Akordeon Nedir? Akordeon Müzik Aleti Akordeon Tarihi

0

Akordeon Nedir? Akordeon Müzik Aleti Akordeon Tarihi

Akordeon nedir, veya diğer bilinen adıyla akordiyon hava akımı sayesinde klavyelerin tam ortasına denk gelen körüğü harekete geçirir. Hava akımının serbest metal dillerinin titreşimi sonucu ses elde edilen havalı çalgılar ailesinin bir üyesidir.  Ülkemizde özellikle Artvin ve Ardahan bölgesinde çok yaygın bir şekilde kullanımı sürmektedir. Genellikle Türkiye Gürcüleri olarak adlandırılırlar.  Akordeon Müzik Aleti Türkiye’de halen popüler bir şekilde kullanımı devam etmektedir.

Akordeon Tarihi

Akordeon tarihi ile alakalı bir çok çelişki vardır. Her ne kadar Akordeon Çalgısı tarihi tam olarak bilinmese de müzik tarihi hakkında yapılan araştırmacıların tahminleri bulunmaktadır. Kimisi 1822’de Berlin’de yaşayan müzik kaşifi Christian Friedrich Ludwig Buschmann tarafından icat edildiğine inanmış olsa da kimileri de Akordeon Müzik Aletine en yakın türlerinden bir tanesini 1816 yılları arasında Nürbergli Friedrich Lohner tarafından kullanıldığından dolayı icadını da onun yaptığı hakkında fikirler sunmaktadırlar. Her ne kadar onlar hakkında yorumda bulunsalar da öncelikle ilk ben yaptım diyerek patent alan bir kişi bulunmaktadır. Bu kişi Akordeon Çalgısını ben yaptım diyerek patentini 1839’da aldı. Bu müzik kaşifi Viyanalı org ve piyano yapımcısı Cyrillus Demian adlı biriydi. 

Akordeon Nedir? Akordeon Müzik Aleti Akordeon Tarihi
Akordeon Nedir? Akordeon Müzik Aleti Akordeon Tarihi

Akordeona çok benzemese de ondan daha ufak ve biraz daha minik bir piyano görüntüsü olan bir çalgı aleti üretti. Kısa sürede aşırı tuttu ve tüm firmalar ilgi duyup, üretimini yapmaya başladı.  Bu çalgı aletine ise “Diyatonik Akordeon” adını verdiler. Bu Akordeon çeşidi Diyezli veya bemollü sesler veremiyordu. Fakat tüm köylere kadar hızla yayılmaya devam ediyordu. Gün geçtikçe bu ilgi ve alaka üst düzey olan müzik aletine daha da sempati duymaya başlamışlardı. 1880 yılında iki klavyeli kromatik akordeon yapıldı.  Artık Akordeon diyez ve bemol sesi verebiliyordu. Bundan dolayı daha da yayılmaya başlamıştı. 1940’da artık tamamen gelişti ve orkestralara kadar yayıldı.

Diğer müzik aletleri hakkında da sizler için çok önemli araştırmalar yaptık. müzik aletleri sekmesine tıklayarak tüm müzik aletleri hakkında detaylı bilgilere erişebilirsiniz. Akordeon Nedir, Akordeon Tarihi, Akordeon Müzik Aleti, Akordeon çalgısı hakkında tüm detaylı bilgileri sizlere aktarmaya çalıştık.

Leave A Reply

Your email address will not be published.