Arp Nedir? Arap Muzik Aleti Arp Tarihi

0

Arp Nedir? Arap Muzik Aleti Arp Tarihi

Arp Nedir, Arp müzik aleti Klasik Batı Müziğinin en çok kullanılan ve en müzik aletlerinden bir tanesidir.  Günümüz şartlarında halen popülerliğini kaybetmemiştir. Arp toplamda 4 bölümden oluşmaktadır. Bu 4 bölümü kavradıktan hemen sonra tellerin düzenini anlamak gerekmektedir. Bu Bölümler ise; Yedi Pedalın tutturulabilmesi için gereken oluk haznesi, çınlama kasası sütun ve konsol bölümleridir. Tellerin düzenini anlamak gerekir dememizdeki sebebi ise şöyle açıklayabilmekteyiz. Çünkü arp müzik aleti, tamamen tek sesli ya da sabit sesli müzik aletleri kategorisine girmektedir. Her telden 3 ayrı ses edilebilmektedir. Bu 3 ayrı sesi elde edebilmek içinde biraz müzik kulağı gerekmektedir.

Arp Müzik Aleti

Arp Müzik Aleti, Aslında ok kullanan bir kişinin fark etmesiyle bulundu. Okçunun okunu fırlatmasıyla gerilen tellerden bir tınlama sesi duyulmuştu. Bu duyulan ses ne kadar gerildiğine göre her zaman değiştiğinin fark edildi. Oklarda sadece tek bir tel bulunduğundan dolayı kaşifler, bunlara daha uzun teller, daha kısa teller, orta halli teller ekleyerek denemeler yaptı ve daha da değişik şeyler duyulabildiğini gözlemledi. Müzik kaşifleri buna birde “tını kutusu”   ekleyince günümüze kadar “Klasik Batı Müziği’nin” en önemli çalgı aletlerinden bir tanesi olan Arp Müzik Aleti günümüze kadar gelmiş oldu.

Arp Nedir? Arap Muzik Aleti Arp Tarihi
Arp Nedir? Arap Muzik Aleti Arp Tarihi

Tarihimizde İlk Keşfedilen Arp Çalgısı

Tarihimizde ilk keşfedilen Arp Çalgısı,  Yunan ve Romalarının hala günümüzde çok yaygın olarak kullanmakta oldukları “Lir” adlı müzik aletiydi. Tanrı Hermes’in içi bomboş kaplumbağa kabuğunu teller ile doldurarak icat ettiğine inançları vardı.

Günümüzde Kullanılan Arp Çalgısı

Günümüzde halen kullanımına devam edilen arp çalgısı, genellikle orkestralarda sıklıkla görülmektedir. Toplamda 47 adet teli ve 7 pedalı bulunmaktadır. Bu org çalgısına ise çağdaş org müzik aleti denmektedir. Pedallar yardımı ile sese her türlü dizaynı verebilmektesiniz. Sadece ellerinizi kullanarak veya çekip, bırakarak çok iyi bir ses elde edebilmektesiniz.  Notaları ise birbirinden ayırmak için tellere bazı renkler verilmiştir. do telleri kırmızı, fa telleri ise siyah mavi veya koyu mavidir.

Diğer müzik aletleri hakkında bilgi almak için lütfen https://www.sarkitv.com/muzikaletleri bağlantısına tıklayınız.

Leave A Reply

Your email address will not be published.