarak ses çıkarabilirsiniz. İki ayağınızın işlev görmesi ve akabinde ellerinizin ed iş görmesi bu durumda biraz karmaşık bir hal alsa da çok kısa süre içerisinde el ve ayak koordinasyonunu ayarlayabilirisiniz.

Davul çalmak için 2 adet sopa bulunur. Bu sopalara bazen baget, müzik türüne göre ise fırça denmektedir. Ancak en yaygın olarak kullanılan isimleri sopa ve tokmaktır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.